TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Matka Tereza pre Týždenník Kysuce: Základom štátu je šťastná rodina
P:3, 14. 05. 2020 09:45, DOMBratislava/Čadca 14. mája (TK KBS) Tento týždeň si pripomíname 30 rokov od návštevy svätej Matky Terezy na Slovensku. Zavítala do Bratislavy, Nitry a Čadce. Pred tridsiatimi rokmi, 14. mája 1990, otvorila v Čadci v sprievode vtedajšieho nitrianskeho biskupa Jána Chryzostoma Korca a biskupa Pavla Hnilicu misijný dom s prvými štyrmi sestrami – Kongregácie misionárok lásky. "Milujte sa navzájom, ako Ježiš miluje každého z Vás. Pamätajte, že skutky lásky sú skutkami mieru. Boh Vás žehnaj!" Toto posolstvo zanechala Kysučanom prostredníctvom Týždenníka Kysuce, kde s ňou vyšiel rozhovor. Pripravila ho dnešná redaktorka My Kysucké noviny Iveta Hažíková. Pri príležitosti výročia rozhovor prinášame ho v plnom znení s dovolením autorky.

- - - -

- Prečo ste sa rozhodli zriadiť "Útulok sestier milosrdnej lásky" práve v Čadci?

"Mojou túžbou bolo zriadiť útulok vo vašej krajine ešte pred 10 rokmi, ale vtedy mi to nebolo umožnené. V tomto roku ma o jeho otvorenie písomne poprosil nitriansky biskup Mons. J. Ch. Korec a ja som hneď súhlasila. Biskup Korec rozhodol, že útulok bude v Čadci na Kysuciach. Som šťastná, že sa mi moja veľká túžba splnila."

- Plánujete v Česko-Slovensku zriadiť aj ďalšie útulky?

"Dúfam, že podobný dom otvoríme aj v Prahe, v ktorom by bolo navyše aj oddelenie pre chorých na AIDS".

- Vaše pôsobenie predstavenej rádu "Misionárok milosrdenstva a kresťanskej lásky" končí 8. septembra. Aké posolstvo zanecháte svojej nástupkyni?

"Moje posolstvo je u Pána Boha a my pracujeme v jeho mene, sme v jeho rukách."

- Aký program máte do nastavajúceho obdobia?

"Nemám konkrétny program. Pracujeme impulzívne a chodíme tam, kde nás o to žiadajú. Základom našej práce je opatera a súcit s tými, ktorí sú opustení, chorí a nemajú nikoho. Pomáhame najbiednejším z biednych, neberieme peniaze na mzdu, dotácie od štátu ani od cirkevných inštitúcii. Žijeme len s milodarov, ktoré dostávame od ľudí. Pôsobíme charitatívne, ale naším poslaním je aj rozdávať a šíriť lásku medzi ľuďmi, pretože láska - to je mier."

- V utorok (15. mája) ste sa stretli s prezidento Václavom Havlom, počas vášho pobytu ste sa rozprávali s mnohými ľuďmi. Aj na základe toho, s akými dojmami budete odchádzať z našej krajiny?

"Vaša krajina je veľmi pekná. Je tu veľa nábožených ľudí. Váš prezident je vynikajúci človek a verím, že pomocou tohto veľkého muža a vašich modlitieb vytvoríte šťastnú budúcnosť. Základom štátneho štátu je šťastná rodina. Preto prosím, aby sa ľudia ctili a mali radi, aby spoločne v rodinách vytvorili jedno veľké srdce naplnené láskou.

-
Zdroj: Týždeňník Kysuce (17. 5. 1990) / Iveta Hažíková (zverejnené s dovolením autorky rozhovoru) /Rozhovor poskytla Kysucká knižnica v Čadci/( TK KBS, tky, iha, ml; pz ) 20200514026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020