[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 24. 03. 2023   Meniny má Gabriel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dôsledky pandémie tvrdo zasiahnu aj katolícke inštitúcie v Taliansku
P:3, 14. 05. 2020 08:45, ZAH

Taliansko 14. mája (RV CZ) Dôsledky pandémie tvrdo zasiahnu talianske katolícke inštitúcie. Situácia katolíckych škôl je tragická, hovorí prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, kardinál Giuseppe Versaldi. Reštrikcie a preventívne opatrenia sa citeľne dotknú tiež rehoľných domov poskytujúcich ubytovanie.

O veľa prijímov prídu charity a diela prevádzkované rehoľnými spoločnosťami v treťom svete. Straty sa odhadujú na päť miliónov eur denne. Podľa prieskumov, ktorý v minulých dňoch organizoval portál ospitalitareligiosa.it, zo štyritisíc pútnických domov a hostelov prevádzkovaných náboženskými spoločnosťami, sa otvorí len polovica. Sanitárne nároky a obmedzenia však významne znížia ubytovacie kapacity a prevádzka sa bude pohybovať na hranici udržateľnosti. Najmenej sto domov už ohlásilo definitívny koniec činnosti.

Najdramatickejší však zostáva problém katolíckych škôl, ktorým vláda opakovane odmieta akúkoľvek pomoc v čase krízy. Ako pripomína prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, v iných krajinách, ako je Francúzsko alebo Veľká Británia, štát cirkevné školstvo podporuje prinajmenšom pokrývaním platov učiteľov. V Taliansku ide o "čisto ideologický problém", a preto je veľmi ťažké riešiť ho na politickej platforme, hovorí kardinál Giuseppe Versaldi:

"Situácia katolíckych škôl je dramatická či skôr tragická. Vieme, že ťažká situácia nie je len v školstve. To isté je možné povedať o obochode alebo priemysle. Tam tiež hrozí mnohým podnikom likvidácia. V tomto prípade však ide o mladých ľudí, o ich vzdelávanie, o budúcnosť našej spoločnosti. Preto je to tak dôležité. Tí, na ktorých spočíva neľahká úloha vládnuť v týchto ťažkých časoch sa tým musia zaoberať. Je čas prekonať v Taliansku ideologické bariéry, kvôli ktorým sa na katolícke školy pozerá ako na čisto privátnu vec," hovorí kard. Versaldi.

"Pritom sú to predsa verejno-prospešné inštitúcie. A pokiaľ budú zatvorené katolícke školy, štát nemá zázemie, ako zaistiť takto spôsobené nedostatky. Príde tiež o miliardy eur, ktoré sa mu teraz darí ušetriť, vďaka tomu, že neplatí za vzdelávanie na týchto školách. V tomto prípade teda nejde o štátnu pomoc pre súkromný sektor, ale skôr o pomoc pre verejnú činnosť a to na veľmi vysokej úrovni," dodal.

Katolícke školy v Taliansku majú takmer 900 tisíc žiakov a študentov. Pokiaľ ich štát nepodporí, 300 tisíc žiakov zostane v septembri bez školy a 40 tisíc ľudí príde o prácu.

( TK KBS, rv cz, job, ml; pz ) 20200514023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]