[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 09. 2021   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dôsledky pandémie tvrdo zasiahnu aj katolícke inštitúcie v Taliansku
P:3, 14. 05. 2020 08:45, ZAH

Taliansko 14. mája (RV CZ) Dôsledky pandémie tvrdo zasiahnu talianske katolícke inštitúcie. Situácia katolíckych škôl je tragická, hovorí prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, kardinál Giuseppe Versaldi. Reštrikcie a preventívne opatrenia sa citeľne dotknú tiež rehoľných domov poskytujúcich ubytovanie.

O veľa prijímov prídu charity a diela prevádzkované rehoľnými spoločnosťami v treťom svete. Straty sa odhadujú na päť miliónov eur denne. Podľa prieskumov, ktorý v minulých dňoch organizoval portál ospitalitareligiosa.it, zo štyritisíc pútnických domov a hostelov prevádzkovaných náboženskými spoločnosťami, sa otvorí len polovica. Sanitárne nároky a obmedzenia však významne znížia ubytovacie kapacity a prevádzka sa bude pohybovať na hranici udržateľnosti. Najmenej sto domov už ohlásilo definitívny koniec činnosti.

Najdramatickejší však zostáva problém katolíckych škôl, ktorým vláda opakovane odmieta akúkoľvek pomoc v čase krízy. Ako pripomína prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, v iných krajinách, ako je Francúzsko alebo Veľká Británia, štát cirkevné školstvo podporuje prinajmenšom pokrývaním platov učiteľov. V Taliansku ide o "čisto ideologický problém", a preto je veľmi ťažké riešiť ho na politickej platforme, hovorí kardinál Giuseppe Versaldi:

"Situácia katolíckych škôl je dramatická či skôr tragická. Vieme, že ťažká situácia nie je len v školstve. To isté je možné povedať o obochode alebo priemysle. Tam tiež hrozí mnohým podnikom likvidácia. V tomto prípade však ide o mladých ľudí, o ich vzdelávanie, o budúcnosť našej spoločnosti. Preto je to tak dôležité. Tí, na ktorých spočíva neľahká úloha vládnuť v týchto ťažkých časoch sa tým musia zaoberať. Je čas prekonať v Taliansku ideologické bariéry, kvôli ktorým sa na katolícke školy pozerá ako na čisto privátnu vec," hovorí kard. Versaldi.

"Pritom sú to predsa verejno-prospešné inštitúcie. A pokiaľ budú zatvorené katolícke školy, štát nemá zázemie, ako zaistiť takto spôsobené nedostatky. Príde tiež o miliardy eur, ktoré sa mu teraz darí ušetriť, vďaka tomu, že neplatí za vzdelávanie na týchto školách. V tomto prípade teda nejde o štátnu pomoc pre súkromný sektor, ale skôr o pomoc pre verejnú činnosť a to na veľmi vysokej úrovni," dodal.

Katolícke školy v Taliansku majú takmer 900 tisíc žiakov a študentov. Pokiaľ ich štát nepodporí, 300 tisíc žiakov zostane v septembri bez školy a 40 tisíc ľudí príde o prácu.

( TK KBS, rv cz, job, ml; pz ) 20200514023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]