[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 24. 03. 2023   Meniny má Gabriel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Misijný biskup v SAR: Koronavírus je len jedným z mnohých problémov
P:3, 14. 05. 2020 07:22, ZAH

Stredoafrická republika 14. mája (RV CZ) Ľudia u nás umierajú na iné epidémie ako je koronavírus. Na pandemickú situáciu ale pripravení nie sme, hovorí poľský misijný biskup Miroslaw Gucwa, ktorý žije vyše 30 rokov v Stredoafrickej republike. Krajina sa stretáva s ozbrojenými útokmi povstalcov, hlbokou spoločenskou krízou, epidémiami malárie a osýpok.

Od polovice marca zaviedla vláda aj koronavírusové opatrenia. Počet nakazených je nízky, ale pomaly narastá, hovorí pre Vatikánsky rozhlas biskup Gucwa. Nakazených je približne stovka a zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia s touto diagnózou. Opatrenia začali zatvorením všetkým škôl a obmedzením počtu účastníkov náboženských obradov na 15 ľudí. Zatvorené boli aj bary, reštaurácie, nočné kluby, hranice a letiská. Redukovaná bola mestská i medzimestská doprava. Otvorené zostali obchody, trhy, firmy a úrady. Záväzné je iba úmytie rúk pred vstupom na tieto miesta. Vláda tiež zaviedla povinné vyšetrenie pre určité skupiny obyvateľov, ktoré sú podľa nej najviac vystavené nákaze (zdravotníci, prepravcovia a prostitútky).

"Vláda a zdravotná služba apelujú na dodržiavanie hygienických zásad, umývanie rúk a dodržiavanie odstupov. Spoliehajú sa na to, že vírus sa nerozšíri. V opačnom prípade by mohla byť situácia veľmi náročná. Zdravotné zariadenia sú vybavené len slabo a nie sú pripravené na pandémiu," hovorí biskup Gucwa z diecézy Bouar na západe Stredoafrickej republiky.

"V našom regióne umierajú ľudia z iného dôvodu než na koronavírus. Najčastejšie kvôli malárii a ďalším ochoreniam. Už niekoľko mesiacov tu máme epidémiu osýpok, v niektorých lokalitách je veľmi silná. Umrelo na ňu už viac než 100 detí. Lekári, ktorí pracujú v zdravotných strediskách a nemocniciach, ale i humanitárne organizácie, pracujú na dvoch frontoch, bojujú proti koronavírusu a už dlhší čas proti osýpkami. Správy prichádzajúce z vonku ľudí desia, ale prijímajú ich v podstate s pokojom, s veľkou rezervou a snažia sa vo väčšej či menšej miere dodržiavať obmedzenia naridadené vládou alebo zdravoníckymi organizáciami," dodáva misijný biskup so Stredoafrickej republiky.

( TK KBS, rv cz, ml; ml; pz ) 20200514019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]