[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 09. 2022   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hoci je účasť na bohoslužbách povolená, na mieste je stále rozvážnosť
P:3, 13. 05. 2020 12:05, DOM

Bratislava 13. mája (TK KBS/Rádio LUMEN) Hoci je účasť na verejných bohoslužbách povolená všetkým, ktorí nie sú chorí, na mieste je stále rozvážnosť. Zvážiť potrebu osobnej účasti na svätej omši v čase pandémie by mali naďalej seniori s chronickými ochoreniami, ako aj veriaci, ktorí žijú so staršími ľuďmi v spoločnej domácnosti. V relácii Rádia Lumen Zaostrené, na to poukázal riaditeľ Národného klinického tímu Jozef Šuvada. Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský doplnil, že každý, kto je schopný zúčastniť sa na svätej omši počas týchto dní aj osobne, je vítaný.

Skôr, ako seniori vstúpia počas pandémie do chrámu, mali by zhodnotiť, či je ich zdravotný stav stabilný, prípadne kontrolovaný lekárom, alebo predpísanými liekmi. Profesor Šuvada tiež zdôrazňuje, že rizikový môže byť aj samotný presun do kostola. „Ďalšie, čo by sme mali zvažovať je, či sme v jednej domácnosti s iným seniorom, ktorý je na tom horšie, ako my. Ak áno, tak by sme mali zohľadniť naozaj altruistický prístup," uviedol Šuvada. Starší ľudia tak, ako všetci ostatní by takisto mali akceptovať, že prijímanie sa podáva na ruku, na čo predtým neboli zvyknutí. „Lebo sú aj skúsenosti na iných kontinentoch a v iných misiách. Musím povedať, že naozaj aj táto prax sa v období epidémií a prevencii infekčných ochorení ukázala ako veľmi prospešná," dodal prof. Šuvada.


Predseda KBS Stanislav Zvolenský pripomína, že seniori sú stále najrizikovejšou skupinou. Preto sa neodvažuje jednoznačne povedať, že im účasť na omši odporúča, aj keď majú vyhradené osobitné bohoslužby, musia sa v prvom rade pozerať na svoje zdravie. „Pre nich je piate Božie prikázanie – chrániť si svoje zdravie. Oslobodzuje ich od toho tretieho Božieho prikázania, že nemusia ísť na svätú omšu. Dokonca sme aj povedali osobitným spôsobom, že sú dišpenzovaní od svätej omše. To naďalej platí," povedal v relácii Zaostrené. Každý, kto sa rozhodne využiť dišpenz od osobnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky, môže sa na nich naďalej zúčastňovať cez vysielanie katolíckych, alebo verejnoprávnych médii, alebo cez vysielania jednotlivých farností.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban

( TK KBS, rlu, jhe; ml ) 20200513023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23