[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 10. 2023   Meniny má František      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Caritas Internationalis: Dôsledky pandémie zabíjajú viac ľudí než Covid-19
P:3, 13. 05. 2020 10:56, ZAH

Rím 13. mája (RV CZ) Ekonomické dôsledky pandémie sú a budú ďaleko smrtonostnejšie než jej zdravotný dopad, najmä v najchudobnejších oblastiach sveta. Upozorňuje na to Pápežská nadácia Caritas Internationalis. Bez okamžitej pomoci zabíjajú dôsledky pandémie viac ľudí než ona sama. Smrť hladom ohrozuje 230 miliónov ľudí, dvakrát viac než doteraz.

"Tak ako sa svet spojiť v strachu z koronavírusu, musí ho spojiť aj solidarita," vyzýva organizácia združujúca katolícke charity v 163 krajinách sveta. Caritas Internationalis pripomína, že najohrozenejší sú obyvatelia chudobných krajín a tí, v ktorých prebiehajú vojenské konflikty. Opakuje apel pápeža Františka na zrušenie medzinárodných sankcií proti Sýrii, Iraku, Líbyi, Venezuele či Jemenu. Sankcie znemožňujú dopravu liekov, sanitárnych potrieb a ďalšej najnaliehavejšej pomoci pre obyvateľstvo.

"V tejto situácii musíme byť zjednotení v solidarite. Nemôžu tu byť obmedzenia znemožňujúce prinášanie pomoci potrebným," hovorí pre Vatikánsky rozhlas Marta Petrosillo z Caritas Internationalis a zdôrazňuje tendencia smeruje priamo k hlbokej humanitárnej kríze.

"Caritas Internationalis sa obáva, že európske krajiny a Spojené štáty, ktoré sú najväčšími darcami, obmedzia teraz svoju podporu a zamerajú sa výlučne na krízovú situáciu vo vnútri svojich hraníc. Napriek vlastným ťažkostiam však nesmieme zabúdať na najchudobnejšie krajiny (...). Pri pohľade na bolestné následky koronavírusu v našich krajinách, pomyslíme si napríklad na Nigériu alebo Pakistan, kde ľudia nemajú žiadne zásoby a žijú zo dňa na deň, celé rodiny sú odkázané napríklad na každodenný predaj na trhu. Posledné dva mesiace nútenej izolácie zdvojnásobili na svete počet ľudí, ktorým hrozí smrť hladom."

Globálna kampaň boja s pandémiou začala Caritas Internationalis informačnou akciou a dodávaním dezinfekčných prostriedkov a rúšok. Koordinuje tiež dodávky potravín a liekov. V mnohých oblastiach sveta totiž ľudia porušujú zásady "lockdown" s tým, že je "lepšie riskovať smrť s koronavírusom než zomrieť hladom". Medzinárodná sieť katolíckych charít patrí tiež do zvláštnej komisie ustanovenej pápežom Františkom pre boj s následkami pandémie.

( TK KBS, rv cz, job, ml; pz ) 20200513019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]