[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Matka Tereza bola ikonou našich čias, spomína historik Neupauer
P:3, 13. 05. 2020 10:05, DOM

Bratislava 12. mája (TK KBS) Ikona našich čias. Tak nazval svätú Matku Terezu, ktorá pred tridsiatimi rokmi navštívila našu krajinu, historik z Ústavu pamäti národa František Neupaeur. Pred štyrmi rokmi o tejto drobnej žene, ktorú svet ocenil desiatkami vyznamenaní a Nobelovou cenou za mier, napísal útlu knihu z edície Vydavateľstva Don Bosca Viera do vrecka. Pripomína jej návštevu v roku 1990 a odkaz, ktorý zanechala Slovensku. Na 40 stranách ponúka jej profil, informácie o slovenských Misionárkach lásky a odporúča i ďalšie zdroje, ktoré môžu čitateľom sprostredkovať stretnutie s Matkou Terezou.

"Pri pohľade na jej dielo k nej mnohí pociťujeme hlbokú úctu. Jej pohľad a ruky, ktoré osušili toľko sĺz, sú nezabudnuteľné. Ak poznáme jej životný príbeh, spomenieme si na niektoré jej myšlienky, slová. Boli a sú liekom pre dušu. Obdiv si zasluhuje jej práca, súcit, nežnosť, medzináboženský dialóg. Koľko sa toho zmenilo vďaka jej osobnému príkladu; vďaka jej hlboko prežitému povolaniu slúžiť najbiednejším z najbiednejších; vďaka tlejúcemu horčičnému zrnku viery vo chvíľach vnútornej temnoty," píše historik Neupauer.

Jeho publikácia vyšla krátko pred 4. septembrom 2016, kedy pápež František určil deň jej svätorečenia. "V tejto publikácii môžeme nanovo spoznať Matku Terezu „z blízka“, a to aj cez jej slová, ktoré zazneli v Bratislave v máji 1990, jej priateľov a nasledovníkov. Objaviť dotyk „ikony našich čias“," uvádza v publikácii.

Katolícke noviny z 27. apríla 1990 informovali na titulnej strane o príchode Matky Terezy z Kalkaty na Slovensko. Dňa 13. mája prišla do Nitry a 14. mája otvorila v Čadci prvý dom svojej rehole v Československu. Nasledovala jej cesta do Prahy a Olomouca, aby vzápätí opäť zavítala na Slovensko 17. mája 1990.

Počas preletu nad Československom (z Čadce do Prahy) letí Matka Tereza v helikoptére. Leo Maasburg žiada pilota, aby leteli tak nízko ako sa len dá, a tak šetrili jej srdce, nakoľko chronické neliečiteľné ťažkosti so srdcom má Matka Tereza diagnostikované už od júna 1983. Pilot letí tak nízko, že sa skoro môžu dotknúť vrcholkov stromov. Matka Tereza sedí pri okne a je ponorená do Božej prítomnosti a obdivu krajiny. „Pozri sa páter,“ hovorí po chvíli pátrovi Leovi. „Je ľahké pochopiť krásu Boha. Pozri sa tam dolu! Je ľahké pochopiť jeho všemohúcnosť. Veď to všetko stvoril. No je ťažké pochopiť pokoru Boha.“ Pátrovi i po rokoch utkvie v pamäti slovo „Božia pokora“. Premýšľa, čo to vlastne znamená.

Na bratislavskom letisku víta Matku Terezu vtedajší podpredseda federálnej vlády Ján Čarnogurský. Prítomným sa prihovorí biskup Hnilica a pred odchodom do Viedne zaznie príhovor Matky Terezy:

„Ďakujem Bohu za jeho veľkú lásku, ktorá nás zhromaždila. Ježiš nám priniesol dobrú zvesť o tom, že nás Boh miluje a chce, aby sme milovali jeden druhého, ako nás on miloval, aby nám uľahčil vzájomnú lásku. Ježiš hovorí: Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili. Keď niečo dávate v mojom mene, mne to dávate. Keď prijímate dieťa v mojom mene, mňa prijímate. Svojím sestrám vždy hovorím, aby sa kontemplatívne zúčastňovali na tvorbe sveta. Dvadsaťštyri hodín denne sa dotýkame Ježiša v týchto deťoch.

Kde sa začína táto láska? Vo vašej rodine. Ako sa začína? Modlite sa spolu. Rodina, ktorá sa spolu modlí, ostáva spolu. A keď ostanete spolu, budete mať radi jeden druhého, ako vás Boh miluje. Preto je veľmi dôležité priniesť modlitbu do rodiny. Učte svoje deti modliť sa a modlite sa s nimi.

Pretože ovocím modlitby je prehĺbenie viery, ovocím viery je láska, ovocím lásky je služba, ovocím služby je pokoj. Diela lásky sú diela pokoja. Preto sa spolu modlite a spolu si pomáhajte. Tak budete môcť rásť vo svätosti. Svätosť nie je luxusom niekoľkých ľudí. Je to jednoduchá povinnosť pre každého. Ježiš povedal: Buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec. A pamätajte, že keď zomrieme a pôjdeme pred Boha, Ježiš povie znova to isté: Poďte, požehnaní môjho Otca, zaujmite kráľovstvo, ktoré je pre vás pripravené od stvorenia sveta.

Lebo som bol hladný a dali ste mi jesť. Hlad nie je len hlad po chlebe. Je to aj hlad po láske. Bol som pocestný a pritúlili ste ma. Byť bez domova znamená nielen byť bez domu z tehál, ale byť osamelý, nechcený, nemilovaný. Modlime sa stále spolu, aby sme rozumeli, ako nás Ježiš miloval. V Písme je napísané: Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás. Ostaňte v mojej láske. Milujte sa navzájom. Moje sestry, bratia a kňazi sme určení k najchudobnejším z chudobných. Ale aby sme boli schopní robiť toto dielo lásky, musíme byť hlbokým zdrojom modlitby.

Preto potrebujeme našu Pani, aby bola našou Matkou, aby nás sprevádzala, aby nám pomáhala, aby sme boli pokorní ako ona a čistí ako ona, aby sme sa stali takými svätými ako Ježiš.

Naše sestry sú teraz na mnohých miestach. Dávajú svoje srdcia najchudobnejším z chudobných. Teraz sme práve otvorili dom v Čadci. Dúfam, že budeme spolu žať radosť z lásky. Preto prosím o vaše modlitby. Boh vás požehnávaj! Budete mať nádherné povolanie. Potrebujeme veľa kňazov, bratov a sestier. Máme kongregácie otcov, bratov a sestier. Modlite sa za nás, aby sme pokračovali v Božom diele s láskou. Aj ja sa budem modliť za vás, aby ste sa vzájomne milovali, aby ste rástli vo svätosti.

Jeden z najväčších darov v našej kongregácii je to, že môžeme adorovať Najsvätejšiu Sviatosť Oltárnu. Každý deň adorujeme vo všetkých našich domoch. Je to nádherný dar od Boha. Pretože, keď sa pozrieme na kríž, vieme, ako nás Ježiš miloval. Keď sa pozrieme na svätostánok, vieme, ako nás Ježiš miluje. Preto proste vašich farárov, aby vám umožnili radosť z adorácie. Po príchode do vašej krajiny som zažila niečo nádherné: veľkú lásku k viere. Bolo to nádherné, úžasné. Ďakujem Bohu, že cez veľké utrpenie Ježiš požehnal vašu krajinu prehĺbením sa vo viere. Špeciálne prosím seminaristov: Buďte pokorní a čistí ako Mária. Tak sa stanete svätí ako Ježiš. Nech vás Boh požehnáva!“

Dátum 13. máj 1990, deň príchodu Matky Terezy na Slovensku, nesie v sebe pozoruhodnú symboliku. Biskup Pavol Hnilica vo svojom apoštoláte často hovoril o zjavení Panny Márie vo Fatime 13. mája 1917 a stal sa „šíriteľom žiadosti Matky Božej spasiť Rusko“. Matke Tereze vravieval, že jej dielo nie je potrebné len v najchudobnejších častiach sveta, ale aj tam, kde sa človeka dotýka duchovné utrpenie, duchovná bieda, život bez Boha. A teda aj v socialistickom Československu. No tu netúžili po charizme a diele Matky Terezy. Napriek jej niekoľkým cestám do ČSSR (pred rokom 1990), štátne úrady zakaždým odmietli činnosť Misionárkam lásky na našom území. Biskup Hnilica spomína: „Sťažovala sa, že ČSSR je prvým štátom, kde jej povedali nie. (...) Považovali jej činnosť za nebezpečnú a škodlivú pre budovanie socializmu.“ Biskupa Hnilicu zoznámil s Matkou Terezou prof. Kolakovič.

Existuje množstvo kníh o Matke Tereze. Len v slovenskom a českom jazyku ich vyšli desiatky. Historik František Neupauer v publikácii upozornil na niektoré z nich. Prvú knihu o Matke Tereze napísal v roku 1971 nekatolík, uznávaný reportér BBC Malcolm Muggeridge. Ďalšiu vydal v roku 1976 Desmond Dog. Publikácia Matka Tereza ponúka údaje o jej živote a činnosti pohľadom autora, ktorý je znalcom Indie, jej krás i bolestí. Na Slovensku sa prvá publikácia o Matke Tereze objavila v roku 1990. Málokto vie, že kniha Legenda chodí bosá má slovenský rukopis. Pod záhadným menom Agnesa G. J. sa ukrýva meno Agneši Jergovej-Gundovej, ktorú Slovensko poznalo vďaka ilegálnemu rozhlasovému vysielaniu Hlasu Ameriky pod menom Marína Havranová.

Autorom ďalšej publikácie obsahujúcej množstvo príbehov, zázrakov a dotykov Božích, je súčasný riaditeľ Pápežských misijných diel v Rakúsku Leo Maasburg. Aj táto publikácia v sebe nesie slovenskú stopu, páter Leo bol vysvätený za kňaza slovenským biskupom Hnilicom vo Fatime a často sprevádzal Matku Terezu na jej cestách. Publikácia Matka Tereza. Neobyčajné príbehy vyšla v roku 2010.

Neoblomná túžba zakladateľa spoločenstva Otcov Misionárov lásky Jozefa Langforda spoznať „bod zlomu“ (10. september 1946) v živote Matky Terezy, zachytiť jej hlboký duchovný odkaz; ho viedla k napísaniu knihy odkrývajúcej jadro duchovnej spirituality bratov a sestier Misionárov lásky: Tajomný plameň Matky Terézie. „Ek Dil“ v preklade z jazyka hindú Jedno srdce je publikácia, v ktorej Misionárky lásky zhŕňajú svoje skúsenosti s chudobnými a zároveň sa spoločne delia osvoju skúsenosť v službe najchudobnejším.

Existuje aj niekoľko filmov o Matke Tereze, vrátane kresleného filmu pre deti. Jeden z nich napríklad prináša vo svojom archíve aj Televízia LUX. Na Slovensku vzniklo divadelné prestavenie odkrývajúce život Matky Terezy, no predovšetkým mapujúce jej pobyt na Slovensku v roku 1987 v Piešťanoch.

-

Zdroj: Edícia Viera do Vrecka "Matka Tereza Ikona našich čias" / František Neupauer

( TK KBS, fne, evd, ml; pz ) 20200513017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]