TK KBS

Dnes je piatok 29. 05. 2020   Meniny má Vilma       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spojme sa spolu vo štvrtok v modlitbe za ľudstvo a koniec pandémie
P:3, 13. 05. 2020 08:05, ZAHVatikán 13. mája (RV/TK KBS) Pápežská rada pre medzináboženský dialóg podporila výzvu pápeža Františka, aby sa veriaci všetkých náboženstiev a ľudia dobrej vôle zjednotili vo štvrtok 14. mája v spoločnej modlitbe, pôste a skutkoch milosrdenstva, a tak vyprosovali Božiu pomoc pre ľudstvo na prekonanie pandémie spôsobenej koronavírusom.

Výzvu adresovanú všetkým náboženským lídrom a ľuďom akejkoľvek viery z celého sveta zverejnil prvú májovú sobotu Medzináboženský výbor pre realizáciu cieľov Dokumentu z Abú Zabí o ľudskom bratstve (2. 5. 2020). "Každý z nás, kdekoľvek sa nachádzame, nech v duchu učenia tradície svojej viery či filozofie, prosí o Božiu pomoc, aby zachránil nás i celé ľudstvo od tohto nešťastia, inšpiroval vedcov pri hľadaní lieku proti tomuto vírusu a zachránil celý svet od následkov tejto vážnej pandémie v oblasti zdravia, hospodárstva i ľudstva," uvádza komuniké Výboru pre ľudské bratstvo.

„Pozývame všetkých ľudí na celom svete, aby sa obrátili k Bohu modlitbou, prosbami, konaním pôstu a skutkov milosrdenstva - každá osobu, v každej časti sveta podľa svojho náboženstva, viery či náuky -, aby Boh odstránil túto pandémiu, aby nás zachránil od tohto súženia, pomohol vedcom nájsť liek, ktorý by ju porazil a aby Boh oslobodil svet od zdravotných, ekonomických a humanitárnych dôsledkov rozšírenia tak závažnej nákazy," uviedol vo výzve Výbor.

Zároveň navrhol zorganizovať „na štvrtok 14. mája deň modlitby, pôstu a prosieb za ľudstvo a pozýva všetkých náboženských lídrov a ľudí celého sveta, aby odpovedali na toto humanitárne pozvanie obrátiť sa na Boha jednotným hlasom, aby ušetril ľudstvo, pomohol mu prekonať pandémiu, navrátil mu bezpečnosť, stabilitu, zdravie a blaho a aby sa po eliminovaní tejto pandémie náš svet stal ľudskejším a bratskejším“, uviedol Vatikánsky rozhlas.

"V tento deň, ktorý je stanovený na 14. mája, sa nebudú konať nijaké verejné zhromaždenia, ako je to pochopiteľné z dôvodu prevencie pred nebezpečenstvom nákazy, ale bude sa prežívať vo vlastnom vnútri, len pred Božou tvárou a vlastným svedomím," píše Pápežská rada pre medzináboženský dialóg.

"Budeme však spojení v tom, že spoločne uznávame univerzálne hodnoty modlitby a pôstu a tiež skutkov milosrdenstva ako „svedectvo o veľkosti viery v Boha, ktorá spája rozdelené srdcia a povznáša ľudského ducha“ (porov. Dokument o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete). Teraz nie je čas na ľahostajnosť, egoizmus, rozdelenie, pretože celý svet trpí a musí sa zjednotiť, aby čelil pandémii (porov. pápež František. Posolstvo Urbi et Orbi na Veľkú noc 12. 4. 2020)," uvádza Pápežská rada pre medzináboženský dialóg.

Výzvu zjednotiť sa v modlitbe podporil aj pápež František. „Spojme sa ako bratia v prosbách k Pánovi, aby zachránil ľudstvo od pandémie, osvietil vedeckých výskumníkov a uzdravil chorých," ôpovedal pri dnešnej generálnej audiencii vo Vatikáne. Podobne pápež odporúčal veriacim túto iniciatívu v nedeľu 3. mája pri poludňajšej modlitbe Regina caeli: „Keďže modlitba je univerzálnou hodnotou, prijal som návrh Vysokého výboru pre ľudské bratstvo, aby sa blížiaceho sa 14. mája veriaci všetkých náboženstiev zjednotili duchovne v rámci dňa modlitby, pôstu a skutkov milosrdenstva, aby sme prosili Boha o pomoc ľudstvu prekonať pandémiu koronavírusu. Nezabudnite: 14. mája, všetci veriaci spolu, veriaci rozličných tradícií, aby sme sa modlili, postili a konali skutky milosrdenstva.“

-
Aktualizované( TK KBS, RV jb, tk, kbs; ml ) 20200513016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020