[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 10. 2020   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.
P:3, 12. 05. 2020 21:00, ZAHVatikán 12. mája (RV) Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka.

Od 18. mája sa v Taliansku obnoví prístup verejnosti na sväté omše, ako sa už stalo aj v mnohých častiach sveta. Ako informoval vatikánsky hovorca Matteo Bruni, „z tohto dôvodu prestane od nasledujúceho dňa, 19. mája, živé vysielanie ranných omší z Domu sv. Marty“.

„Ako to Svätý Otec povedal už v uplynulých dňoch, túži po tom, aby takto mohol Boží ľud opäť v spoločenstve prežívať dôvernosť s Pánom vo sviatostiach, účasťou na nedeľnej liturgii a nanovo pokračujúc i v kostoloch v dennom kontakte s Pánom a jeho slovom.“

Ranné sväté omše v priamych prenosoch z Domu sv. Marty slávil Svätý Otec denne od 9. marca. K rozhodnutiu dať denne prístup do kaplnky televíznemu štábu ho viedla situácia obmedzeného prístupu veriacich na slávenia v kostoloch v Taliansku i v ďalších krajinách z dôvodu opatrení proti epidémii Covid-19.

Len v Taliansku dosahovali živé prenosy ranných homílií o 7.00 sledovanosť vyše jeden a pol milióna divákov. Spontánne prednášané homílie pápeža Františka z tohto vyše dvojmesačného obdobia vychádzajú v zbierke pod titulom Forti nella tribolazione (Silní v súženiach) vo Vatikánskom knižnom vydavateľstve Libreria Editrice Vaticana.

V slovenčine sú všetky homílie dostupné v preklade Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu na portáli Vatican News SK.

- - - -

Poľsko sa spojí v oslavách storočnice sv. Jána Pavla II.

Blížiaca sa storočnica narodenia sv. Jána Pavla II. (nar. 18. mája 2020 vo Wadowiciach) sa bude osobitne oslavovať predovšetkým v jeho rodnom Poľsku. Mimoriadne iniciatívy sa budú konať v každej diecéze a v každej farnosti budú Poliaci sláviť pamätnú svätú omšu.

Oslavy veľkej storočnice sa začnú v sobotu 16. mája. Z Krakovskej kaplnky arcibiskupstva, kde bol Karol Wojtyla vysvätený za kňaza, bude o 17.00 cez sieť Youtube vysielaná medzinárodná modlitba ruženca za koniec pandémie. V priamom prenose sa s Krakovom spoja v modlitbe niektoré z najviac postihnutých oblastí: talianske Bergamo, americký New York a brazílske Belo Horizonte.

V nedeľu 17. mája sa oslavy presunú do Wadowíc, rodného mesta Karola Wojtylu. O 10.30 tu arcibiskup Marek Jędraszewski bude sláviť svätú omšu v Bazilike Obetovania Panny Márie. V rodnom dome sv. Jána Pavla II. sa potom o 13.00 uskutoční koncert s názvom „Narodil som sa vo Wadowiciach – Karol Wojtyla“. Obe udalosti bude vysielať poľská televízia. V nedeľný večer sa Poliakom cez televíziu prihovorí dlhoročný osobný tajomník Jána Pavla II., kardinál Stanisław Dziwisz.

V samotný deň jubilea, v pondelok 18. mája, sa v Sanktuáriu Jána Pavla II. v Krakove o 17.00 uskutoční svätá omša, ktorej bude predsedať arcibiskup Jędraszewski. Večer o šiestej bude v televízii vysielaný koncert s názvom „Santo subito – prorok našich čias“.

V dôsledku pandémie koronavírusu budú slávnosti prebiehať predovšetkým virtuálne, cez médiá, ako napríklad na portáli jp2online.pl. V pondelok 11. mája Konferencia biskupov Poľska spustila iniciatívu #ThankYouJohnPaul2, ako znak vďaky za pontifikát Jána Pavla II. – spočíva vo zverejňovaní audimateriálov, fotografií a krátkych videí na sociálnych sieťach.( TK KBS, RV jb, zk; ml ) 20200512034   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]