[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aktívny duchovný život posilňuje duchovnú imunitu, vraví biskup Stolárik
P:3, 10. 05. 2020 12:00, DOM

Rožňava 10. mája (TK KBS) Svoje prvé verejné slávenie s veriacimi po ich obnovení má po dnešnej nedeli aj rožnavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Teší sa z toho, že s nimi mohol byť. Byť s ľuďmi je podľa neho "prvoradé poslanie pastiera v diecéze i vo farnosti". "Duchovne som bol stále s nimi. Dobrý pastier a dobrý rodič predsa je stále spojený so svojimi veriacimi – deťmi. Predsa nedá sa nemyslieť na ľudí, na ich problémy, obavy, ale i nádej," povedal v rozhovore s Tlačovom kanceláriou KBS.

Biskup Stolárik krátko po tom, ako boli zrušené verejné slávenia za účasti veriacich, vyzval zjednotiť sa v modlitbe k Rožňavskej Panne Márii. Po skončení Deviatnika znova zasvätil Rožňavskú diecézu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. V čase pandémie písal aj duchovné povzbudenia či krížovú cestu. Osobitné listy napísal učiteľom a mladým. V máji pridal mariánsku pobožnosť na máj. Tento mesiac zároveň vedie každý večer mariánsku pobožnosť na balkóne svojho úradu v Rožňave. Tvrdí, že cez túto modlitbu a požehanie sa snaží "tlmočiť osobnú blízkosť a záujem o každého človeka. Prázdne Námestie baníkov v Rožňave sa stalo zhromaždiskom všetkého, čím v týchto náročných časoch žila diecéza. Ďakujem aj všetkým veriacim a ľuďom dobrej vôle, ktorí reagovali na túto iniciatívu, a tak potvrdzovali, že ani nás – svojich pastierov nenechávajú osamotených, ale sme všetci duchovne zjednotení. Možno práve v tejto situácii sa naše puto ešte väčšmi posilnilo," uviedol biskup Stolárik.

Po tom, ako boli bohoslužby s veriacimi za prísnych opatrení povolení, odporúča rešpektovať stanovené pravidlá a vhodne ich uplatniť na konkrétnom mieste v konkrétnej situácii. "Znova je dôležité ohlasovať obnovenú nádej Zmŕtvychvstalého Krista, ktorý zvíťazil nad smrťou a pomôže nám prekonať aj túto životnú skúšku. Skúsenosť pandémie koronavírusu nám jasne potvrdila skutočnosť, že my ľudia nemáme všetko v rukách. Viem, že niektorých to neosloví, niektorí sa začnú utiekať k mágii, ale ako veľmi veľa môžeme získať aj z tejto situácie, keď sa ešte viac privinieme k Bohu a posilníme svoju dôveru v jeho pomoc a ochranu, zvlášť na príhovor Panny Márie a sv. Jozefa. Mohli sme v sebe obnoviť a posilniť takmer vyprchanú úctu k Rožňavskej Panne Márii, ktorá pred 310 rokmi napokon ochránila Rožňavu od väčšieho nešťastia morovej epidémie," uviedol v rozhovore rožňavský biskup Stanislav Stolárik.

"V porovnaní s mnohými krajinami, Slovensko obstálo v pandémii koronavírusu pomerne dobre. Vláda to zdôvodňuje včasným zavedením opatrení proti šíreniu koronavírusu, ako veriaci dopĺňame, že všetky tieto snahy boli sprevádzané a požehnávané nespočetnými modlitbami a mnohými duchovnými aktivitami. Dôležité bolo a je jedno i druhé, aby boli chránené ľudské životy. Z tejto skúšky teda vychádza jedno obrovské poučenie: čo to znamená pri ochrane ľudského života, ak sa koná včas a v spolupráci s Bohom. Teda, aj keď nám ide o večný život, aké je múdre, ak sa s výchovou vo viere začína včas a výchova sa neodkladá na neurčito. Čím skôr si dieťa alebo mladý človek osvojí pravidlá, ktoré ho chránia, tým bezpečnejšie bude prechádzať životom a smerovať do neba. V takom prípade bude sviatostný život normálnou súčasťou životného štýlu, a tak aj v náročných skúškach života budú veci zvládnuteľné. Teda opatrenia proti pandémii prišli včas, dodržiavali sme ich a modlili sa, a tak sme uchránili zdravie a životy. To platí aj o duchovnom živote: treba konať zavčasu, dodržiavať Božie normy, žiť aktívne život viery a výsledkom bude náš zdravý a radostný duchovný život. Aktívny duchovný – sviatostný život posilňuje duchovnú imunitu, ktorá je rovnako dôležitá ako telesná imunita, lebo ohrozujúci vírus sa môže vrátiť. Preto nemožno podceňovať ostražitosť a potrebu posilňovania imunity," dodal biskup Stolárik.

( TK KBS, sto; ml ) 20200510002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]