[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aktívny duchovný život posilňuje duchovnú imunitu, vraví biskup Stolárik
P:3, 10. 05. 2020 12:00, DOM

Rožňava 10. mája (TK KBS) Svoje prvé verejné slávenie s veriacimi po ich obnovení má po dnešnej nedeli aj rožnavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Teší sa z toho, že s nimi mohol byť. Byť s ľuďmi je podľa neho "prvoradé poslanie pastiera v diecéze i vo farnosti". "Duchovne som bol stále s nimi. Dobrý pastier a dobrý rodič predsa je stále spojený so svojimi veriacimi – deťmi. Predsa nedá sa nemyslieť na ľudí, na ich problémy, obavy, ale i nádej," povedal v rozhovore s Tlačovom kanceláriou KBS.

Biskup Stolárik krátko po tom, ako boli zrušené verejné slávenia za účasti veriacich, vyzval zjednotiť sa v modlitbe k Rožňavskej Panne Márii. Po skončení Deviatnika znova zasvätil Rožňavskú diecézu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. V čase pandémie písal aj duchovné povzbudenia či krížovú cestu. Osobitné listy napísal učiteľom a mladým. V máji pridal mariánsku pobožnosť na máj. Tento mesiac zároveň vedie každý večer mariánsku pobožnosť na balkóne svojho úradu v Rožňave. Tvrdí, že cez túto modlitbu a požehanie sa snaží "tlmočiť osobnú blízkosť a záujem o každého človeka. Prázdne Námestie baníkov v Rožňave sa stalo zhromaždiskom všetkého, čím v týchto náročných časoch žila diecéza. Ďakujem aj všetkým veriacim a ľuďom dobrej vôle, ktorí reagovali na túto iniciatívu, a tak potvrdzovali, že ani nás – svojich pastierov nenechávajú osamotených, ale sme všetci duchovne zjednotení. Možno práve v tejto situácii sa naše puto ešte väčšmi posilnilo," uviedol biskup Stolárik.

Po tom, ako boli bohoslužby s veriacimi za prísnych opatrení povolení, odporúča rešpektovať stanovené pravidlá a vhodne ich uplatniť na konkrétnom mieste v konkrétnej situácii. "Znova je dôležité ohlasovať obnovenú nádej Zmŕtvychvstalého Krista, ktorý zvíťazil nad smrťou a pomôže nám prekonať aj túto životnú skúšku. Skúsenosť pandémie koronavírusu nám jasne potvrdila skutočnosť, že my ľudia nemáme všetko v rukách. Viem, že niektorých to neosloví, niektorí sa začnú utiekať k mágii, ale ako veľmi veľa môžeme získať aj z tejto situácie, keď sa ešte viac privinieme k Bohu a posilníme svoju dôveru v jeho pomoc a ochranu, zvlášť na príhovor Panny Márie a sv. Jozefa. Mohli sme v sebe obnoviť a posilniť takmer vyprchanú úctu k Rožňavskej Panne Márii, ktorá pred 310 rokmi napokon ochránila Rožňavu od väčšieho nešťastia morovej epidémie," uviedol v rozhovore rožňavský biskup Stanislav Stolárik.

"V porovnaní s mnohými krajinami, Slovensko obstálo v pandémii koronavírusu pomerne dobre. Vláda to zdôvodňuje včasným zavedením opatrení proti šíreniu koronavírusu, ako veriaci dopĺňame, že všetky tieto snahy boli sprevádzané a požehnávané nespočetnými modlitbami a mnohými duchovnými aktivitami. Dôležité bolo a je jedno i druhé, aby boli chránené ľudské životy. Z tejto skúšky teda vychádza jedno obrovské poučenie: čo to znamená pri ochrane ľudského života, ak sa koná včas a v spolupráci s Bohom. Teda, aj keď nám ide o večný život, aké je múdre, ak sa s výchovou vo viere začína včas a výchova sa neodkladá na neurčito. Čím skôr si dieťa alebo mladý človek osvojí pravidlá, ktoré ho chránia, tým bezpečnejšie bude prechádzať životom a smerovať do neba. V takom prípade bude sviatostný život normálnou súčasťou životného štýlu, a tak aj v náročných skúškach života budú veci zvládnuteľné. Teda opatrenia proti pandémii prišli včas, dodržiavali sme ich a modlili sa, a tak sme uchránili zdravie a životy. To platí aj o duchovnom živote: treba konať zavčasu, dodržiavať Božie normy, žiť aktívne život viery a výsledkom bude náš zdravý a radostný duchovný život. Aktívny duchovný – sviatostný život posilňuje duchovnú imunitu, ktorá je rovnako dôležitá ako telesná imunita, lebo ohrozujúci vírus sa môže vrátiť. Preto nemožno podceňovať ostražitosť a potrebu posilňovania imunity," dodal biskup Stolárik.

( TK KBS, sto; ml ) 20200510002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]