[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Taliansku umožnia verejnú účasť veriacich na bohoslužbách od 18. mája
P:3, 08. 05. 2020 20:15, ZAH

Taliansko 8. mája (RV) Veriaci v Taliansku si ešte budú musieť jeden týždeň počkať na sprístupnenie kostolov. Účasť verejnosti na svätých omšiach bude možná od pondelka 18. mája. Znamená to, že Nanebovstúpenie Pána už bude Cirkev sláviť s účasťou veriacich, hoci stále obmedzenou hygienickými opatreniami.

Tento termín a konkrétne predpisy na predídenie prenosu prípadnej infekcie oznámila Konferencia biskupov Talianska po štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi vlády a tzv. technicko-vedeckého krízového výboru, pri ktorom bol podpísaný protokol.

Všetkým účastníkom bohoslužieb sa ním predpisuje nosenie tvárového rúška, dodržiavanie fyzického odstupu minimálne jedného metra na každú stranu. Preventívne sú zo vstupu na bohoslužobné miesta vylúčené osoby, ktoré boli v kontakte s nakazenými Covidom-19, ako aj osoby s príznakmi chrípky či respiračných chorôb, či osoby so zvýšenou telesnou teplotou nad 37,5 stupňov Celzia.

Vyhýbať sa treba početnej asistencii a koncelebráciám, slávenie má prebiehať len s organistom bez speváckeho zboru, spovedanie sa má vysluhovať vo väčších vetraných priestoroch, sviatosť birmovania sa zatiaľ odkladá na neskôr. Tam, kde takéto požiadavky nevyhovujú miestnej situácii, môže ordinár zvážiť aj slávenie na otvorenom priestore pod holým nebom.

Ak má kostol viac vchodov, odporúča sa využiť jeden ako vstup a druhý ako východ. Hygienické predpisy o dezinfekcii rúk, lavíc a použitých predmetov sú v zásade podobné tým, ktoré platia na Slovensku.

Protokol podpísaný predsedom Konferencie biskupov Talianska kardinálom Gualtierom Bassettim, premiérom Giuseppem Contem a ministerkou vnútra Lucianou Lamorgese nadobudne účinnosť 18. mája. Podľa slov ministerky vláda podobné rokovania absolvovala aj so zástupcami iných náboženských komunít.

Pozitívny výsledok vyjednávaní sa tak dostaví o dva týždne neskôr oproti pôvodným očakávaniam uvoľnenia obmedzení, v ktoré sa predstavitelia Konferencie biskupov Talianska pôvodne nádejali, že zmenu prinesie už 4. máj, no následne zostali sklamaní. Po podpise protokolu vo štvrtok 7. mája sa predseda Konferencie biskupov Talianska kardinál Bassetti vyjadril slovami: „Každý vykonal vlastný diel so zodpovednosťou“.

Najbližšou väčšou cirkevnou slávnosťou za účasti veriacich bude v Taliansku Nanebovstúpenie Pána. V tejto krajine sa zvyčajne prenáša zo štvrtka na nedeľu, takže sa bude kryť so 6. veľkonočnou nedeľou 24. mája.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20200508009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]