TK KBS

Dnes je pondelok 25. 05. 2020   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rozhlasové posolstvo pápeža Pia XII. k skončeniu Druhej svetovej vojny
P:3, 08. 05. 2020 11:00, ZAHVatikán 8. mája (TK KBS) Uplynulo 75 rokov od skončenia Druhej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti prinášame preklad rozhlasového posolstva, ktorý k skončeniu vojny predniesol 9. mája 1945 vo Vatikánskom rozhlase pápež Piux XII.

- - - -

Rozhlasové posolstvo pápeža Pia XII.

Hľa, konečne sa skončila
Koniec vojny v Európe
9. mája 1945
 
Hľa, konečne sa skončila táto vojna, ktorá takmer šesť rokov držala Európu v zovretí ukrutného utrpenia a horkého smútku. Pokorný a vrúcny výkrik vďačnosti vyviera z hlbín nášho srdca k „Otcovi milosrdenstva a Bohu všetkej útechy” (2 Kor 1, 3). Náš spev vďakyvzdania sprevádza aj prosebná modlitba, aby u Božej všemohúcnosti a dobroty vyprosila, podľa spravodlivosti, aj ukončenie krvavých bojov na Ďalekom Východe.

V duchu si kľakáme pri hroboch, rozborených roklinách červených od krvi, kde odpočívajú nespočetné mŕtve telá tých, ktorí padli ako obete v bojoch, či pri neľudskom zabíjaní, či zomreli od hladu alebo biedy. Prostredníctvom našich modlitieb a zvlášť pri slávení Najsvätejšej obety ich všetkých zverujeme milosrdnej láske Ježiša Krista, ich spasiteľa a sudcu. A zdá sa nám, že tí, čo padli, napomínajú tých, čo prežili tú nesmiernu hrôzu a hovoria im: Z našich kostí a z našich hrobov i zo zeme, do ktorej nás hodili ako pšeničné zrná, povstanú stvárňovatelia a tvorcovia novej a lepšej Európy, nového a lepšieho sveta, založeného na synovskej Božej bázni, na vernosti jeho svätým prikázaniam, na úcte k ľudskej dôstojnosti, na posvätnom princípe rovnosti práv pre všetky národy a všetky štáty, veľké i malé, slabé i silné.

Vojna nakopila všetku skazu, priniesla materiálne i morálne spustošenie, aké ľudský rod nepoznal v priebehu celých svojich dejín. Teraz ide o znovuvybudovanie sveta. Želáme si, aby prvým bodom tejto obnovy – po takom dlhom čakaní a nakoľko to okolnosti dovolia – bol skorý a rýchly návrat väzňov, zajatcov, vojakov a civilistov do ich domovov, k ich manželkám a deťom a k ich ušľachtilej pokojnej práci.

A všetkým hovoríme: Nech vám neochabnú sily a nestrácajte odvahu! Zanietene sa pusťte do diela obnovy, podopieraní pevnou vierou v Božiu prozreteľnosť. Pusťte sa do práce, každý na svojom mieste, odhodlane a vytrvalo, so srdcom oživovaným veľkodušnou, nezničiteľnou láskou k blížnemu.

Dielo, ktoré vás čaká pri náprave bezprostredných a katastrofálnych dopadov vojny, je zaiste náročné, ale sväté: máme na mysli rozvrat verejného poriadku, hlad a biedu, uvoľnenie a zbarbarčenie zvykov, nedisciplinovanosť mládeže. Týmto spôsobom si postupne pripravíte prijateľnejší údel a novú krv pre vaše mestá a vaše dediny, pre vaše regióny a vašu vlasť.

Zo zeme, mora i oblohy bola rozohnaná úkladná smrť, ktorá zbraňami ničila ľudské životy, Božie stvorenia. Z toho, čo im zostalo z ich súkromného a spoločného majetku, nech povstanú a otvoria svoju myseľ a ducha pre budovanie mieru.

Ak sústredíme naše uvažovanie na Európu, stojíme pred obrovskými problémami a ťažkosťami, nad ktorými musíme zvíťaziť, ak chceme urovnať cestu pre skutočný mier, jediný, ktorý môže pretrvať. Mier môže vskutku prekvitať a prosperovať iba v atmosfére bezpečnej spravodlivosti a dokonalej oddanosti, ktoré sú spojené so vzájomnou dôverou, porozumením a dobrou vôľou. Vojna vyvolala všade rozpory, nedôveru a nenávisť. Ak teda svet chce obnoviť mier, musia zmiznúť klamstvá a hnev, a namiesto nich nech zavládne pravda a láska.

Predovšetkým preto neprestajne prosíme v našich každodenných modlitbách Boha lásky, aby vyplnil svoje prisľúbenie dané ústami proroka Ezechiela: „Dám im jednotné srdce a do ich vnútra vložím nového ducha. Odstránim z ich tela srdce kamenné a dám im srdce z mäsa, aby kráčali podľa mojich príkazov, aby zachovávali moje výroky a plnili ich, aby boli mojím ľudom a ja aby som bol ich Bohom“ (Ez 11,19-20). Kiež Pán ráči vzbudiť tohto nového ducha, svojho ducha, v národoch a najmä v srdciach tých, ktorým je zverená starosť o obnovenie budúceho mieru! Potom a len potom vzkriesený svet zabráni návratu strašnej hrôzy a zavládne pravé, pevné a všeobecné bratstvo a pokoj zaručený Kristom aj na zemi pre tých, ktorí budú chcieť veriť a dúfať v jeho zákon lásky.

-
* PÁPEŽ PIUS. XII, Rozhlasové posolstvo Ecco alfine terminata ku koncu vojny v Európe, [Celému svetu], 9. mája 1945: AAS 37(1945), s. 129-131.

-
Preložil: Stanislav Gábor( TK KBS, rpo, sga; ml ) 20200508003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020