TK KBS

Dnes je pondelok 25. 05. 2020   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bol to pocit vďaky, ktorý dvíha skľúčených, vraví budúci biskup Kuboš
P:3, 07. 05. 2020 13:55, DOMSpišská Kapitula 7. mája (TK KBS) Svoje prvé verejné slávenie s veriacimi má po ich obnovení za sebou aj budúci spišský pomocný biskup Ján Kuboš. Zažil nielen pocit "vďaky Pánu Bohu" za to, že ju môže sláviť s ľuďmi, ale aj radosť, ktorú prejavili tí, čo ju slávili s ním. Teší sa, že veriaci prijali aj všetky usmernenia, ktoré urobili vo farnosti Kežmarok, kde zatiaľ pred vysviackou za biskupa pôsobí.

"Bol to pocit vďaky Pánu Bohu, ktorý dvíha skľúčených (porov. Ž 145, 14; 146, 8)," opísal svoj prvý pocit budúci biskup Ján Kuboš. ""Mnohí z tých, ktorí sa ponáhľali medzi prvými mať účasť na eucharistickom slávení, najskôr prijali sviatosť zmierenia a okúsili milosrdnú Božiu lásku, ktorá spôsobuje radosť. Takže popri vďačnosti to bola aj nezvyčajná radosť z radosti iných," pokračoval.

Skúška, ktorej istú časť už máme za sebou, bola podľa jeho slov nielen skúškou trpezlivosti a obmedzenia vonkajšej slobody, ale "pre kresťanov aj skúška viery". "A sv. apoštol Peter nás pobáda, že takéto skúšky, ktoré Pán Boh dopustí, majú svoj zmysel, keď píše: „aby vám vaša vyskúšaná viera, omnoho vzácnejšia ako pominuteľné zlato, ktoré sa tiež skúša ohňom, bola na chválu, slávu a česť vtedy, keď sa zjaví Ježiš Kristus“ (1 Pt 1, 7). Dnes si môžeme všetci v diecéze uvedomiť hodnotu viery – vzácnejšej ako pominuteľné zlato – a podľa toho usporiadať ostatné hodnoty vo svojom živote," uviedol.

Dekan Kežmarku je rád, že aj po stredajšom obnovení verejných slávení za účasti veriacich sa našli "obetaví ľudia, ochotní pomôcť nielen radou a skúsenosťami, ale i osobným angažovaním. V spolupráci s nimi a kaplánmi zabezpečili všetko potrebné podľa usmernení, ktorými sa vo farnosti majú riadiť (vyznačenie miest v bazilike na sedenie a státie, dezinfekciu a pod.). Ako farár v Kežmarku môže svojich veriacich promtne každý večer informovať o novinkách a usmerneniach aj prostredníctvom Kežmarskej televízie. "Myslím, že zatiaľ všetci tieto usmernenia prijali a podľa nich sa aj správajú," povedal.

S čím sa chce obracať na veriacich po obnovení verejných slávení? "Je to najmä povzbudenie k ešte väčšej vďačnosti a zveľaďovaniu čnosti viery, bez ktorej nie je možné páčiť sa Bohu: Bez viery je totiž nemožné páčiť sa Bohu. Lebo kto prichádza k Bohu, musí veriť, že je a že odmieňa tých, čo ho hľadajú (Hebr 11, 6)," dodal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS.( TK KBS, jku; ml ) 20200507031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020