[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 09. 2021   Meniny má Móric       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vznikol film o svätom spovedníkovi kapucínovi Leopoldovi Mandičovi
P:3, 07. 05. 2020 09:10, ZAH

Vatikán 7. mája (RV) Na svete je nový film o svätom spovedníkovi, kapucínovi Leopoldovi Mandičovi s názvom „Na mojich pleciach“ (Sulle mie spalle). Dielo talianskeho režiséra Antonella Bellucca je vysoko aktuálne aj v súvise so súčasnou pandémiou - približuje ekonomickú krízu v Taliansku v medzivojnovom a povojnovom období.

Hlavným hrdinom filmu je podnikateľ, ktorý sa po vojne ocitol v chudobe a uvažuje o samovražde. Dej sa odohráva v Padove v rozpätí rokov 1915-1945. Postavu svätca a jeho myšlienky autor vykresľuje cez príbehy postáv, ktoré sa medzi sebou prelínajú. Film natočený v angličtine mal mať premiéru v apríli, no kvôli pandémii a s ňou súvisiacim opatreniam sa premietanie odkladá na čas otvorenia kín.

Charizmatický spovedník

Sv. Leopold Mandič, rodným menom Bogdan Ivan Mandič, sa narodil v roku 1886 v Čiernej Hore, mal chorvátske korene. Podobne ako svätý páter Pio, je známy ako neúnavný a vyhľadávaný spovedník. Posledné roky prežil v talianskej Padove, kde vo svojej kláštornej izbičke (2x3 metre) spovedal 12 hodín denne.

Páter Leopold zomrel v roku 1942, svätorečil ho sv. Ján Pavol II. v roku 1983. Pri príležitosti Jubilejného roka milosrdenstva jeho pozostatky priniesli do Vatikánu a vystavili na verejnú úctu spolu s pozostatkami sv. pátra Pia.  

Režisér o svojom diele

Režisér Antonello Bellucco predstavil film v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas:

„Nechcel som urobiť film zameraný najmä na biografický aspekt, ale skôr na príbehy niekoľkých postáv a príbeh, ktorý sa skutočne odohral“.

„Tí, čo mali možnosť vidieť film, povedali mi, že sa zdá, akoby bol urobený zámerne pre tento moment, ktorý je tak dôležitý a kritický pre hodnoty človeka. Je to film, ktorý ide do hĺbky, ktorý hovorí o spiritualite a vzťahu s druhými; o práci a o tom, aký druh hodnôt treba prisúdiť práci, hospodáreniu a aj vlastneniu vecí.“

 „Postavy okolo svätca sa stávajú tak trochu zrkadlom každého z nás: otec protagonistu sa zaoberá len biznisom a peniazmi, protagonista, tak ako všetci mladí, chce vyniknúť a potom tu máme manželku protagonistu, ktorá je lekárkou, takže je tu aj vzťah medzi vedou a vierou s jeho komplexnosťou.

Výsledkom týchto paralel, týchto foriem hľadania Boha u postáv, ktoré sú okolo pátra Leopolda je to, že svätec sa stáva kľúčovým bodom a premostením medzi nimi a stáva sa aj nástrojom, nie vyčerpávajúcim, ale niekedy aj sympatickým a ironickým, aby všetky postavy priviedol k tomu ústrednému, čím je zmysel života.“

( TK KBS, RV zk; ml ) 20200507016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]