TK KBS

Dnes je pondelok 25. 05. 2020   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František pozýva vo videu k modlitbe za stálych diakonov
P:3, 06. 05. 2020 11:32, ZAHVatikán 6. mája (RV) Apoštolát modlitby sa v máji zameriava na službu diakonov, ktorých nazýva „strážcami služby v Cirkvi“. Svätý Otec zvlášť pamätá na trvalých diakonov, ktorí majú svoje rodiny a sviatostný život prijatého posvätného rádu diakonátu spájajú so životom vo sviatostnom manželstve.

Svätý Otec František svoj modlitbový úmysel predstavil v pravidelnom krátkom videu s obrázkami z tvorivej dielne Vatican Media týmito slovami:

„Diakoni nie sú kňazi druhej kategórie. Tvoria súčasť kléru a žijú svoje povolanie v rodine a s rodinou. Venujú sa službe chudobným, ktorí v sebe nosia tvár trpiaceho Krista. Sú strážcami služby v Cirkvi. Modlime sa, aby diakoni, verní službe Slova a chudobným, boli oživujúcim znamením pre celú Cirkev.“

Trvalí diakoni, ktorí zväčša majú svoje rodiny a so súhlasom manželky zasvätili svoj život službe Božieho slova a práci na poli dobročinnosti, sú v rozličných krajinách v rozličných početných zastúpeniach. Ako sa uvádza v sprievodnej správe Svetovej modlitbovej siete pápeža, v súčasnosti je ich na celom svete vyše 46 tisíc.

Nedávna špeciálna synoda pre región Amazónie poukázala na veľkú dôležitosť trvalých diakonov práve v odľahlých oblastiach, kam kňaz zavíta len raz za dlhší čas. V posynodálnej exhortácii Milovaná Amazónia pápež František píše, že trvalých diakonov by bolo treba pre túto oblasť ešte oveľa viac (porov. Querida Amazonia, 92). Ich službu a nové povolania je preto potrebné podporovať.

Príležitosťou na to je aj terajšie pozvanie Svätého Otca v úmysle Apoštolátu modlitby na mesiac máj. Apoštolát modlitby sa máji duchovne spája v zameraní na tieto úmysly univerzálnej a miestnej Cirkvi: „Za  diakonov, aby svojou vernou službou Božiemu  slovu a  chudobným boli podnetným príkladom pre celú Cirkev“ – všeobecný evanjelizačný  úmysel. 
-

Biskupi Slovenska zameriavajú svoj májový na hodnotu rodiny: „Aby všetci ľudia rešpektovali identitu rodiny a uznali jej nenahraditeľný prínos pre celú spoločnosť," znie úmysel slovenských biskupov. ( TK KBS, RV jb; ml ) 20200506028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020