TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rehoľa dominikánov na Slovensku vytvorila podcast s dennými kázňami
P:3, 05. 05. 2020 14:00, DOM



Bratislava 5. mája (TK KBS) Rehoľa dominikánov na Slovensku má svoj vlastný podcast s dennými kázňami. K dispozíci je TU. Podcast vznikol počas veľkonočnej oktávy v komunite dominikánov vo Zvolene, kde žije desať bratov. Postupne sa k nim zapájajú ďalší bratia z iných komunít. "Len za minulý týždeň sme uverejnili podcasty kázní bratov z Košíc, z Ríma i z Bratislavy," hovorí v rozhovore pre portál Zasvätený život br. Damián Mačura, OP, provinciál dominikánov na Slovensku.

"Ak si nájde svojich poslucháčov, budeme radi. Informujeme o ňom aj cez oficiálny profil provincie na Facebooku," vraví br. Damián. Dodáva, že myšlienka vznikla v čase, keď sa zakázali verejne sláviť bohoslužby. "Komunita v Dunajskej Lužnej začala streamovať sväté omše, košická komunita uverejňovala každý deň krátku kázeň v textovej podobe, my vo Zvolene sme sa rozhodli vsadiť na podcastový formát. V komunite sme si aj pri neverejných omšiach navzájom kázali. Nuž, povedali sme si, že by bola škoda, ak by sme tie krátke povzbudenia neponúkli aj našim priateľom za múrmi kláštora. Takže sme sa rozhodli, že naše kázne jednoducho nahráme a zavesíme na web. A viedli nás k tomu aj podnety práve od týchto našich blízkych, s ktorými zdieľame náš život a ktorí s nami chceli ostať v kontakte aj takýmto spôsobom," vysvetlil br. Damián.

Novinka vznikla v čase príprav na veľké jubileum dominikánov. "Náš zakladateľ, svätý Dominik, zomrel v auguste 1221. Preto od 6. januára 2021 do 6. januára 2022 budeme sláviť jubilejný rok, ale nie ako 800. výročie jeho smrti, ale ako výročie „narodenia pre nebo“. Brat Gerard, náš generálny prestavený, nás pozýva k tomu, aby sme obnovili náš život i naše poslanie v duchu svätého Dominika. Hľadanie nových foriem kázania či spôsobov sprostredkovania našej viery je jednou z možností, ako toto jubileum prežiť plodne. Snažili si o to aj celé generácie pred nami. Nie všetko musí vyjsť. Ale je dôležité rozsievať, vzrast už dá ten, kto je Pánom všetkého," dodáva v rozhovore pre portál Zasvätený život br. Damián Mačura, OP.

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môže ktokoľvek stiahnuť a počúvať, kedy mu to vyhovuje aj bez pripojenia na internet. Často to bývajú pravidelné relácie, preto sa odporúča prihlásiť sa na ich odber. Dominikáni sú druhou rehoľou, ktorí podcasty pripravili. Pridali sa k slovenským redemptoristovm. Dominikáni okrem iného pracujú aj na slovenskej verzii portálu www.iAquinas.com, ktorá má za cieľ sprístupniť jeho učenie formou krátkych videí od najlepších profesorov - dominikánov po celom svete. Viaceré z týchto videí sú dostupné na Youtube kanáli projektu.

-
Zdroj: Zasvätený život / sr. Františka Čačková, OSF



( TK KBS, zz, fc; ml ) 20200505034   |   Upozorniť na chybu v správe |



[naspäť]







(c) TK KBS 2003 - 2020