[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Denný stacionár pre seniorov v Snine aktívne pomáha viacerým v núdzi
P:3, 05. 05. 2020 12:44, DOM

Košice/Snina 5. mája (TK KBS) Doba koronavírusu je pre nás skúškou k tomu, ako sa vieme spojiť a pomáhať si navzájom. Denný stacionár v Snine pre seniorov, ktorý je v správe Arcidiecéznej charity Košice, spája sily pre pomoc seniorom i núdznym. Šancu zažiť z veľkej pomoci ponúka aj verejnosti prostredníctvom projektu Pošli tašku.

V týchto dňoch sú seniori najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva. "Aby sme ich chránili a pomohli im ostať v izolácii, potrebujú si zabezpečiť potraviny, vyzdvihnúť lieky alebo zaplatiť neodkladné účty. Pošli tašku je projekt stojí blízko práve pri senioroch. V Snine sa do projektu zapojili a tešia sa vysokému záujmu verejnosti. V priebehu mesiaca rozdistribuovali zamestnanci denného stacionára potraviny pre 90 jednotlivcov a rodiny v núdzi. V priebehu posledného týždňa zaniesli nákupy takmer 20 seniorom," uvádza charita.

Na situáciu reagovali okamžite

Keď začala situácia v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu, zamestnanci Denného stacionára boli nútení zatvoriť stacionár. Všetkých prijímateľov si rozdelili do skupín, v ktorých každý zamestnanec dostal približne 4 seniorov. „V tejto ťažkej dobe, ktorá nás zasiahla, veľmi vnímame náročné obdobie práve pre seniorov nielen z nášho denného stacionára. Naši prijímatelia boli naučení žiť v spoločenstve. A to spoločenstvo im chýba najviac zo všetkého. Každý deň im voláme a overujeme si ako sa majú. Snažíme sa s nimi rozprávať o tom čo prežívajú, či sú zdraví a či je všetko v poriadku.

Informujeme ich, že ak potrebujú nakúpiť potraviny alebo vybrať lieky, sme tu pre nich,“ približuje Mária Čopová, vedúca Denného stacionára v Snine. Ako dodáva, seniorov motivujú, aby vyšli aj na vzduch, nadýchali sa a pobudli chvíľu na slnku, avšak všetko za dodržaní hygienických a bezpečnostných opatrení.

Chcú pomáhať všade, kde to potrebujú

Obmedzenia, izolácia a samota najviac vplývajú na starších ľudí. Mária Čopová približuje, že pomáhať nechcú len svojim prijímateľom, ale aj ostatným, ktorí to potrebujú. Potraviny získané od štedrých darcov, zo supermarketu alebo zo zásob triedia a darujú tým, ktorí to potrebujú. Seniorom v rámci projektu Pošli taška odnesú potraviny priamo do pohodlia domova. „Seniora kontaktujeme, spýtame sa, čo potrebuje a následne donesieme nákup alebo lieky priamo k jeho domovu. Ak je senior v núdzi, odovzdávame tašku zadarmo, s trvanlivými potravinami z vlastných zásob. Do práce vkladáme srdce a veríme, že to starkí cítia,“ dodáva pani Čopová.

Tašky posielajú aj Sninčania

Aby mohli odpovedať a pomôcť každému, kto to potrebuje, musia mať dostatočné zásoby. Vlastné sklady trvanlivých potravín a drogérie majú svoje limity. Preto si nesmierne vážia, že výzva Pošli tašku sa dotkla toľkých sŕdc Sninčanov. Mladí, starší, študenti i rodiny neváhajú a okrem nákupu potravín pre seba, zakúpia a darujú tašku aj pre iných. K takejto solidarite sa zatiaľ zapojili desiatky ľudí v meste Snina. Všetky darované potraviny zamestnanci charity uskladnili, pretriedili a prichystali na distribúciu pre seniorov a rodiny v núdzi. Tašky stále môžete doniesť do Denného stacionára pre seniorov (budova Opus Dei) pri kostole Povýšenia sv. Kríža v Snine každý pondelok a utorok v čase 8:00 – 11:00. Ak poznáte niekoho alebo sami ste v núdzi a potrebujete pomoc, zavolajte 0915 904 674 alebo 0903 982 907.

Viac informácií o projekte je možné nájsť na stránke poslitasku.sk

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková

( TK KBS, shr; ml ) 20200505030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]