[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Babjak verí, že u mnohých porastie úcta k Eucharistii a liturgii
P:3, 05. 05. 2020 08:55, DOM

Bratislava/Prešov 5. mája (TK KBS) Čas, ktorý prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak prežil bez verejného slávenia, považuje za "veľké požehnanie". Nebol deň, kedy nenavštívil prírodu, kde obdivoval "Stvoriteľa v kráse jeho stvorenia". Pre Tlačovú kanceláriu KBS povedal, že denne myslel na svojich veriacich a kňazov. Verí, že u mnohých - po stredajšom obnovení verejných slávení - porastie "úcta a vďaka k Eucharistii aj k svätej liturgii".

"Tento čas bol pre mňa veľkým požehnaním. Prečo? Lebo po telesnej i po duchovnej stránke bol pre mňa veľkým prínosom. Každý deň som bol v prírode a mohol som obdivovať Stvoriteľa v kráse jeho stvorenia," spomína arcibiskup Babjak. "Zrak v tej nádhernej sviežej zeleni listov stromov oddýchol a môžem povedať že tohtoročnú jarnú únavu som nepoznal. Obdivoval som a stále obdivujem krásnu Božiu prírodu, kvety, stromy, ale aj zvieratá a denne som prešiel pri prechádzkach v lese približne deväť kilometrov," uviedol arcibiskup Babjak.

V blízkom i vzdialenom lese, ktorý pozná už vyše štyri desaťročia, spoznal "nové chodníčky". "Tento čas, bol pre mňa balzamom na dušu, keď som mal viac času na modlitbu, na prechádzky a mohol som dobehnúť veci, ktoré som doteraz odkladal. Stále som obdivoval pápeža sv. Jána XXIII., že sa dokázal každý deň pomodliť tri sväté ružence. Tento čas prechádzok aj mne ponúkol čas na modlitbu štyroch ružencov a chcel by som v tom vytrvať, veď stále je toľko úmyslov, na ktoré sa treba modliť, ďakovať, odprosovať i prosiť," povedal metropolita Babjak.

Cítil sa arcibiskup na svätých liturgiách bez kňazov a ľudí opustený? "Čakáte asi odpoveď, že poviem áno. No v pravde chcem povedať, že som sa necítil až taký opustený. Naopak, zdá sa mi, že som sväté liturgie prežíval intenzívnejšie a pokojnejšie. Áno, myslel som na veriacich i na kňazov, aj som napísal a nahral pre nich štyri duchovné príhovory, ale bol to pre mňa pokojnejší čas. Viaceré akcie boli zrušené, či presunuté, taktiež bolo menej administratívnej agendy," pokračuje ďalej arcibiskup Babjak.

V rozhovore ďalej potvrdzuje, že teraz agendy pribudlo, ale verí, že "pokojne pôjdeme ďalej". Ako príklad uviedol napríklad vysviacky kňazov. "Myslel som napríklad na to, že pri jednej vysviacke udelím sviatosť kňazstva všetkým deviatim svätencom, ale teraz asi to rozdelím do štyroch, či piatich termínov, aby som dodržal všetky nariadenia a umožnil príbuzným svätencov, zúčastniť sa v čo najväčšom možnom počte," povedal. Veľmi sa teší na to, že od stredy sa - napriek obmedzeniam - obnovia verejné slávenia.

"Viacerí sa mi hlásili, telefonovali a písali mi počas tohto obdobia, že sa už nevedia dočkať svätých liturgií a svätého prijímania. Teším sa, že konečne budú eucharistické slávenia, pri ktorých budem fyzicky spolu so svojimi veriacimi ako jedna rodina. A veriacim prajem, aby boli skutočne horlivejší a aby im táto horlivosť vydržala stále," povedal arcibiskup Babjak.

"Úplne inak vyznieva svätá liturgia za účasti mnohých veriacich ako bez nich. Aj podávanie svätého prijímania na ruku a iba pod spôsobom chleba je pre nás veľmi nezvyklé. Ale aj táto situácia nás má vo viere posilniť a verím, že si teraz začneme viac vážiť sväté veci, od ktorých sme na istý čas boli akoby vzdialení. Iste porastie u mnohých väčšia úcta a vďaka k Eucharistii aj k svätej liturgii," dodal.

( TK KBS, jba; ml ) 20200505019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]