[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V bratislavskej farnosti Kráľovnej rodiny veriaci dostanú na svätú omšu lístky
P:3, 05. 05. 2020 08:35, DOM

Bratislava 5. mája (TK KBS) – V bratislavskej farnosti Kráľovnej rodiny na Teplickej ulici sa už pripravujú na obnovenie stredajších verejných svätých omší. Ako povedal pre Tlačovu kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska správca farnosti Jozef Kováčik, zmerali farský kostol, v ktorom podľa inštrukcií vyznačili miesta pre ľudí.

„Na každej svätej omši môže byť v našom kostole 63 veriacich podľa stanovených podmienok. Cez týždeň je to približne počet, ktorý bežne chodieva na svätú omšu. Farníkom ponúkneme lístky, aby sme mali istotu, že bude zachovaný daný počet,“ povedal Kováčik s tým, že určitý počet miest bude vyhradený pre ľudí, na ktorých úmysel je slávená svätá omša. „Pre nich rezervujeme päť miest,“ uviedol.

Jozef Kováčik však neočakáva masívny nápor ľudí. „Možno v nedeľu bude väčší záujem, ale to neznamená, že sa naraz všetci vrátia do kostola. Návrat bude postupný. Preto je rozumné, že otcovia biskupi zachovávajú dišpenz, teda nie sme povinní zúčastniť sa na nedeľnej svätej omši, ale keď chceme, je to umožnené. Je to veľká vec, ktorú vnímame,“ povedal.

Pre seniorov bude vo farnosti vyhradená sobotná večerná svätá omša s platnosťou na nedeľu a rovnako aj prvá nedeľná svätá omša o 9:00. „Zároveň dáme odporúčanie, aby ranné sväté omše navštevovali najmä seniori. Ale taká bola aj prax, že ráno na sväté omše chodili najmä dôchodcovia,“ konštatoval.

Jozef Kováčik pracuje okrem farnosti aj v TV LUX, preto posledné dva mesiace mal špecifickú situáciu na rozdiel od iných kňazov. „Kňaz si uvedomí, keď nevidí pred sebou ľudí pri slúžení svätej omše, ale tým, že sme slávili sväté omše prostredníctvom televízie, tak som mal aj spätnú väzbu z farnosti, kde pôsobím. Teda akoby sme ten kontakt nestratili,“ povedal.

Vo farnosti postupovali v intencicáh inštrukcií hlavného hygienika a usmernení bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského. „Robili sme teda, čo bolo možné. Každý deň o 18:00 sme poskytli možnosť na sviatosť zmierenia, aj na sväté prijímanie. Čiže ľudia, ktorí chceli vo farnosti pristupovať k sviatostiam, bolo im to umožnené,“ hovorí Jozef Kováčik.

Prvých desať od prepuknutia koronavírusu na Slovensku bolo ako pre každého aj pre Jozefa Kováčika zvláštnych, pretože každý zostal uzavretý. „Bolo to obdobie, ktoré som zažil prvýkrát, nemal som vo farnosti ani jeden telefonát. Ale po prvotnom šoku sa to prebralo, dokonca sme mali v tomto období aj dva sobáše za prísnych podmienok, ktoré mladé páry akceptovali. Teda mali sme aj oživenie situácie prostredníctvom vysluhovania sviatosti manželstva,“ dodal.

Od stredy 6. mája budú obnovené verejné bohoslužby, ktoré však budú podliehať niektorým obmedzeniam. Verejné sväté omše sa na Slovensku neslúžia od 10. marca.

( TK KBS, rp; rp ) 20200505018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]