TK KBS

Dnes je pondelok 25. 05. 2020   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pandémia skrížila plány seminárom, dni otvorených dverí sa nekonali
P:3, 04. 05. 2020 12:05, DOMBratislava/Banská Bystrica 4. mája (TK KBS/Rádio LUMEN) V Katolíckej cirkvi štvrtou Veľkonočnou nedeľou tradične vrcholil týždeň modlitieb za duchovné povolania. Uplynulá nedeľa sa nazýva aj Nedeľa Dobrého pastiera. K 57. Svetovému dňu modlitieb za duchovné povolania napísal posolstvo aj pápež František s názvom Slová povolania.

„Dnes je Nedeľa Dobrého pastiera, prosíme Ježiša, dobrého pastiera, za všetkých pastierov, ktorí pracujú vo vinici pánovej, aj keď túto nedeľu stále s príchuťou akéhosi smútku, lebo aký je to pastier, keď nevidí svoje ovečky. Ale je to Veľkonočná nedeľa, a preto sa napĺňame nádejou," povedal počas nedeľnej rannej omše z Košíc Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup.


Bohoslovci s predstavenými z Kňažského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule pripravili originálne video k Nedeli Dobrého pastiera. „Prosme teda všetci v túto nedeľu o dar nových povolaní, tou krátkou, ale krásnou modlitbou. Pane, daj nám kňazov, daj nám svätých kňazov, a učiň nás prístupnými ich náukam," hovorí rektor Kňazského seminára Peter Majda: 


Viacerí biskupi k nedeli pripravili pastierske listy. Hovorí trnavský arcibiskup Ján Orosch: „Otvorme si srdcia s úprimnou dôverou zmŕtvychvstalému Kristovi. Ježiš Kristus je s nami. Keď v tom uveríme, s vierou a radosťou apoštolov, tak sa naše svedectvo pred svetom stane dôveryhodným," uviedol. Okrem košickej svätej omše prinieslo naživo Rádio LUMEN aj svätú omšu z Banskej Bystrice.


Kňazské semináre zvyknú počas Nedele Dobrého pastiera otvárať svoje dvere verejnosti a bohoslovci tradične navštevujú aj vybrané farnosti. Tento rok je to pre pandémiu inak, a tak predstavení kňazských seminárov vyzývajú veriacich aspoň na duchovné spojenie a modlitby z ich domovov.


Kandidáti kňazstva z oboch seminárov sú aktuálne doma a študujú na diaľku. Za normálnych okolností by však tento víkend strávili s veriacimi. O pôvodných plánoch bratislavského Kňazského seminára svätých Cyrila a Metoda hovorí jeho rektor Pavol Mikula:

„Zvyklo sa zvyčajne, možno, že si niektorí poslucháči pamätajú, že Deň otvorených dverí v seminári býval, alebo potom niekedy bývalo, že seminaristi išli do farnosti jednotlivých v arcidiecéze, a boli tam nejaké víkendové programy s mladými, prípadne miništrantmi," uviedol Mikula.


Pandémia skrížila plány aj bohoslovcom z Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre. V sobotu plánovali zorganizovať Deň otvorených dverí venovaný svätému pápežovi Jánovi Pavlovi II. Rektor nitrianskeho seminára Marián Dragúň:

„Bývalo zvykom a mali sme to na pláne aj v tomto roku, navštíviť niektoré farnosti, býva aj také neformálne stretnutie popoludní s ľuďmi, a modlitby za nové duchovné povolania," hovorí rektor Dragúň a dodáva, že "Nedeľa Dobrého pastiera nie je len o výzvach na modlitby za duchovné povolania.“


Dokedy budú bohoslovci z oboch seminárov doma, bude závisieť od nariadení Univerzity Komenského v Bratislave a jej Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty, pod ktorú obidva semináre patria.


Nedeľa Dobrého pastiera patrí aj v Kňazskom seminári svätého Karola Boromejského už tradične Dňu otvorených dverí. Tento rok však pre stále trvajúcu mimoriadnu situáciu bohoslovci svojich priateľov, príbuzných, záujemcov o štúdium a širokú verejnosť nemohli privítať.


Kňazský seminár v Košiciach sa na Nedeľu Dobrého pastiera obyčajne zaplní stovkami návštevníkov. Dnes však bohoslovci neponúkajú návštevníkom pútavý program či prehliadku priestorov, sami sú totiž na vynútených vírusových prázdninách. Hovorí rektor kňazského seminára Štefan Novotný:


„Bohoslovci seminára v Košiciach ešte nie sú v seminári, tak my ako predstavení seminára sa snažíme kontaktovať s nimi prostredníctvom teda sociálnych sietí. Túto Nedeľu Dobrého pastiera budeme mať svätú omšu na pozvanie farnosti, idem reprezentovať Kňazský seminár do Farnosti Božieho milosrdenstva v Košiciach na sídlisku, kde bude svätá omša vysielaná cez internetovú televíziu," uviedol.


Vyučovanie, prednášky a možno aj skúšky v Kňazskom seminári aktuálne fungujú cez internet a ich návrat do seminára sa bude riadiť podľa opatrení hlavného hygienika. Už teraz sa však všetci tešia na Deň otvorených dverí, ktorý bude na budúci rok 25. apríla 2021.

-
Zdroj: Rádio LUMEN / Snímka: Ilustračná( TK KBS, rl; ml ) 20200504020   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020