TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnili výzvu na podanie nominácii na ocenenie KBS Fides et ratio
P:3, 30. 04. 2020 08:49, DOMBratislava 30. apríla (TK KBS) Predseda Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru pri Konferencii biskupov Slovenska Mons. František Rábek zverejňuje v zmysle štatútu Ceny Fides et ratio, ktorú Rada udeľuje za prínos k dialógu medzi vierou a vedou, výzvu na podanie nominácií na ocenenie v roku 2020. Návrhy sa prijímajú do 10. júna 2020.

Návrhy musia obsahovať základné osobné údaje nominovaného a stručné zdôvodnenie nominácie v rozsahu 1000 znakov. V závere návrhu musí byť identifikovaný navrhovateľ. Návrhy môžu byť doplnené ďalšími prílohami podľa uváženia navrhovateľa. Kritériá, ktoré má navrhovaná osoba spĺňať sú - významné vedecké výsledky a postoje jasne deklarujúce vieru v Boha, propagovanie súladu medzi vedou a vierou významným spôsobom a presadzovanie etických princípov vyplývajúcich z ducha evanjelia a osobný život, ktorý nie je v rozpore s kresťanskou morálkou.

Doručené návrhy posúdia členovia Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru na svojom zasadaní a rozhodnú o kandidátoch na ocenenie. Návrhy možno zasielať elektronicky na adresu rabek@kbs.sk alebo poštou na adresu Ordinariát OS a OZ SR, Nám. 4. apríla 18, 900 33 Marianka.

KBS udelila toto ocenenie po prvýkrát v roku 2010. Cenu vtedy prevzal vedec Július Krempaský. O rok neskôr ju získali profesori Jozef Tiňo a Ján Letz. Za rok 2002 získali ocenenie kardinál Jozef Tomko, biologička Oľga Erdelská a astronóm Anton Hajduk, in memoriam. Potom si ocenenie prevzali fyzik Jozef Ďurček, psychológ Michal Stríženec a Imrich Staríček, in memoriam. Potom ocenili Mons. Marcela Sáncheza Sorondu, kancelára Pápežskej akadémie vied vo Vatikáne, a prof. Emília Hrabovec. Neskôr si ocenenie prevzali profesor geológie Peter Holec z KU v Ružomberok, prorektor Trnavskej univerzity Ladislav Csontos a prof. Igor Túnyi, in memoriam. Ďalej prevzali ocenenie prof. Jozef Glasa, doc. Ivan Chalupecký a doc. Mikuláš Blažek, in memoriam. Potom boli vybranými osobnosťami Viliam Novák a Mons. Gašpar Fronc a predminulý rok prof. Zlatica Plašienková a prof. Eduard Bublinec. Vlani ocenenie prevzali prof. Ján Grác a doc. Miroslav Saniga.

KBS udeľuje ocenenie pri príležitosti výročia vydania encykliky pápeža Jána Pavla II. Fides et ratio (Viera a rozum). Katolícka cirkev ním chce vyjadriť úctu vedcom, ktorí svojím pôsobením a vedeckou činnosťou prispievajú k dialógu vedy a viery. Zmyslom je motivovať ich pre výnimočné kresťanské svedectvo v tejto oblasti a vyjadriť dialóg vedy a viery, či viery a rozumu, ako vyplýva z názvu pápežskej encykliky, podľa ktorej je ocenenie pre vedcov pomenované. „Rozum človeka sa neznehodnocuje, ani sa neznižuje tým, že dáva súhlas k obsahu viery," píše pápež Ján Pavol II. v encyklike Fides et ratio.( TK KBS, kbs, bra; ml ) 20200430026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020