[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Parížsky arcibiskup Aupetit protestuje proti policajnému zásahu na omši
P:3, 27. 04. 2020 14:55, ZAH

Paríž 27. apríla (RV) Parížsky arcibiskup ostro kritizoval chovanie polície, ktorá chcela prerušiť nedeľnú svätú omšu v jednom z kostolom hlavného mesta. "Žijeme v dobe, ktorá nám pripomína málo šťastné obdobie francúzskych dejín, ako bola okupácia," povedal arcibiskup Michele Aupetit. Pripomenul, že podľa platného práva môžu ozbrojení policajti vstúpiť do kostola iba so zvolením farára alebo v prípade ohrozenia verejného poriadku. Podľa parížskeho arcibiskupa došlo k porušeniu tohto zákona.

Zásah sa odohral v kostole sv. Ondreja. Miestny farár Philippe de Maistre slúžil svätú omšu vysielanú do jeho farnosti. Podľa smerníc pre obmedzenie bohoslužieb sa na nej mohli zúčastniť iba tí, ktorých prítomnosti je nevyhnutná k priebehu a prenosu liturgie. V zmysle tohto pravidla bol v kostole aj organista, spevák, miništrant a traja veriaci laici, ktorí sa striedali v liturgických čítaniach a pri modlitbe veriacich.

Svätá omša sa konala za zatvorenými dverami, avšak - ako konštatoval arcibiskup Aupetit - akýsi "neprajný" sused oznámil polícii, že sa v kostole koná tajná omša. Policajti vtrhli do kostola a požadovali prerušenie liturgie. Miništrant, ktorý zhodou okolnosti bol sám profesiou policajt, sa ujal vyjednávania. Nakoniec bola svätá omša obnovená, avšak lektori boli donútení opustiť kostol.

Je potrebné zachovať si zdravý rozum a skoncovať s týmto cirkusom, uviedol arcibiskup Aupetit v komentári ku škandálnemu chovaniu policajtov. Zároveň varoval, že pokiaľ sa to nezmení, bude nutné protestovať rozhodnejším spôsobom.

( TK KBS, rv cz, job; ml ) 20200427030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]