[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podporme dielo "Chlieb sv. Jozefa" – nádej pre hladujúcich v čase krízy
P:3, 27. 04. 2020 12:55, DOM

Bratislava 27. apríla (TK KBS) Všetci ľudia dobrej vôle sú pozvaní podporiť charitatívne dielo Chlieb sv. Jozefa a pomôcť tak hladujúcim rodinám v období koronavírusovej epidémie v druhej najchudobnejšej krajine sveta - v Stredoafrickej republike.

Približne 4,6 miliónov obyvateľov tejto vnútrozemskej africkej krajiny je od roku 2012 ťažko skúšaných ozbrojenými konfliktami, násilím, prenasledovaním kresťanov a hospodárskou krízou. Pred Veľkou Nocou koronavírusová nákaza prenikla aj do hlavného mesta Bangui, i keď turisti sem na návštevu vôbec nechodia. Zo 16 pacientov sa už 12 uzdravilo, nezomrel zatiaľ nikto.

V Bangui je v nemocnici k dispozícii 14 lôžok, tri respirátory, jedno kyslíkové zariadenie a žiadne izolačky pre nakazených. Počet zistených nakazených je nízky, pretože sa netestuje tak, ako v vyspelých krajinách – nie sú testy, nie je vyškolený personál. Vláda zaviedla ihneď podobné opatrenia ako inde vo svete, ktoré sa však ťažko dodržiavajú. V krajine, kde nie je tečúca voda samozrejmosťou a kde väčšina ľudí musí pitnú vodu kupovať a nosiť si ju do domova zo vzdialených studní aj niekoľko kilometrov, je dodržiavanie hygienických opatrení pre nás nepredstaviteľné.

Veľa ľudí, ktorí žijú „z ruky do úst“ stratilo prácu, čo má pre celé rodiny katastrofálne následky. Nemôžu sedieť doma, aj keď majú strach z nákazy a snažia sa nejako zarobiť na každodenné jedno jedlo. Veľa detí trpí chronickou podvýživou, čo ešte zhoršuje ich imunitu voči akýmkoľvek chorobám. Neexistuje tu žiaden sociálny systém a o chudobných, chorých, či postihnutých sa tu nikto nestará. Ľudia na vidieku o hrozbe nákazy nie sú dokonca ani informovaní. O dostupnosti lekárskej starostlivosti sa tiež nedá hovoriť.

Občianske združenie Dobrota pre Afriku pomáha núdznym v Stredoafrickej republike už tretí rok v spolupráci s indickými rehoľnými sestrami Dcéry Panny Márie Nepoškvrnenej. V rámci projektu Chlieb sv. Jozefa zabezpečuje rehoľa vďaka slovenským dobrodincom jedlo pre vnútorných utečencov, siroty, invalidov, vdovy a starších obyvateľov. Sestra Amala, predstavená rehole tvrdí, že v súčasnej situácii ľudia v Stredoafrickej republike nezomrú na koronavírus, ale od hladu, a to platí aj pre iné africké krajiny.

Sestry však nestrácajú nádej. Snažia sa navštevovať najmä starších, chorých, telesne postihnutých, nevidiacich, vdovy a siroty v okolí Bangui. Veľa z nich nemalo čo jesť aj niekoľko dní a pri živote ich držala len nádej, že im Boh nejakým spôsobom pomôže. Na Veľkú Noc pomohli sestry 70 rodinám vo farnosti Mukassa s potravinovými balíčkami „prvej pomoci“ (ryža, manioková múka, olej, soľ a cukor) na jeden mesiac. Sestry nás prosia o finančnú pomoc pre ďalšie rodiny, ktoré si nedokážu samy pomôcť. V politicky a hospodársky nestabilnom štáte nemajú šancu prežiť nielen koronakrízu, ale ani v situácii bez epidémie.

"V súčasnej kritickej situácii vás prosíme o akúkoľvek finančnú podporu na úmysel Chlieb sv. Jozefa, aby sme mohli nakŕmiť hladné rodiny v tejto ťažko skúšanej krajine. Vašou odplatou bude modlitba chudobného, ktorému pomôžete. Nech vás Pán požehná za vašu dobrosrdečnosť," avizuje Mária Gáliková. Finančné príspevky je možné posielať na číslo účtu: IBAN: SK47 1100 0000 0029 2290 8903, názov účtu: Dobrota pre Afriku, do správy pre prijímateľa napíšte: Chlieb sv. Jozefa.

Podrobnejšie informácie je možné nájsť na profile "Dobrota pre Afriku", na internetovej stránke www.dobrotapreafriku.sk alebo čísle 0903 227 594 (Mária Gáliková, koordinátorka projektu).

( TK KBS, mga; ml ) 20200427024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]