TK KBS

Dnes je streda 23. 09. 2020   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Liptove veriaci s kňazmi spoločne vyskladali mozaiku Kristovej tváre
P:3, 27. 04. 2020 10:22, DOMLiptovský Mikuláš 27. apríla (TK KBS) Liptovskomikulášska farnosť pripravila pre svojich veriacich originálnu aktivitu. Nazvala ju „A uvidíte Syna človeka“ a pripravil ju Dávid Sklárčik, kaplán z farnosti Vysoké Tatry. Jej cieľom bolo bližšie spoznať Ježiša Krista, doslova „uvidieť Jeho tvár“ a to prostredníctvom čítania a meditácie najstaršieho evanjelia, teda podľa sv. Marka, a s pomocou hlbokých mužov Ducha, cirkevných otcov,“ povedal Roman Saniga, kaplán rímskokatolíckej farnosti v Liptovskom Mikuláši.

Farníkom na začiatku pôstneho obdobia rozdali brožúrky, v ktorých bolo Evanjelium sv. Marka rozdelené na 40 dní. Ku každej časti je vzácny komentár cirkevných otcov a usmernenia k meditácii a predsavzatiu. „Každý deň pôstu si účastník prečítal kúsok evanjelia, rozjímal nad ním a určil si predsavzatie. Na Popolcovú stredu, ktorá je začiatkom pôstneho obdobia, dostal každý, kto sa rozhodol zapojiť, zároveň obálku, kde bolo osem samolepiek. Každá samolepka symbolizuje päť dní, kedy prečítal daný text evanjelia,“ vysvetlil Saniga. Teda, za päť dní, počas ktorých čítali ľudia text Božieho Slova, priniesol každý do krabičky vo do farskom Kostole sv. Mikuláša jednu samolepku. V kostole majú veľký banner. Naň kňazi postupne lepili samolepky, ktoré prinášali farníci a na spôsob puzzle či mozaiky spoločne vytvárali tvár Ježiša Krista, ktorá vznikla poskladaním všetkých samolepiek.

„Takto sme duchovne prežívali pôstne obdobie spoločným odkrývaním Kristovej tváre. Spoznávali sme spolu jeho lásku a jeho milostivý pohľad. Hoci toto pôstne obdobie poznačila pandémia tým, že sme sa nemohli stretávať spoločne na svätých omšiach a pobožnostiach, vytrvali sme v tejto aktivite a ľudia prinášali tieto nálepky, keď bol kostol otvorený na súkromnú modlitbu.“ Saniga pripomenul, že ľudia tak mohli zo Svätého písma čerpať silu a povzbudenie, ktoré je v týchto dňoch veľmi potrebné. „I keď naši starší farníci nevychádzajú pre pandémiu zo svojich príbytkov a nemáme kompletnú mozaiku zo všetkých nálepiek, podarilo sa ju veľmi pekne zaplniť.“ Plné miesta na mozaike symbolizujú tých, ktorí si napriek prísnym epidemiologickým opatreniam našli cestu do kostola, i keď bola jeho návšteva krátka. Prázdne miesta zas symbolizujú tých, ktorí do kostola teraz chodiť nemôžu, hoci by chceli. Kristova tvár je napriek všetkému jasná a zreteľná.

-
Zdroj: myliptov.sme.sk / Ľubica Stančíková( TK KBS, mli; ml ) 20200427016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020