[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Viliam Judák schválil novénu o príhovor patrónky proti epidémiám
P:3, 25. 04. 2020 09:00, DOM

Bratislava/Nitra 24. apríla (TK KBS) Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák udelil cirkevné schválenie novény o príhovor svätej Korony, patrónky proti chorobám a epidémiám. Modlitba novény je určená za oslobodenie od choroby a núdze v ohrození koronavírusom. Z nemeckého originálu ju preložila M. Nemčeková.

Svätá Korona sa uctieva v Katolíckej cirkvi ako mučenica. Žila okolo roku 160 po Kristovi v dnešnom Egypte v čase prenasledovania Cirkvi. Keď jej muža usvedčili ako kresťana, stála verne po jeho boku a poskytovala mu útechu a bezpečie. Aj sama zostala verná. Za svoje vyznanie ku Kristovi bola umučená; uviazaná medzi dve palmy a doslova roztrhnutá, keď jej mučiteľ rýchlym pohybom nechal uvoľniť ohnuté palmy nahor. Jej pamiatka sa uctieva 14. mája. V mariánskom kláštore v Aachene (Nemecko) sa nachádzajú relikvie tejto svätice. Svätá Korona sa od najstarších dôb mimoriadne uctieva, lebo sa považuje za patrónku proti chorobám aepidémiám. "Touto novénou sa chceme pridať k tejto tradícii a prosiť o jej príhovor a Božiu ochranu pred chorobou a smrťou," uvádza leták k novéne.

Novéna začína prežehnaním, litániami a modlitbou v čase epidémie. "Pane, zverujeme ti všetkých o útechu a uzdravenie. Buď zomierajúcim nablízku a utešuj všetkých, ktorí teraz smútia. Daruj lekárom, zdravotníkom a výskumníkom múdrosť a silu. Politikom a tým, ktorí sa starajú o našu bezpečnosť, rozvahu. Prosíme za všetkých, ktorí upadajú do paniky; za pokoj uprostred búrky, za jasný pohľad. Prosíme za všetkých, ktorí utrpeli veľké materiálne škody alebo sa takýchto obávajú," uvádza modlitba v čase pandémie.

"Dobrotivý Bože, modlime sa za všetkých, ktorí sú v karanténe a sú osamelí. Dotkni sa ich sŕdc svojou nežnosťou. Prosíme, aby táto epidémia utíchla, počty nakazených a mŕtvych klesali, aby sme sa opäť mohli vrátiť k usporiadanému životu. Učiň, aby sme dokázali byť vďační za každý deň, ktorý prežijeme vzdraví. A nedovoľ, aby sme zabudli, že život je veľkým darom a uvedomovali si, že raz každý z nás musí odísť z tohto sveta. Daj nám s pokorou priznať, že nedokážeme o všetkom rozhodovať. Len ty si Svätý a my ti dôverujeme," dodáva modlitba.

Po modlitbe nasledujú prosby, modlitba Otčenáš, Zdravas a Sláva Otcu. Novéna končí záverečnou modlitbou, požehnaním alebo prežehnaním. "Všemohúci Bože, ty odpúšťaš hriechy svojmu ľudu a uzdravuješ všetky jeho previnenia a zrady; ty si nám poslal svojho milovaného Syna, aby niesol naše choroby. Prosíme ťa v tomto čase pandémie a núdze, pohliadni plný milosrdenstva na nás a spomeň si na svoju lásku a dobrotu, ktoré si po všetky časy preukazoval svojmu ľudu. Prijmi našu modlitbu a obetu a vypočuj nás na príhovor tvojej svätej mučenice Korony. Odvráť od nás túto nákazu a dožič tým, ktorí sú ňou postihnutí, aby sa uzdravili. Ochraňuj tých, ktorí skrze tvoju dobrotu zostali doteraz uchránení a nedovoľ, aby nás táto pandémia znova zasiahla. O to ťa prosíme skrze Krista, nášho Pána. Amen."

Pod pojmom novény rozumieme podľa praxe prvotnej Cirkvi modlitbu, ktorá sa modlí každý deň deväť po sebe idúcich dní. Novéna je veľmi intenzívnou modlitbou. Pritom nie je posvätených iba niekoľko minút prednášanej modlitby, ale aj celý čas týchto deviatich dní je venovaný úmyslu, o ktorý sa prosí. Treba sa pritom snažiť o to, aby sa tieto dni sústredili na obrátenie a zameranie sa na Boha so zreteľom vyvarovať sa hriechov. Zaiste má zmysel v tomto čase priniesť aspoň malú obetu alebo zapáliť sviečku v spojení s modlitbou a zrieknutím sa niečoho. To dodá našej modlitbe silu a pevnosť, avizuje leták

-

PLNÉ ZNENIE

( TK KBS, nrb; ml ) 20200425001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]