[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 09. 2021   Meniny má Móric       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ježiš školí duchovných pastierov: Byť veľkými blízkosťou Bohu i ľuďom
P:3, 24. 04. 2020 13:10, ZAH

Vatikán 24. apríla (RV) Svätý Otec František i v piatok 24. apríla obetoval slávenie Eucharistie za náročný čas pandémie. Zvlášť myslel na učiteľov i študentov, ktorí pokračujú vo svojej práci rozličnými formami aj v tejto výnimočnej situácii. V homílii sa sústredil na Ježiša ako učiteľa zástupov a zároveň toho, ktorý formuje srdcia samotných apoštolov, aby boli dobrými pastiermi, blízkymi Bohu i ľuďom.

V úvode svätej omše vysielanej v priamom z kaplnky Domu sv. Marty vyslovil pápež František nasledovný úmysel:

„Modlime sa dnes za učiteľov, ktorí musia veľa pracovať, aby zabezpečili vyučovanie cez internet a inými mediálnymi formami, a modlime sa aj za študentov, ktorí musia robiť skúšky spôsobom, na ktorý nie sú zvyknutí. Sprevádzajme ich modlitbou.“

Na vyučovanie a skúšanie sa vzťahovala aj homília Svätého Otca. Komentujúc evanjelium z Jánovej 6. kapitoly o rozmnožení chleba zástupu ľudí (Jn 6,1-15) pápež František ukázal Ježišov pedagogický prístup, akým učí apoštolov o vlastnostiach dobrého pastiera. To, čo Ježiš ukazuje apoštolom a čím ich skúša, platí aj pre dnešných duchovných pastierov Cirkvi, aby sa nebáli byť nablízku Božiemu ľudu.

- - - -

Plné znenie homílie Svätého Otca

Táto veta tohto úryvku nás necháva premýšľať: „Ale to povedal len preto, že ho skúšal. Lebo sám vedel, čo urobí“ (Jn 6,6). Ježiš to už mal na mysli, keď povedal Filipovi: „Kde nakúpime chleba, aby sa títo najedli?“ (Jn 6,5). Avšak povedal to, aby ho skúšal. On už vedel. Tu je vidieť Ježišov prístup k apoštolom. Neustále ich skúšal, aby ich učil. A keď to, čo mali urobiť, bolo nad ich možnosti, zastavil ich a učil ich.

Evanjelium je plné takýchto Ježišových prejavov, aby dal dozrieť apoštolom k tomu, aby sa stali pastiermi Božieho ľudu, v tomto prípade biskupmi, pastiermi Božieho ľudu. A jedna z vecí, ktorú Ježiš najviac miloval, bolo byť so zástupom ľudí, pretože toto je symbol univerzálnosti vykúpenia. A jedna z vecí, ktorá sa apoštolom až tak nepáčila, bol zástup ľudí. Im sa totiž páčilo byť pri Pánovi, počúvať ho, počúvať všetko to, čo Pán hovoril.

V ten deň sa vybrali na to miesto, aby mali deň odpočinku – tak hovoria ďalšie verzie iných evanjelií, pretože všetky štyri o tom hovoria ... možno boli dve rozmnoženia chlebov – vracali sa z misie a Pán povedal: „Poďme si trochu odpočinúť“ (porov. Mk 6,31). A išli tam.

Ľudia si všimli, kam po mori smerujú, prešli tam po brehu a čakali ich tam. A učeníci neboli radi, pretože ľudia im pokazili „sviatočný deň“, nemohli ho takto sláviť s Pánom. Napriek všetkému Ježiš začal učiť, oni počúvali, potom medzi sebou rozprávali... a prešli hodiny a hodiny, Ježiš rozprával a ľudia boli šťastní.

A oni si vraveli: „Je po našej oslave, náš oddych je zničený“. Ale Pán vyhľadával blízkosť ľudí a snažil sa formovať srdce pastierov k blízkosti Božiemu ľudu, aby mu slúžili. A oni, dá sa to pochopiť, cítili sa byť vyvolenými a tak trochu privilegovaným kruhom, privilegovanou vrstvou, určitou „aristokraciou“, takpovediac, blízkymi Pánovi.

A koľkokrát Pán reagoval skutkom, aby ich usmernil. Napríklad spomeňme si na situáciu s deťmi. Učeníci Pána chránili: „Nie, nepúšťajme k nemu deti, čo obťažujú, vyrušujú... Nech sa držia pri rodičoch“.

A Ježiš? „Nechajte deti prichádzať ku mne!“ (porov. Mk 10,13-16). A oni nechápali. Potom pochopili.

A myslím aj na cestu do Jericha, na toho, čo kričal: „Ježiš, syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ (Lk 18,38). A oni na to: „Však mlč, nech prejde Pán, nevyrušuj ho“. A Ježiš hovorí: „Kto je to tam? Priveďte ho“ (porov. Lk 18,35-43). Opäť reaguje Pán. A takto ich Ježiš učil blízkosti Božiemu ľudu.

Je pravda, že Boží ľud zmáha pastiera, unaví ho: ak je to dobrý pastier, veci sa množia, pretože ľudia za dobrým pastierom neustále prichádzajú, raz z takého, raz z onakého dôvodu. Raz jeden veľký farár v jednej jednoduchej, chudobnej štvrti v mojej diecéze, mal faru takú ako bežný dom, ako ostatné domy, a ľudia klopali na dvere, alebo na okno, v akúkoľvek hodinu... A raz mi vravel: „Mal som chuť zamurovať dvere a okná, aby ma nechali odpočinúť si“. Nuž uvedomoval si, že je pastierom a musí byť s ľuďmi!

A Ježiš formuje, učí učeníkov, apoštolov tomuto pastierskemu prístupu, ktorým je blízkosť Božiemu ľudu. A Boží ľud vyčerpáva, pretože vždy od nás žiada konkrétne veci, vždy ťa prosí o niečo konkrétne, možno pomýlené, ale prosí ťa o niečo konkrétne. A pastier sa musí týmto veciam venovať.

Vo verzii tejto udalosti u iných evanjelistov sa poukazuje, že prešli hodiny a ľuďom bolo treba odísť, pretože sa začalo stmievať... a hovoria takto: „Rozpusť ľud, aby šiel a kúpili si niečo najesť“, práve keď nastúpil súmrak, začínala tma (porov. Lk 9,12-13).

Ale čo mali na mysli? Spraviť si aspoň malú oslavu medzi sebou, tento egoizmus nie zlý, ale pochopiteľný: byť s pastierom, byť s Ježišom, ktorý je tým veľkým pastierom. A Ježiš odpovedá, aby ich skúšal:

„Vy im dajte jesť“ (porov. v. 13).

A toto je to, čo Ježiš hovorí dnes všetkým pastierom: „Vy im dajte jesť.“ - „Sú v úzkostiach? Dajte im útechu! Sú zblúdení? Vy im ukážte cestu ako sa z toho dostať! Pochybili? Pomôžte im vyriešiť tie problémy! Vy im dajte...“ - A chudák apoštol sa cíti, že musí dávať, dávať, dávať, ale od koho bude prijímať?

Ježiš nás učí: od toho istého, od ktorého prijímal on. Po tejto udalosti sa odoberá od apoštolov a ide sa modliť; ide za Otcom, k modlitbe. Táto dvojitá blízkosť pastiera je tým, čo sa Ježiš snaží dať apoštolom pochopiť, aby sa stali veľkými pastiermi.

Ale mnohokrát sa zástup mýli, a tu sa zmýlil, či nie? «Keď ľudia videli, aké znamenie urobil, hovorili: „Toto je naozaj ten prorok, ktorý má prísť na svet.“ Ale keď Ježiš spoznal, že chcú prísť, zmocniť sa ho a urobiť ho kráľom, znova sa utiahol na vrch celkom sám» (Jn 6,14-15). Možno, evanjelium to nehovorí, ale niekto z apoštolov mu azda povedal: „Nuž Pane, využime to a chopme sa moci“. 

Ďalšie pokušenie, a Ježiš im ukazuje, že toto nie je cesta.

Moc pastiera je služba, nemá inú moc; a ak pochybí prijatím inej moci, zničí svoje povolanie a stáva sa, dajme tomu, správcom pastoračných záležitostí, ale nie pastierom. Nie štruktúra tvorí pastoráciu; srdce pastiera je tým, čo tvorí pastoráciu. Srdce pastiera je to, čomu nás Ježiš teraz učí.

Prosme dnes Pána za pastierov Cirkvi, aby k nim Pán stále hovoril, pretože ich veľmi miluje: nech k nám stále hovorí, povie nám ako sa veci majú, nech nám vysvetľuje a predovšetkým nech nás učí nemať strach z Božieho ľudu, nebáť sa byť mu blízkymi.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- - - -

Duchovné sväté prijímanie s eucharistickým požehnaním

Pred vystavením monštrancie s Eucharistiou pápež František pozval veriacich účastných na slávení cez televízny alebo internetový prenos, aby prijali Ježiša duchovne:

„Môj Ježišu, verím, že si v Najsvätejšej oltárnej sviatosti skutočne prítomný. Milujem ťa nadovšetko a moja duša túži po tebe. Keďže ťa teraz nemôžem prijať sviatostne, príď do môjho srdca aspoň duchovne. A pri tvojom príchode ťa objímam a celkom sa s tebou spájam. Nedovoľ, aby som sa niekedy odlúčil od teba.“

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200424019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]