[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 03. 2023   Meniny má Víťazoslav, Klaudius      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maďarský kardinál Péter Erdő: Nech je Eucharistia stredobodom nášho života
P:3, 24. 04. 2020 11:55, ZAH

Maďarsko 24. apríla (TK KBS) Pápež František vo štvrtok po konzultácii s Pápežským výborom kongresu a organizátormi svetového katolíckeho podujatia - vzhľadom na zdravotnú krízu a jej následky - sa rozhodol  52. medzinárodný eucharistický kongres, ktorý bol plánovaný na september 2020 v Budapešti, odložiť o jeden rok. Ako to vníma kardinál Péter Erdő, prečítajte si rozhovor s ním.

- Čo predchádzalo rozhodnutiu pápeža Františka?

Tomuto rozhodnutiu predchádzalo dlhé rokovanie medzi Svätou stolicou, maďarskou cirkvou a organizátormi. Svätá stolica konzultovala aj so svojou vlastnou zdravotníckou organizáciou, pričom zohľadnila súčasný stav epidémie a stanovené prognózy. Odložili sa aj tri hlavné medzinárodné programy, museli sa zohľadniť aby sa neprelínali. Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti bol odložený na rok 2021, Svetové stretnutie rodín v Ríme plánovaný na rok 2021 odložený na rok 2022, a Svetové stretnutie mládeže v Lisabone na rok 2023.

- Čo znamená toto rozhodnutie okrem toho, že Medzinárodný eucharistický kongres sa uskutoční v roku 2021?

Na jednej strane to samozrejme znamená aj istotu, veď už teraz môžeme vedieť, kedy máme začať s prípravami. Toto rozhodnutie zároveň prináša veľa práce, pretože je potrebné reorganizovať veľa vecí: dohodnúť sa s lektormi, znovu zabezpečiť miesta konania a je potrebné zaktualizovať aj programy. Okrem toho treba kontaktovať tých, ktorí sa prihlásili.

- Kedy budeme vedieť presný dátum?

To je už isté, že MEK sa bude konať v prvej polovici septembra. Presný dátum vám môžeme povedať o niekoľko dní. V súčasnosti sa stále konajú prípravy na kongres. K misijnému krížu na nútenom odpočinku sa pridali ďalšie relikvie. Svätý otec minulý rok v Balázsfalve blahorečil sedem umučených biskupov. Lucian Mureșan, arcibiskup gréckokatolíckej arcidiecézy Fogaras-Gyulafehérvár, nám s radosťou poslal milý list v ktorom boli relikvie gréckokatolíckych mučeníkov. Sme si vedomí toho, že nemôžeme mať relikvie od každého mučeníka, pretože sa podaktorým nenašli telesné pozostatky. Arcibiskup tiež sľúbil poslať video správu. Čakáme to, pretože jeho strávený čas vo väzení je tiež svedectvom rovnako, ako svedectvo tých, s ktorými bol spoluväzňom, vrátane Árona Mártona, biskupa z Gyulafehérváru.

- Prečo považujete za dôležité, aby misijný kríž obsahoval aj pozostatky nemaďarských mučeníkov Karpatskej kotliny?

y nerozmýšľame na základe jednej národnej filozofie. Relikvie všetkých svätých a mučeníkov Karpatskej kotliny môžu mať miesto v tomto kríži, pretože máme spoločné dedičstvo a spoločnú vieru. Dnes je sviatok sv. Vojtecha, patróna Ostrihomsko-budapeštianskej  arcidiecézy. Svätý Vojtech bol pražským arcibiskupom, a prvá generácia mníchov a biskupov tu v Ostrihome pochádza z jeho kruhu: dobré správy po celej krajine zvestovali nemeckí, slovanskí, talianski a byzantskí kňazi.

- Heslom Medzinárodného eucharistického kongresu je „Všetky moje zdroje pochádzajú z Teba“ (Ž. 87: 7). Eucharistia je zdrojom nášho kresťanského života a misie. V tejto mimoriadnej situácii predlžený čas na prípravu s akými pozitívami môže prispieť k doterajším prípravám?

Príprava a modlitba pokračuje. Ak znova premyslíme modlitbu za Kongres, môžeme vidieť, že je to stále aktuálne. Nové hĺbky tejto modlitby sa otvárajú, obohacujú nás.

Teraz už vidíme, že s dlhou púťou sa dostaneme k zdroju uvedenému v hesle. V súčasnej situácii pociťujeme ešte väčšiu potrebu prispieť k svätému prijímaniu. Počas tohto obdobia ešte viac túžime byť na svätej omši. Ešte jasnejším sa stáva, že aké je dôležité, aby bola Eucharistia stredobodom nášho života. 

-

Zdroj: Maďarský kuriér (Magyar Kurír), István Kuzmányi, Béla Baranyai / Preložil: Ladislav Molnár

( TK KBS, mku, lmo; ml ) 20200424018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]