[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 18. 09. 2021   Meniny má Eugénia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi vyzývajú k bdelosti nad obmedzovaním ľudských práv
P:3, 23. 04. 2020 14:34, DOM

Brusel 23. apríla (RV) K bdelosti nad "nevyhnutnosťou a primeranosťou akéjkoľvek politickej a technologickej intervencie, ktorá v kontexte pandémie Covid-19 vyučuje, hoci len dočasne, základné ľudské práva," vyzýva v nedávnej deklarácii adresovanej Európskej únii Európska skupina pre etiku vo vede a nových technológiách. Jej apel privítala aj Komisia európskych biskupskýck konferencií (COMECE).

Táto inštitúcia združujúca zástupcov episkopátov Európskej únie vo zvláštnej nóte uvádza: "Od konca februára 2020 reaguje Európska únia a jej členské štáty na pandémiu Covid-19 sériou preventívnych a legislatívnych opatrení, ktoré sa na jednej strane síce zameriavajú na obmedzenie a spomalenie nákazy, avšak na druhej strane majú tendenciu dočasne obmedzovať základné práva, na ktorých je založená Európska únia. Tieto opatrenia zahŕňajú uzatvorenie hraníc, sociálnu izoláciu, karanténu a prijímanie nových technologických nástrojov." Generálny sekretár COMECE Manuel Barrios Prieto v súvislosti s tým vyzýva EÚ, aby považovali za svoju prioritu "garantovať návrat týchto základných práv, akonáhle to zdravotná situácia dovolí".

V tomto kontexte Komisia európskych episkopátov oceňuje spomínaný dokument Európskej skupiny pre etiku vo vede a nových technológii z dvoch dôvodov: najskôr preto, že vyzýva k "bdelosti nad nevyhnutnosťou a primeranosťou" reštriktívnych opatrení proti nákaze, aby neboli zavádzané na úkor ľudských práv. A po druhé preto, že apeluje na "podporu solidarity na európskej a globálnej úrovni".

Európski biskupi zároveň povzbudzujú k podpore krajín, ktoré boli zdravotníckou krízou zasiahnuté najviac, a odvolávajú sa na pápežove veľkonočné posolstvo Urbi et Orbi (z 12. apríla), kde upozornil na zásadnú výzvu, ktorú súčasná situácia kladie pred Európsku úniu a v nej sa hrá o jej budúcnosť.

Nóta COMECE sa v závere obracia k predstaviteľom EÚ i národných štátov s podnetom, aby "slúžili spoločnému dobru skrze zdieľanie informácií, skúsenosťou, inováciami a zdrojmi a zakladali všetky politické rozhodnutia, najmä tie, ktoré reštriktívneho rázu, na pricípoch dôvery, transparentnosti, zodpovednosti a právneho štátu."

Európska skupina pre etiku vo vede a nových technológiách je poradným orgánom vlád v politicko-etických otázkach, v ktorých sa prelína problematika základných sociálnych a etických práv s vedecko-technologickým rozvojom. Patria do nej nielen európski odborníci z oblasti prírodných, sociálnych a humanitárnych vied, filozofie, etiky a práva.

( TK KBS, rv cz, job; ml ) 20200423040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]