[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi vyzývajú k bdelosti nad obmedzovaním ľudských práv
P:3, 23. 04. 2020 14:34, DOM

Brusel 23. apríla (RV) K bdelosti nad "nevyhnutnosťou a primeranosťou akéjkoľvek politickej a technologickej intervencie, ktorá v kontexte pandémie Covid-19 vyučuje, hoci len dočasne, základné ľudské práva," vyzýva v nedávnej deklarácii adresovanej Európskej únii Európska skupina pre etiku vo vede a nových technológiách. Jej apel privítala aj Komisia európskych biskupskýck konferencií (COMECE).

Táto inštitúcia združujúca zástupcov episkopátov Európskej únie vo zvláštnej nóte uvádza: "Od konca februára 2020 reaguje Európska únia a jej členské štáty na pandémiu Covid-19 sériou preventívnych a legislatívnych opatrení, ktoré sa na jednej strane síce zameriavajú na obmedzenie a spomalenie nákazy, avšak na druhej strane majú tendenciu dočasne obmedzovať základné práva, na ktorých je založená Európska únia. Tieto opatrenia zahŕňajú uzatvorenie hraníc, sociálnu izoláciu, karanténu a prijímanie nových technologických nástrojov." Generálny sekretár COMECE Manuel Barrios Prieto v súvislosti s tým vyzýva EÚ, aby považovali za svoju prioritu "garantovať návrat týchto základných práv, akonáhle to zdravotná situácia dovolí".

V tomto kontexte Komisia európskych episkopátov oceňuje spomínaný dokument Európskej skupiny pre etiku vo vede a nových technológii z dvoch dôvodov: najskôr preto, že vyzýva k "bdelosti nad nevyhnutnosťou a primeranosťou" reštriktívnych opatrení proti nákaze, aby neboli zavádzané na úkor ľudských práv. A po druhé preto, že apeluje na "podporu solidarity na európskej a globálnej úrovni".

Európski biskupi zároveň povzbudzujú k podpore krajín, ktoré boli zdravotníckou krízou zasiahnuté najviac, a odvolávajú sa na pápežove veľkonočné posolstvo Urbi et Orbi (z 12. apríla), kde upozornil na zásadnú výzvu, ktorú súčasná situácia kladie pred Európsku úniu a v nej sa hrá o jej budúcnosť.

Nóta COMECE sa v závere obracia k predstaviteľom EÚ i národných štátov s podnetom, aby "slúžili spoločnému dobru skrze zdieľanie informácií, skúsenosťou, inováciami a zdrojmi a zakladali všetky politické rozhodnutia, najmä tie, ktoré reštriktívneho rázu, na pricípoch dôvery, transparentnosti, zodpovednosti a právneho štátu."

Európska skupina pre etiku vo vede a nových technológiách je poradným orgánom vlád v politicko-etických otázkach, v ktorých sa prelína problematika základných sociálnych a etických práv s vedecko-technologickým rozvojom. Patria do nej nielen európski odborníci z oblasti prírodných, sociálnych a humanitárnych vied, filozofie, etiky a práva.

( TK KBS, rv cz, job; ml ) 20200423040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]