TK KBS

Dnes je pondelok 21. 09. 2020   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Hanušovciach nad Topľou sa rozlúčili so zosnulým Michalom Horvátom
P:3, 21. 04. 2020 14:05, DOMHanušovce nad Topľou 21. apríla (TK KBS) V Hanušovciach nad Topľou sa rozlúčili s trvalým diakonom Michalom Horvátom, ktorý slúžil rómskej komunite na východe Slovenska. Pohrebnú svätú omšu slúžil košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Pri príležitosti pohrebu prinášame spomienku na neho, ktorú pripravil tajomník Rady KBS pre Rómov a menšiny Peter Bešenyei.

Michal Horvát zomrel v piatok, v týždni Božieho Milosrdenstva, 17. apríla 2020, vo veku 61 rokov, zaopatrený sviatosťami. Mal osem súrodencov, dominantnou postavou v jeho živote bol otec, ktorý pracoval 30 rokov ako robotník v Košiciach, kde za prácou dochádzal denne 50 km. Obidvaja jeho rodičia chodili do kostola. Jeho otec  sa pravidelne zúčastňoval spolu s majoritnými obyvateľmi na púti v Levoči, kde brával aj svoje deti. Veľkú úlohu v jeho živote zohrali aj kňazi, ktorí si ho všímali a prejavovali mu pozornosť a pomoc.              

Po skončení dvojročnej základnej služby sa Michal oženil a s manželkou Dankou, s ktorou mali spoločne päť detí. Po páde komunizmu si urobil katechetický kurz a následne pokračoval v štúdiu laickej teológie. Po ukončení bol vysvätený za diakona rímskokatolíckej cirkvi. Pracoval s vlastnou rómskou komunitou v Hanušovciach nad Topľou, ale aj v okolitých dedinách. Rád so svojimi ľuďmi navštevoval pútnické miesta. Bol dlhoročným členom Rady pre Rómov a menšiny Konferencie biskupov Slovenska. V roku 1998 otvoril Komunitné centrum pre Rómov v Hanušovciach nad Topľou, ktorého náplňou bola kultúrno-vzdelávacia činnosť. Prevádzka centra zahŕňala aj predškolskú prípravu rómskych detí, ako aj ich doučovanie.

Komunitné centrum slúžilo aj na pastoračné účely, poskytovalo prípravu rómskych párov na prijatie sviatosti manželstva, ako aj detí na prvé sväté prijímanie, mladých na sviatosť birmovania, ale aj  na duchovnú obnovu dospelých. Michal zakladal aj ružencové spoločenstvá, do ktorých vedel zapojiť aj mužov. Založil  zbor Terné Čhave a hudobnú skupinu Genezis. Zbor i skupina viackrát pod jeho vedením úspešne účinkovali na Levočskej i Gaboltovskej rómskej púti. Michal bol jedným z prvých misionárov v pastorácii Rómov na východnom Slovensku. Veriaci si ho vždy budú pamätať ako pozitívneho, usmiateho a ako vtipného človeka, ktorý mal rád ľudí a život.  
( TK KBS, ren; ml ) 20200421020   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020