farár Farnosti sv. Rodiny v Bratislave - Petržalke Juraj Vittek hlbšie uvedomuje svoju "bytostnú identitu kňaza". Povedal to v rozhovore s TK KBS a Katolíckych novín. "Čo je v mojom živote podstatné, rozmer modlitby za mojich veriacich, oslobodenie sa od aktivizmu, Ježišova výzva „zatiahnuť na hlbinu“," uviedol Juraj. ">
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 09. 2021   Meniny má Móric       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňaz Juraj Vittek: Hlbšie si uvedomujem moju bytostnú identitu kňaza
P:3, 20. 04. 2020 11:50, DOM

Bratislava 20. apríla (TK KBS) V čase pandémie koronavírusu si farár Farnosti sv. Rodiny v Bratislave - Petržalke Juraj Vittek hlbšie uvedomuje svoju "bytostnú identitu kňaza". Povedal to v rozhovore s TK KBS a Katolíckych novín. "Čo je v mojom živote podstatné, rozmer modlitby za mojich veriacich, oslobodenie sa od aktivizmu, Ježišova výzva „zatiahnuť na hlbinu“," uviedol Juraj Vittek.

- Ako ste prežívali uplynulé veľkonočné trojdnie?

Veľkonočné trojdnie som ako farár slávil s pánom kaplánom a pár ľuďmi nevyhnutnými pre dôstojné slávenie liturgie (miništrantami, organistom, lektormi, kostolníkom). Snažili sme sa zachovať všetku dôstojnosť slávenia v obmedzených podmienkach.

- Na čo ste si, naopak, počas týchto dní, keď máte menej pastoračných povinností, našli čas? Začali ste sa venovať aj niečomu, čo ste dlhú dobu odkladali?

Okrem modlitby, stíšenia, oddychu, upokojenia, som si mohol uvedomiť hlbšie moju bytostnú identitu kňaza. Čo je v mojom živote podstatné, rozmer modlitby za mojich veriacich, oslobodenie sa od aktivizmu, Ježišova výzva „zatiahnuť na hlbinu“, na štúdium, písal som skriptá pre svojich študentov, prekladal vzácne cudzojazyčné texty do slovenčiny. Ale samozrejme je teraz čas na veľa praktických vecí, ktoré pre množstvo povinností odkladáme, dokončili sme výmenu osvetlenia v kostole, práce v kancelárii, v pastoračnom centre, vo vlastnom byte apod.

- K čomu by ste ako duchovný pastier chceli povzbudiť veriacich počas týchto dní? A na čo by ste ich chceli upozorniť, aby nezabudli, keď sa situácia začne vracať do normálu?

Aby túto situáciu nebrali ako oddych od Pána Boha, „náboženských povinností“, či ako „pôst“ od svätého prijímania, ale aby sa v tomto čase naučili viac si vážiť duchovných skutočností, prostriedkov spásy, ako sú sviatosti, ktoré dávajú pevnú pôdu pod nohami ich pozemskej existencii, aby objavili vnútorný život vo svojom srdci, aby sa nespoliehali len na vonkajšie impulzy a náboženské povinnosti, aby samo iniciatívne pestovali svoj duchovný život a sväté túžby, aby po skončení pandémie s pomocou všetkých prostriedkov spásy naštartovali ešte horlivejší duchovný život, ako mali pred pandémiou. A aby otvorili svoje oči pre prítomnosť Pána v núdznych, aby otvorili svoje srdcia pre solidaritu a zodpovednosť, aby v týchto okolnostiach prekonali individualizmus, tento ničivý vírus v spoločnosti i v Cirkvi.

-

Zdroje: TK KBS / Katolícke noviny, Ján Lauko

( TK KBS, tk, kn, jla; ml ) 20200420026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]