[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rehoľníčky spájajú svoje sily v medzirehoľnej komunite zdravotníčok
P:3, 20. 04. 2020 11:35, DOM

Bratislava 20. apríla (TK KBS) Lekárky, magistry v lekárňach či zdravotné sestry, ktoré sú v týchto dňoch ponorené vo svojej práci, nájdeme na Slovensku aj vo viacerých rehoľných spoločenstvách, napr. u františkánok, alžbetínok, satmárok, krížových sestier, vincentiek, služobníc, sestier Congregatio Jesu. Úplný zoznam reholí by bol oveľa dlhší, pretože mnohé rehoľné sestry pracujú v zdravotníctve.

Provinciálne predstavené, ktoré majú komunity v Bratislave, sa spojili v myšlienke, aby v čase núdze o zdravotnícky personál či dobrovoľníkov boli do tejto služby zapojené aj ďalšie sestry, ktoré síce pracujú v iných profesiách, ale po dohode so zamestnávateľom by mohli byť k dispozícii v nemocniciach či v hospicoch.

V takejto situácii bude potrebné vytvoriť na určitý čas medzirehoľnú komunitu, ktorá bude k dispozícii pre konkrétnu nemocnicu. Priestory pre takúto komunitu v Bratislave chcú poskytnúť alžbetínky, ktoré samy vedú nemocnicu a zdravotnícke nasadenie je súčasťou ich charizmy.

Pomoc so zabezpečením stravy pre komunity alebo pre tých, ktorí to budú potrebovať, sú pripravené poskytnúť sestry spasiteľky. Ak to bude potrebné, sestry sa zorganizujú aj v iných mestách Slovenska. Ako samy hovoria, nechcú sa na situáciu pozerať v bezpečí, za oknom či dverami rehoľného domu alebo kláštora, ale urobiť všetko, čo je v ich silách.

„U nás na Slovensku a v Čechách máme celkovo päť zdravotných sestier, všetky sú v prvej línii. V Bratislave pracuje jedna na pohotovosti vo fakultnej nemocnici. Sestry, ktoré sú psychologičky, pomáhajú ľuďom svojou odbornou pomocou,“ povedala sestra Agnes Jenčíková, provinciálna predstavená Congregatio Jesu.

„Aj my máme v Bratislave zdravotné sestry a opatrovateľky, ktoré fungujú už v rámci zamestnania,“ dodala sestra Rafaela Zvrškovcová, provinciálna predstavená školských sestier sv. Františka.

„I naše sestry pracujú v hospicoch, dve ako zdravotníčky a jedna v kuchyni, jedna sestra je zamestnaná na poliklinike. Tie sú samozrejme od svojich nadriadených informované o tom, že môžu byť kedykoľvek povolané do akejkoľvek nemocnice,“ uviedla provinciálna predstavená spasiteliek, sestra Gracia Kováčová.

„Okrem služieb v nemocnici pomáhame aj ľuďom bez domova. Prichádzajú k nám dvakrát v týždni na teplé jedlo. Z hygienických a bezpečnostných dôvodov, aby neslúžili tie isté sestry jeden deň pri výdaji stravy a ďalší deň v nemocnici pri chorých, nám v tejto službe pomáha Maltézsky rád, samozrejme, po komunikácii s kompetentnými inštitúciami mesta. Pomáha aj mestská polícia,“ vyjadrila sa sestra Mária Ragulová, alžbetínka.

Okrem potrieb „vonku“ je nevyhnutné zabezpečiť aj chod komunít. V mnohých kláštoroch žijú totiž aj staré a choré sestry, ktoré potrebujú intenzívnu starostlivosť. Predstavené si uvedomujú, že potrebujú byť pripravené aj na situáciu, keď ochorenie príde do vnútra kláštora.

O rehoľných spoločenstvách – mužských a ženských, ich poslaní a charizme sa dočítate viac na stránke rehole.sk. Aktuálne dianie v reholiach doma či vo svete je možné sledovať na zasvatenyzivot.sk alebo na kvrps.sk.

-

Zdroj: Zasvätený život / sr. Monika Skalová, FMA( TK KBS, zz, msk; ml ) 20200420025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]