[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 09. 2022   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Talianski biskupi dali úradom signál na zmiernenie zákazu verejných omší
P:3, 18. 04. 2020 20:54, ZAH

Taliansko 18. apríla (RV) V Taliansku platí až do 3. mája prísne obmedzenie pohybu z dôvodu prevencie šírenia koronavírusu. S výhľadom na „fázu 2“, ktorá sa očakáva po tomto dátume, dala talianska Cirkev signál verejným predstaviteľom, že je načase umožniť slávenie verejných svätých omší a pohrebov, hoci by sa mali konať aj s istými limitmi ohľadom počtu osôb.

Zástupca sekretára Konferencie biskupov Talianska (CEI) duchovný otec Ivan Maffeis (na snímke) vysvetlil v piatok 17. apríla postoj talianskych biskupov v rozhovore pre Vatican News. Sú presvedčení, že kostoly treba znovu otvoriť pre verejný prístup na sväté omše, pri maximálnom rešpektovaní hygienických pravidiel prevencie. Ivan Maffeis sa vyjadril týmito slovami:

„Absolútne nemôžeme podceňovať tragédiu, ktorú prežívame, túto búrku, ktorá spôsobila, že z liturgického hľadiska kňaz slávil omšu „pre ľud, ale bez ľudu“.  Teraz je potrebné sa vrátiť,  treba sa snažiť vrátiť k sláveniu omše s ľuďmi.

Je zrejmé, že nemôžeme chápať májový termín jednoducho ako „všetci slobodne“, bolo by to nezodpovedné, a nevhodné, bolo by to skutočné vystavenie ohromnému riziku. Napriek tomu, so všetkými opatreniami, ktoré je treba rešpektovať – všetky zdravotné opatrenia, od dodržania vzdialenosti po hygienu a pod. – chceli by sme však skúsiť dať pochopiť, nakoľko je dôležité v tomto čase, rehabilitovať kostoly tak pre eucharistické slávenia, ako aj pre život komunity.

Vieme, koľko ľudí ohromne trpí chýbaním sviatostí, a to aj práve kvôli samote, izolácii, v dodržiavaní bezpečnostných opatrení. Je dôležité začať so signálmi, ktoré znovu dajú nádej a ktoré pri zodpovednosti každého môžu priviesť k obnoveniu komunitného života, ktorý bude prirodzene ešte nutne zredukovaný a regulovaný, takže napríklad sa dá predstaviť, že v kostole, ktorý pojme 200 ľudí, by sa možno mohlo nachádzať nejakých desať. Avšak je to dôležitý znak vzhľadom na to, že dnes je skutočne ťažké prijať jednoduché «nie»“. 

Zástupca sekretára CEI Ivan Maffeis charakterizoval súčasné vzťahy biskupov s verejnými úradmi a talianskou vládou ako vzťahy srdečnosti a spolupráce. Vyjadri presvedčenei, že vláda, ktorá sa v tejto veci prejavuje otvorenou pre diskusiu, dospeje k rozhodnutiu v požadovanom duchu.

V Taliansku, ktoré má už vyše 23 tisíc úmrtí na Covid-19, utrpel straty aj kňazský zbor. Pamiatku vyše 100 kňazov, ktorí zomreli na následky Covidu-19 si nedávno osobitne uctila stála rada Konferencie biskupov Talianska. Ivan Maffeis vysvetľuje:

„Spomienka na zosnulých kňazov, ktorých je už vyše sto, je spomienkou na ľudí skromných, jednoduchých, poväčšine takpovediac neznámych pre svet, avšak hlboko milovaných komunitami, ktorým slúžili. Postava farára v našej krajine je asi najjasnejším a najvýznamnejším prejavom toho, čím je Cirkev vo svojich kňazoch, práve kvôli ich blízkosti životu rodín, jednotlivých ľudí, a kvôli schopnosti prijatia, ktoré obyčajne vedia prejavovať naše farnosti.“

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200418006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23