[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Moskovský arcibiskup: Kresťania sa modlia v domoch ako v komunizme
P:3, 16. 04. 2020 09:00, ZAH

Moskva 16. apríla (RV) Pandémia koronavírusu a nútená izolácia je pre ruských kresťanov veľkou výzvou. Môžu však čerpať zo skúsenosti z obdobia komunizmu prenasledovania, kedy boli tiež nútení žiť bez sviatostí, hovorí moskovský arcibiskup Paolo Pezzi. Ako dodáva, s úspechom sa stretla aj pápežova výzva k spoločnej modlitbe za ukončenie pandémie. V Rusku sa k nej pripojili niekoľko pravoslávnych duchovných.

Obdobie pandémie má negatívne i pozitívne stránky, konštatuje arcibiskup Pezzi. Utrpenie je vždy časom skúšky, v ľuďoch aktivuje tiež to negatívne, najmä pokiaľ sú nútení žiť vo veľkom počte a v obmedzenom priestore. Na druhej stránke prichádzajú aj tiež krásne svedectvá z rodín, ktoré si uvedomili svoju zodpovednosť za starostlivosť o vieru v tejto výnimočnej situácii. U niektorých sa až v tejto chvíli začali spoločné modlitby. Vracajú sa do atmosféry ťažkých rokov prenasledovania, hovorí arcibiskup Pezzi.

"Spomínam si, ako som bol na začiatku 90. rokov vyslaný ako misionár na Sibír. Najviac ma vtedy prekvapil objav malých rodinných spoločenstiev, ktoré sa v sovietských dobách tajne schádzali alebo sa jednoducho večer zatvorili doma a modlili sa doma. Nemohli čerpať silu zo sviatostí, ale bol som prekvapený pri pohľade na ich vieru, ktorá nezoslabla, naopak bola silná a hlboká. Hoci samozrejme túžili po sviatostiach, po Eucharistii. Myslím, že táto skúsenosť nás môže niečomu naučiť aj dnes, keď zažívame izoláciu. Rovnako, ako vtedy musíme prežívať vieru v malom spoločenstve, nemôžeme sa spoliehať na sviatosti alebo bezprostredný kontakt s inými veriacimi."

( TK KBS, rv cz; ml ) 20200416032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]