TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Všetko najlepšie prajeme. Emeritný pápež Benedikt XVI. má 93 rokov
P:3, 16. 04. 2020 08:25, ZAHVatikán 16. apríla (TK KBS) Vo štvrtok 16. apríla sa dožíva 93 rokov emeritný pápež Benedikt XVI. Domovom emeritného pápeža je od roku 2013 kláštor Mater Ecclesiae vo Vatikáne, kde sa v ústraní venuje rozjímaniu nad Božím slovom a modlitbe za Cirkev a svet.

Benedikt XVI. slávi svoje 93. narodeniny v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne v striedmom štýle a vo vďačnosti Pánovi. Ako uviedol jeho osobný sekretár Mons. Georg Gänswein, vzhľadom na opatrenia proti nákaze neprijímal návštevy, avšak v týchto hodinách prijal množstvo blahoprajných telefonátov, zvlášť ten od svojho brata Georga. Veľa blahoželaní mu prichádza aj poštou a e-mailom.

Mons. Gänswein ďalej uviedol, že pápež Benedikt XVI. je sústavne informovaný o vývoji pandémie a každý deň sa modlí za chorých a tých, ktorí trpia z dôvodu vírusu. „Zvlášť sa ho dotklo aj to množstvo kňazov, lekárov a zdravotníkov, ktorí zomreli – najmä na severe Talianska – v službe chorým na koronavírus,“ uviedol osobný sekretár emeritného pápeža. Dodal, že Benedikt XVI. „je účastný na tejto bolesti“, „s obavami“ sleduje situáciu, ale „nenecháva si ukradnúť nádej“.

Svoj narodeninový deň začal Joseph Ratzinger slávnostnou svätou omšou v kaplnke kláštora Mater Ecclesiae, pokračoval chvíľami modlitby a čítaním, ale aj chvíľami venovanými piesňam z rodného Bavorska. Obzvlášť milý dar, ktorý emeritný pápež dnes ráno dostal, bola objemná biografia od nemeckého žurnalistu Petra Seewalda, ktorá ešte len vyjde 4. mája. Ako vysvetlil Mons. Gänswein, „spočiatku zamýšľal Seewald predstaviť ju emeritnému pápežovi osobne práve v týchto dňoch. Žiaľ pandémia to znemožnila.“

Životopisná kniha s titulom Benedikt XVI. – jeden život vyjde vo vydavateľstve Droemer Knaur. Jej autor je známy viacerými knihami rozhovorov s emeritným pápežom, medzi iným aj bestsellermi „Svetlo sveta“ a „Posledné rozhovory“.

- - - -

Občianskym menom Joseph Ratzinger sa narodil 16. apríla 1927 v nemeckom mestečku Marktl am Inn. Pápežský úrad zastával od 19. apríla 2005 do 28. februára 2013. Bol 265. pápežom Katolíckej cirkvi, prvým nemeckým pápežom od roku 1523 (po Hadriánovi VI.) a prvým pápežom od roku 1294 (po Celestínovi V.), ktorý dobrovoľne abdikoval.

Benedikt XVI. 11. februára 2013 oznámil, že opustí svoj úrad Petrovho nástupcu. Stal sa tak prvým pápežom po viac než 700 rokoch, ktorý sa vzdal svojho úradu. V latinskom prejave kardinálom, ktorí sa zišli na verejnom konzistóriu, povedal, že tento krok dlho zvažoval. Zároveň uviedol, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávajú sily. Vo funkcii ho nahradil 13. marca 2013 argentínsky kardinál Jorge Bergoglio, ktorý si vybral meno František.

Pápež Benedikt XVI. svoj krok označil za "rozhodnutie veľkej dôležitosti pre život cirkvi" a uviedol, že si je vedomý jeho závažnosti. Podľa Kódexu kánonického práva môže pápež svoj úrad dobrovoľne opustiť, pokiaľ je to jeho slobodné rozhodnutie, ktoré riadne ohlási. Jeho krok nepodlieha žiadnemu ďalšiemu schvaľovaniu. Svojím odchodom vyvolal celoslovetový ohlas. Naposledy pápež svoj úrad ešte počas života opustil ešte v stredoveku. Svoju dobrovoľnú rezignáciu ponúkol Celestýn V. v roku 1294.

O rozhodnutí pápeža vtedy nevedeli ani najbližší spolupracovníci. "Svätosť, milovaný a ctený Nástupca sv. Petra, ako blesk z jasného neba zaznela touto aulou vaša šokujúca správa. Vypočuli sme si ju s pocitom straty ako niečo neuveriteľné," reagoval na konzistóriu kardinál Angelo Sodano, vtedajší dekan Kardinálskeho kolégia. Na Svätopeterskom námestí sa počas dňa i ďalšie dni zhromaždili davy ľudí, rozhodnutie vyvolalo desiatky rôznych reakcií u svetových politikov a predstaviteľov cirkví.

Benedikt XVI. opustil úrad 28. februára. Potom sa začalo obdobie "sede vacante" - uprázdnenie Apoštolského stolca, ktoré trvalo až do zvolenia nového pápeža. Posledný deň svojej služby sa stretol s kardinálmi. Podvečer sa potom rozlúčil s Vatikánom. V Ríme sa na rozlúčku rozozvučali zvony. Po vzdaní sa úradu sa Benedikt XVI. uchýlil do svojej letnej rezidencie v Castel Gandolfo. Z nej sa neskôr presunul do kláštora vo Vatikáne. V súčasnosti je emeritným pápežom, a to bez formálnych povinností.

Na konkláve, ktoré za jeho nástupcu zvolilo pápeža Františka, sa nezúčastnil. Benedikt XVI. sa stal pápežom 19. apríla 2005, po smrti svojho predchodcu Jána Pavla II. Do úradu nastupoval vo svojich 78 rokoch. Stal sa vtedy najstarším pápežom za posledných 275 rokov. Na čele Katolíckej cirkvi stal takmer osem rokov. Rok po opustení úradu niektoré medzinárodné a talianske médiá spochybnili platnosť odstúpenia. Benedikt XVI. na to zareagoval osobne formou listu.

-
Aktualizované( TK KBS, RV ag, mh, jb, ml; ml ) 20200416029   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020