[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 12. 2021   Meniny má Oto       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V košickej katedrále sa rozlúčili so zosnulou mamou eparchu Chatura
P:3, 16. 04. 2020 07:39, DOM

Košice 16. apríla (TK KBS) V košickej Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky sa 15. apríla uskutočnili pohrebné obrady za Annu Chauturovú, mamku vladyku Milana Chautura CSsR, košického eparchiálneho biskupa. Za účasti najbližšej rodiny, deti a vnúčat zosnulej, pohrebné obrady viedol vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Košickej eparchie.

Greckokatolicku cirkev na Slovensku zastupoval vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita, a v mene KBS sa všetkým prítomným prihovoril Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita. Po skončení obradov boli telesné pozostatky zosnulej prevezené a uložené na cintorín do obce Zemplínske Jastrabie.

Anna Chauturová, rod. Čornaničová sa narodila 1. januára 1929 vo Veľkej Poľane v poradí druhá zo štyroch súrodencov. Po smrti svojej mamky sa už ako 12-ročná starala o svojich troch bratov, zatiaľ, čo ich otec zabezpečoval obživu rodiny v neľahkom období II. svetovej vojny, ktorá spôsobila skazu i v dedinách pod Karpatským oblúkom.

Sviatostné manželstvo uzavrela so Štefanom Chauturom, taktiež rodákom z Veľkej Poľany v roku 1950 v susednej obci Ruské pred gréckokatolíckym kňazom, nakoľko miestny kňaz podpísal prestup do pravoslávnej cirkvi. Pán Boh im požehnal štyri deti: Juraja, Annu (ktorá prijala rehoľné meno sestra Alexia), Štefana a Milana.

Nakoľko gréckokatolícka cirkev bola postavená mimo zákon všetky svoje deti musela dať pokrstiť tajne. Bohoslužby so svojou rodinou počúvala len potajomky cez vysielanie Vatikánskeho rozhlasu. V dôsledku absencie gréckokatolíckych kňazov bola náboženská výchova detí v rukách žien-matiek.

Aj ju ako matku veľmi ťažilo, že svojim deťom nemohla umožniť svätú spoveď a sväté prijímanie vo vlastnom obrade, čo ich ako rodičov nútilo hľadať vlastné riešenia, až kým neprišiel rok 1968, kedy gréckokatolícky kňaz mohol opäť pôsobiť v ich farnosti. V dôsledku výstavby Starinského vodného diela sa v roku 1978 s rodinou musela sťahovať do Zemplínskeho Jastrabia.

Po smrti manžela sa v roku 2006 presťahovala do Košíc, kde sa tešila z každodennej liturgie v blízkosti svojich detí – vladyku Milana, rehoľnej sestry Alexie a syna Juraja, ktorý ich pravidelne navštevoval. Svojho syna Štefana, ktorý zomrel v roku 2008 pochovala v Zemplínskom Jastrabí.

"Dňa 13. apríla 2020, na veľkonočný pondelok, kedy sú cárske dvere ikonostasov vo východných chrámoch otvorené dokorán, sa podľa svojej dávnej túžby, vybrala na cestu k "otvoreným dverám" večnosti vo veku 91 rokov. Večná jej pamiatka! – Christos voskrese," informovalo Tlačové stredisko Košickej eparchie.( TK KBS, tske; ml ) 20200416025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]