[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 07. 2022   Meniny má Berta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev oslávi prvú nedeľu po Veľkej noci Nedeľu Božieho milosrdenstva
P:3, 15. 04. 2020 10:36, DOM

Bratislava 15. apríla (TK KBS) Cirkev oslávi prvú nedeľu po Veľkej noci Nedeľu Božieho milosrdenstva. "Voľba prvej nedele po Veľkej noci nie je náhodná - na tento deň pripadá oktáva Zmŕtvychvstania, ktorá korunuje oslavu Veľkonočného tajomstva Krista. Toto obdobie v liturgii Cirkvi odhaľuje tajomstvo Božieho milosrdenstva, ktoré sa naplno prejavilo Kristovým utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním," pripomína agentúra E-kai.

Sviatok Božieho milosrdenstva slávili po prvýkrát v Krakovskej arcidiecéze (1985) po rozhodnutí kardinála Franciszka Macharskeho. Potom sa k tomu pridali niektorí poľskí biskupi vo svojich diecézach. Ján Pavol II. v roku 1995 povolil tento sviatok pre všetky diecézy v Poľsku. Po kanonizácii sestry Faustiny 30. apríla 2000 pápež vyhlásil tento sviatok ako záväzný pre celú Cirkev. Od jeho ustanovenia tento rok uplynie 20 rokov.

"Dvadsiate výročie však budeme sláviť inak než doposiaľ. Ako teda sláviť tento sviatok počas pandémie? Získame tie milosti, ktoré Ježiš prisľúbil na tento deň?," píšu sestry z Kongregácie Matky Božieho milosrdenstva v Nižnom Hrušove. "Zmenili sa síce vonkajšie podmienky slávenia sviatku, ale nezmenili sa podmienky, vďaka ktorým môžeme získavať milosti prisľúbené na tento deň. Prekážkou nie je ani vírus, ani nemožnosť pristúpiť k sviatostiam, ale len naša nedôvera v Božiu dobrotu a zľutovanie. Milosti z môjho milosrdenstva možno načierať jedinou nádobou, a tou je dôvera.

Čím väčšmi duša dôveruje, tým viac dostane. Duše, ktoré mi bezhranične dôverujú, sú pre mňa veľkou radosťou, lebo do takých duší prelievam všetky poklady svojich milostí. Teším sa, že žiadajú veľa, lebo mojou túžbou je dávať veľa, a to veľmi veľa (Den. 49). S dôverou v srdci a milosrdenstvom k blížnym, s postojom dokonalej ľútosti a s duchovným svätým prijímaním oslávme Boha bohatého na milosrdenstvo, ktorý vie, čo je pre nás dobré a nezaváha sa udeliť nám viac než dúfame," radia rehoľníčky.

Nedeľa Božieho Milosrdenstva má významné miesto v liturgickom roku. Je to deň, ktorý nesie v sebe prísľub samého Krista: úplné odpustenie všetkých vín a trestov za hriechy. Získať túto milosť je vcelku jednoduché ako o tom čítame v Denníčku sv. sestry Faustíny: „Duša, ktorá pristúpi k svätej spovedi a svätému prijímaniu, dosiahne úplné odpustenie vín a trestov. V tento deň sú otvorené všetky Božie pramene, cez ktoré plynú milosti. Nech sa nebojí priblížiť sa ku mne žiadna duša, hoci by jej hriechy boli ako šarlát (Den. 699).

Na sviatok sa chystajú viaceré farnosti tradičnou Novénou pred Nedeľou Božieho milosrdenstva. Na sociálnej sieti ju zverejnila napríklad košická farnosť Božieho milosrdenstva. Arcidiecézne centrum pre mládež spolu s farnosťou pozývajú sledovať online odpustovú Slávnosť Božieho milosrdenstva s posolstvom pre mladých v nedeľu 19. apríla 2020 na TV LUX. O 10:00 sa začne odpustová svätá omša s košickými biskupmi a o 11:00 moderovaný program „Božie milosrdenstvo pre mladých“ - rozhovory s Mons. Bernardom Boberom a Mons. Markom Forgáčom, informoval Ján Kulan, moderátor ACM.

Veriaci sú napríklad tiež pozvaní k duchovnej účasti na liturgickom slávení Nedele Božieho milosrdenstva počas priameho prenosu z Mariánskej svätyne Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch 19. apríla 2020 o 10:30. Ctitelia Božieho milosrdenstva sa stretnú aj v Diecéznej svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Prostredníctvom Rádia LUMEN a cez YouTube kanál - Svätyňa Božieho Milosrdenstva - bude svätú omšu o 10:30, ktorá bude v deň slávnosti, celebrovať vojenský ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek. "Pozývame k duchovnému spojeniu ako aj k spojeniu prostredíctvom médií," pozýva P. Peter Klubert.

Nedeľu Božieho milosrdenstva bude svätú omšu o 9:30 bez účasti verejnosti vo farskom Kostole sv. Gorazda v Nitre na Klokočine sláviť nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. "Pozývame k duchovnej účasti na slávení prostredníctvom sledovania priameho prenosu. Link na sledovanie prenosu bude dostupný na www.nitra.klokocina.nrb.sk," avizuje Biskupstvo Nitra.

-

Aktualizované

( TK KBS, tk; ml ) 20200415014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním