[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pandémia prerušila činnosť našich univerzitných pastoračných centier
P:3, 09. 04. 2020 08:05, DOM

Bratislava 9. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Súčasná pandémia ochorenia Covid-19 prerušila aj činnosť univerzitných pastoračných centier. Oslovení kňazi z Bratislavy, Trenčína a Ružomberka však nesedia so založenými rukami. Venujú sa modlitbe, píšu, streamujú sväté omše a študentom sú k dispozícii cez internet aj telefón. Neodmietnu ani individuálnu prosbu o spoveď pri dodržaní všetkých opatrení. Niektorí kňazi aj učia a tak sa na diaľku venujú aj tejto činnosti. Ako trávia tieto dni univerzitní kapláni, zisťovalo Rádio LUMEN.

Študenti z trenčianskeho UPCčka sa napriek kríze stretávajú aspoň prostredníctvom internetu. Správca pastoračného centra Juraj Sedláček pre študentov tiež streamuje sväté omše a posiela im maily. „Na túto bezkontaktnú formu vytvárania spoločenstiev a vzťahov sme prešli takmer okamžite po zatvorení univerzity," povedal. Dodáva, že je tiež vždy pripravený poslúžiť študentom aj sviatosťou zmierenia. „Máme rúška, rukavice, dva metre odstup, exteriér, no a Veľkú noc pravdepodobne budem tráviť sám a a budem samozrejme aj takým tichom, aj reflexiou, modlitbou, rozjímaním, ale aj štúdiom.“


V týchto týždňoch utíchlo aj Univerzitné pastoračné centrum na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Kaplán Jozef Žvanda tieto dni trávi pri svojej mame a bratovi, ale nezabúda ani na študentov, ktorým na webovej stránke píše duchovné zamyslenia. „V rámci charity navštevujeme chudobných, rodiny, alebo seniorov a snažíme sa im nejakú charitatívnu pomoc," povedla. Nový koronavírus zastavil život aj v najväčšom Univerzitnom pastoračnom centre na Slovensku, v bratislavskej Mlynskej doline, ktoré spravujú bratia verbisti.

Kaplán, páter Martin Štefanec hovorí, že opatrenia sa dotkli aj ľudí, ktori sa pripravovali na prijatie sviatostí. "Bol naplánovaný termín na máj, kde mal prísť pán biskup do UPC a udeliť tieto sviatosti týmto katechuménom, ale z dôvodu tejto situácie sa to odloží na neskôr," uviedol P. Martin. Kvôli pandémii museli centrá na celom Slovensku zrušiť aj viacero tradičných podujatí.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

-

Snímka: Ilustračná

( TK KBS, rl, phu; ml ) 20200409034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]