[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 04. 2024   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Pre ochranu zdravia a života je potrebné dodržiavať opatrenia
P:3, 08. 04. 2020 10:15, DOM

Bratislava 8. apríla (TK KBS) Katolícka cirkev podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského rešpektuje rozhodnutia vlády a uvedomuje si, že pre ochranu zdravia a života je nevyhnutné dodržiavať preventívne opatrenia, hoci s bolesťou vníma, že nemôže konať verejné bohoslužby.

Predsedu KBS spolu s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ivanom Eľkom prijal predseda vlády SR Igor Matovič. Ako arcibiskup Stanislav Zvolenský informoval na tlačovej besede po stretnutí, predstaviteľov cirkví zaujímalo, kedy bude možné opäť sláviť verejné bohoslužby. Premiér ich informoval, že v tejto chvíli stanoviť taký termín ešte nedokáže. Jeho vysvetlenie predstavitelia cirkví prijali.

Išlo o prvé oficálne stretnutie predsedu KBS s novým premiérom po vymenovaní vlády. Stanislav Zvolenský povedal, že Cirkev sa chce v jednote s ostatnými postaviť problémom, ktoré z pandémie vyplývajú. „Chceme všetkými našimi prostriedkami pôsobiť v duchovnej oblasti, aby naši veriaci znášali ťažkosť z neuskutočnenia bohoslužieb i ťažkosti vyplývajúce z mimoriadnej situácie. Tá nás síce obmedzuje, ale je veľký priestor, ako môžeme konať a žiť svoju vieru. Je pre nás veľmi cenné uvedomiť si, že náboženstvo je o duchovnom vzťahu k Bohu. Rozhodujúce je, čo je v srdci a vo svedomí. Tam nie sme obmedzení, či sme v priestore chrámu, alebo v domácnosti,” zdôraznil predseda KBS.

Ubezpečil, že kňazi denne prosia Boha o ochranu pre celé Slovensko a svet, aby sa epidémia skončila. „Prosíme za chorých i tých, čo zomreli a prosíme o veľkú silu pre zdravotníkov a aby sa čím skôr našli účinné prostriedky proti epidémii,” povedal Mons. Zvolenský, ktorý internet v dnešnej dobe považuje za vynikajúci prostriedok na vytvorenie spoločenstva, keď nemôže byť vytvorené v kostole. „Sme vďační všetkým kňazom a laikom, ktorí pomáhajú, aby sa vytvorili spoločenstvá na internete,” dodal.

Predseda vlády Igor Matovič poďakoval na stretnutí za prístup cirkví, ktoré cítia, že sme na jednej lodi, veriaci aj neveriaci. „Prioritou je chrániť život,” povedal s tým, že poďakoval za vládu, ktorá si podporu cirkví váži. Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ivan Eľko vyjadril túžbu preniesť do ďalšieho obdobia dobré veci, ktoré sa dnes uskutočňujú. „Dejú sa mnohé zmeny, ktoré sú dobré. Bolo by žiadúce, aby nezanikli, keď odíde koronavírus,” uviedol.

Fotogaléria:

Video (zdroj: Facebook Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti):( TK KBS, rp; rp; mk ) 20200408029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]