[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katedrála na Manhattane vrátane krypty sa stane poľnou nemocnicou
P:3, 07. 04. 2020 20:25, ZAH

New York 7. apríla (TK KBS) Kostol na Manhattane, najväčšia gotická katedrála na svete, bude môcť počas epidémie koronavírusu poskytnúť miesto pre najmenej 200 pacientov.

Rozľahlý interiér Katedrály sv. Jána Božského na Manhattane sa v pondelok vyprázdnil, tisíce stoličiek, ktoré normálne stáli pod jeho vysokým stropom a vitrážovými oknami odstránili, aby urobili priestor pre pochmúrnejší pohľad - poľnú nemocnicu na liečenie koronavírusu.

Vo vnútri katedrály sa koncom týždňa postaví deväť klimaticky kontrolovaných medicínskych stanov schopných pojať celkovo najmenej 200 pacientov, povedal Clifton Daniel III, dekan katedrály.

Krypta, ktorá je predovšetkým dostupná cez sériu točitých schodísk, sa bude používať ako „oddychová zóna“ pre medicínsky personál, povedal. To je po prvýkrát, čo bude táto katedrála, ktorá je sídlom Episkopálnej diecézy New Yorku, použitá na takéto účely, dodal.

„Posledná podobná udalosť bola chrípková pandémia v roku 1918, ale svet bol vtedy iný a nemyslím si, že by použili katedrálu takýmto spôsobom,“ povedal Daniel v interview uprostred prázdneho kostola.

„Avšak podľa tradície sa v prvých storočiach katedrály vždy takto používali, napríklad počas moru. Takže sa to nevymyká zo skúseností s využívaním katedrál, je to len pre nás niečo nové.“

Očakáva sa, že pacientov privezú do katedrálnej poľnej nemocnice koncom tohto týždňa alebo začiatkom toho budúceho, informoval James Patterson, riaditeľ zariadení a projektov hlavného mesta. Uviedol, že do katedrály sa minulý týždeň doviezlo približne 400 postelí a v pondelok boli v debnách dopravené tri stany.

Predstavitelia cirkvi uviedli, že nie je jasné, či budú pacienti s koronavírusom posielaní do katedrály, ale vzhľadom na rozsah epidémie, sa to zdá pravdepodobné.

„Predpokladáme, že to tak bude“, povedal pán Patterson. „Tak sa o tom dnes hovorilo“.

V poľnej nemocnici bude pracovať personál z nemocnice Mount Sinai Morningside Hospital, ktorá stojí neďaleko komplexu katedrály, ktorý je udržiavanou 11-akrovou oázou v časti Morningside Heights, kde sa nachádza niekoľko kamenných domov a tri pávy.

Daniel povedal, že ponúkol možnosť použiť katedrálu ako nemocnicu už minulý mesiac.

Keď bude poľná nemocnica postavená a bude fungovať, povedal pán Patterson, prvoradou úlohou katedrály bude taká prozaická, no základná vec, ako je poskytnúť teplo a „udržať rozsvietené svetlá“.

Povedal, že zorganizovanie poľnej nemocnice bola logistická výzva a ostáva nejasné, ako bude nemocnica plniť niektoré úlohy, zvlášť pokiaľ ide o otázku stravovania a umývania pacientov.

„Je tu stále veľa technikov zaoberajúcich sa vecami ako sprchy a podobne, ktoré všetci považujeme za samozrejmé,“ povedal pán Patterson. „To je niečo, čo musia vyriešiť.“

Do budovania nemocnice v katedrále je tiež zapojená humanitárna nadkonfesijná organizácia Samaritan’s Purse, ktorá minulý mesiac vybudovala poľnú nemocnicu v Central Parku, uviedol dekan katedrály.

Skupinu vedie rev. Franklin Graham kritizovaný za vystúpenia proti moslimom a LGBTQ, čo je v protiklade k viac inkluzívnej predstave kresťanstva, zastávanej predstaviteľmi katedrály.

Na tlačovej konferencii minulý týždeň starosta New Yorku Bill de Blasio povedal, že mesto a Mount Sinai dostali od Samaritan’s Purse uistenie, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa budú dodržiavať antidiskriminačné zákony mesta.

Daniel vyhlásil, že podieľanie sa organizácie Samaritan’s Purse na fungovaní poľnej nemocnice nemožno interpretovať ako súhlas s jej názormi.

„Nesúhlasím s názormi tejto skupiny na moslimov a gejov a na mnohé iné veci, ale chcem s nimi spolupracovať na záchrane životov,“ povedal. „Cítim sa ako steward na potápajúcom sa Titanicu – teraz nie je čas počítať strieborné príbory, treba dostať ľudí do záchranných člnov.“

-

Zdroj: nytimes.com / Preložila: Mária Spišiaková

( TK KBS, nyt, msp; ml ) 20200407036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]