[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 09. 2021   Meniny má Michal, Michaela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Galis: Prežime tieto chvíle čo najintenzívnejšie v spojení s Kristom
P:3, 07. 04. 2020 08:05, DOM

Bratislava/Žilina 7. apríla (TK KBS) Prežime tieto mimoriadne chvíle čo najintenzívnejšie v osobnej viere a spojení s Kristom. To želá svojim veriacim žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Myslí na nich a sprevádza ich svojím požehnaním. Verí, že "naše malé rodinné spoločenstvá, malé domáce cirkvi, stanú semenami, ktoré sa životodarnou milosťou Ježiša Krista, víťaza nad hriechom a smrťou, stanú nositeľmi viery, nádeje, lásky a nového života," povedal v rozhovore pre TK KBS.

- Veľkonočné bohoslužby budú pre pandémiu bez účasti veriacich. Ako to vnímate? Zažili ste už podobnú skúsenosť vo svojom živote? 

Biskup je v prvom rade poslaný k veriacim, aby ich viedol, aby sprítomňoval Ježiša vo sviatostiach a hlásal Božie slovo. Nebolo ani pre mňa ľahké prijať situáciu, keď komunikácia s ľuďmi je minimalizovaná. Niektoré okamihy izolácie mi pripomínajú moju kňazskú službu počas minulého režimu. Ale to bolo z iných pohnútok. Takúto mimoriadnu skúsenosť som v mojom živote ešte nezažil. Je to však aj pre mňa nová výzva, aby som sa pýtal Pána, počúval Jeho a mojich spolupracovníkov, čo môžem robiť pre bratov kňazov a pre mne zverený Boží ľud v miestnej Cirkvi, ktorú spravujem.

- Ako budete sláviť tohtoročné trojdnie a akou formou sa môžu k vám symbolicky pripojiť veriaci?

Nikdy som si nevedel predstaviť veľkonočné slávenie bez primeranej asistencie, slávnostnosti a iste aj organizovanosti a hojnej účasti ľudu. Tohto roku veľkonočné trojdnie a slávnosť Kristovho zmŕtvychvstania bude len s bratmi kňazmi z úradu a katedrály, ktorí budú aj asistovať namiesto seminaristov, ktorí sú doma vo svojich farnostiach. Náš katedrálny chrám nateraz nemá potrebné technické vybavenie na prenos liturgie. Avšak stále povzbudzujem kňazov, aby v rámci svojich možnosti a pri rešpektovaní všetkých nariadení „slávili“ tieto dni vo farských chrámoch a veriaci sa k nim pripojili modlitbami v domácnostiach. Povzbudzujem tiež rodiny, aby sa deti aj rodičia pekne obliekli, zažali sviecu, spolu sa modlili a spievali liturgiu.

- Nebude tradičné svätenie olejov, vigílie či krížové cesty... čo odporúčate veriacim, ako prežiť intenzívnejšie spojenie s vami, počas Veľkej noci? 

Pri stretávaní s bratmi biskupmi najmä z misijných diecéz vo svete som sa čudoval, keď mi napr. jeden z nich povedal, že má všetkých kňazov 12, ako apoštolov, ktorí sú niekedy vzdialení aj stovky kilometrov. Na moju otázku ako slávi slávnostné bohoslužby mi povedal, že vždy sú krásne a radostné, sú prejavom viery prítomného spoločenstva. Viem, že mnohé farnosti sú prepojené s rodinami sociálnymi sieťami alebo majú možnosti ponúkané verejnoprávnymi médiami. Prežime tieto mimoriadne chvíle čo najintenzívnejšie v osobnej viere a spojení s Kristom. Aj ja na vás pamätám, modlím sa za vás a sprevádzam vás hojným požehnaním.

- Čo želáte veriacim na Slovensku k Veľkej noci a ďalším dňom?

Nech sa tie naše malé rodinné spoločenstva, malé domáce cirkvi, stanú semenami, ktoré sa životodarnou milosťou Ježiša Krista, víťaza nad hriechom a smrťou, stanú nositeľmi viery, nádeje, lásky a nového života.

( TK KBS, tga; ml ) 20200407014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]