TK KBS

Dnes je sobota 30. 05. 2020   Meniny má Ferdinand       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Exercície Rádia LUMEN po prvý raz obrazom oslovili i za hranicami
P:3, 06. 04. 2020 12:45, DOMBanská Bystrica 6. apríla (TK KBS) Trináste rozhlasové duchovné cvičenia na Rádiu LUMEN pred veľkonočnými sviatkami, ktoré sa v uplynulých dňoch skončili, boli výnimočné technologickými novinkami a mimoriadnou situáciou v krajine. 

Keď si exercitátor rozhlasových duchovných cvičení už v predstihu pripravoval meditácie pre poslucháčov Rádia LUMEN, ešte netušil, že situácia vo svete sa tak rýchlo zmení. Prof. František Trstenský však napriek tomu dokázal improvizovať a svoje úvahy aktuálne naladiť na realitu prežívania duchovného života na Slovensku bez bohoslužieb s účasťou veriacich.

Poslucháčov mimoriadne zaujala krížová cesta v piatkovom vysielaní, ktorej meditácie otvorili témy ako ohľaduplnosť v obchodoch, kde sa rýchlo míňa tovar, venovanie pozornosti našim seniorom, či napríklad prehnanej kritiky a nedôvery voči zodpovedným predstaviteľom našej krajiny. 

Poslucháči slovenskej katolíckej rozhlasovej stanice sa vo svojich početných reakciách pýtali na možnosti prežívania duchovného života a prof. Trstenský vo svojich úvahách počas troch dní (2. - 4. apríla) neustále motivoval čítať Sväté písmo najmä v týchto dňoch a v prebiehajúcom Roku Božieho Slova.

Otázka, či Ježiš príde na Veľkú Noc aj do našich rodín, silne zarezonovala a podľa poslucháčskych reakcií mnohých inšpirovala k tomu, aby sa pripravili na slávenie veľkonočných sviatkov v prostredí domácej cirkvi. Na záver duchovných cvičení biblista František Trstenský vyzdvihol význam katolíckych médií v tejto dobe a poďakoval Rádiu LUMEN, že poslucháčov v tomto čase sprevádza.

Zdôraznil tiež, že práve v týchto dňoch vidíme, aké je potrebné podporovať naše katolícke médiá aj finančným spôsobom, pretože teraz vidíme, ako ich veľmi potrebujeme. Do posledných dní pôstneho obdobia odporúča prof. Trstenský každý deň pomodliť sa modlitbu krížovej cesty. 

Duchovné cvičenia po prvý raz aj cez video

Vedenie Rádia LUMEN od začiatku mimoriadnej situácie posilnilo vysielanie sv. omší v priamom prenose. Každý deň sa vysiela jedna sv. omša bez účasti verejnosti z rozhlasovej Kaplnky sv. Michala archanjela v Banskej Bystrici a takisto jedna sv. omša z niektorého z prenosových miest po celom Slovensku (najmä Košice, Rožňava, Kežmarok a Bratislava).

Sväté omše pravidelne slúžia aj slovenskí otcovia biskupi. Liturgické slávenia z Banskej Bystrice sa začali vysielať aj vo videoformáte prostredníctvom profilu Rádia LUMEN na facebooku. Ihneď si takéto vysielanie získalo stovky priaznivcov. Preto aj väčšina programu rozhlasových duchovných cvičení sa dala sledovať online cez video na facebooku.

Sledovanosť v týchto dňoch výrazne vzrástla a tak Rádio LUMEN mohlo osloviť so svojim programom aj mladšiu generáciu, ktorá svoj voľný čas trávi v online priestore. 

Odozvy aj zo zahraničia

Do štúdia dostali tvorcovia duchovných cvičení počas vysielania veľa povzbudivých odkazov. Zaujali tie z domova, ale aj zo zahraničia:

Srdečne Vás pozdravujeme a veeeeeeeľmi, veľmi pekne Vám ďakujeme za krížovú cestu, ktorú ste mali s prof. Františkom Trstenským. Nevieme, kto a kedy ju napísal, ale bola úžasne aktuálna a dá Pán Boh, aby už nikdy nebola použiteľná. Vám však ďakujeme za modlitby pri jednotlivých zastaveniach tejto "koronovej krížovej cesty" (určite bola šitou "hroúcou ihlou", horúcejšou ako dnešné rúška, lebo pán profesor sa na tohtoročné DC v rádiu Lumen pripravoval určite skôr, no toto bolo vnuknutie od Ducha Svätého)
Andrea a Pavol Chovanovci z Košíc
 
V týchto dňoch karanteny, mi robíte spoločnosť hlavne v tomto čase, keď sa nám blíži Veľká Noc. Ďakujem znova za duchovné nakopnutie. Teším sa, že má učíte ako čítať Sväté Písmo.
Pozdravujem Vás a moju rodinku z Dubaja. (Veronika)
 
Veľká vďaka za duchovné cvičenia v tomto ťažkom predveľkonočnom období.Mám 68 rokov, ja som si nevedela predstaviť ako prežijem Veľkú noc bez sviatosti zmierenia.Keď som počula pána profesora ako cituje zo sv.písma ,,príde pán Ježiš na túto Veľkú noc?",bolo mi veľmi ťažko a zamyslela som sa,či naozaj príde.Dnes som zažila veľmi silnú hodinku milosrdenstva s pánom prof.Trstenským, pred Oltárnou sviatosťou.Ďakujem, bolo to niečo úžasné,čo som vo svojom živote nezažila.A som presvedčená,že Pán Ježiš príde aj túto Veľkú noc! (Marta)
 
 Miesto kde momentálne pracujem a kde vás počúvam -jedna z najväčších nemocníc v New Jersey- Hackensack Hospital (10 minút cesty autom od New York City), ktorá má 800 lôžok sa premenila na jednu veľkú infekčnú kliniku, kde máme oficiálne cez 600 COVID19 pozitívnych pacientov a z nich až 140 kriticky chorých ktorým zlyhávajú pľúca a museli byť napojení na ventilátor !!! Patria k nim aj 3 lekári a 2 zdravotné sestry. K tým kriticky chodím patria aj ôsmi  mladí muži vo veku 18-28 rokov!!! (Boris)

TK KBS informoval Ivo Novák( TK KBS ino; ml ) 20200406040   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020