[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 12. 07. 2025   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Archeológovia našli v obišovskom kostole unikátnu zbierku mincí
P:3, 06. 04. 2020 10:20, DOM

Obišovce 6. apríla (TK KBS/TASR) Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej Panny Márie v Obišovciach v okrese Košice-okolie. Viac ako 500 kusov mincí, ktoré mali byť zakopané najskôr začiatkom 18. storočia, objavili počas februárového archeologického výskumu základov zaniknutého renesančného kostola. Informovali o tom Martin Pristáš z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Košice a Peter Šimčík z archeologickej spoločnosti Triglav.

Mince boli uložené pod maltovým lôžkom pôvodnej kamennej podlahy v keramickom hrnčeku, ten bol prikrytý malou kamennou platňou. Väčšinu mincí tvoria banícke výplatné známky. Strieborné mince boli zabalené separátne, podľa nich zrejme do ľanovej tkaniny. „Mince datujú zakopanie tohto pomerne rozsiahleho pokladu najskôr do roku 1702," uvádzajú na webe. Ako dodávajú, razené boli v Košiciach, v Smolníku či v Banskej Štiavnici. Svedčiť to má o putovaní veriacich aj z týchto krajov, ktorí tu tieto milodary zanechali.

„Preto je pravdepodobné, že kňaz, ktorý mal v správe kostol a farnosť v čase opätovných nepokojov, tieto nahromadené finančné prostriedky ukryl pod podlahou pred povstalcami a časom odišiel. Viac sa zrejme nevrátil a o poklade pod podlahou nikomu nepovedal a vďaka tomu sa nám tento nesporne unikátny poklad vysokej numizmatickej a historickej hodnoty zachoval," uvádzajú. Pristáš spresnil, že v súčasnosti sa vykonáva odborné spracovanie a konzervovanie nálezu a tiež vyhodnocovanie celého archeologického výskumu. „Po odovzdaní nálezovej správy preberie v zmysle pamiatkového zákona správu nálezu Pamiatkový úrad SR, ktorý určí, kde bude nález umiestnený. V takýchto prípadoch je vždy snaha, aby nález ostal prezentovaný pre verejnosť v regióne, kde bol nájdený," dodal (Zdroj: TASR).



( TK KBS, tasr; ml ) 20200406031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]