[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Forgáč: Uvedomujeme si, aký vzácny je každý jeden človek
P:3, 06. 04. 2020 09:25, DOM

Bratislava/Košice 6. apríla (TK KBS) Sláviť Veľkú Noc bez účasti veriacich vníma podobne ako celú situáciu, ktorá je teraz v našej spoločnosti a v celom svete. Považuje to za "bezprecedentná skúsenosť, na ktorú nik z nás nemohol byť pripravený." "Avšak tak, ako všetko v našom živote – dobré aj zlé – aj toto potrebujeme čítať ako znamenia čias," povedal TK KBS Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup.

"Často sme boli v pokušení hodnotiť naše liturgické aktivity podľa počtu veriacich. Nemusí to byť hneď zlé kritérium, veď naša služba je pre ľudí. Avšak teraz si uvedomujeme, aký vzácny je každý jeden človek, ktorý by mohol prísť na veľkonočné slávenia. V podstate v niektorých farnostiach vo svete mať len zopár ľudí na veľkonočnom slávení alebo na polnočnej svätej omši na Vianoce bolo každoročnou samozrejmou realitou. A možno to nemusí byť ani tak ďaleko od nás, stačí si uvedomiť skutočnosť v niektorých farnostiach v susedných Čechách. Teraz sa nútene ocitáme v takej situácii aj my. Je to príležitosť pre nás zamyslieť sa nad tým, čo by sme v budúcnosti mohli zmeniť v našich pastoračných prístupoch," povedal v rozhovore s TK KBS.

Všetci latinskí biskupi z Košíc budú sláviť tohtoročné Veľkonočné trojdnie v košickej Katedrále sv. Alžbety bez účasti veriacich. Slávenia budú vysielané lokálnou košickou televíziou. "Považujem za veľmi dôležité, aby ľudia mali vedomie, že ich kňazi a biskupi v určenom čase slávia obrady veľkonočného trojdnia a aby sme sa predovšetkým duchovne spájali. My sme veriacim našej arcidiecézy distribuovali slávenia domácej liturgie počas veľkonočného trojdnia a veľkonočnej nedele. Aj požehnávanie veľkonočných jedál, ktoré je tradičné u nás na východe, prebehne v domácnostiach, kde otec alebo mama prednesie modlitbu požehnania. Je to príležitosť pre prehĺbenie domáceho spoločenstva a spoločnej rodinnej modlitby," uviedol.

V tejto situácií si podľa biskupa Forgáča "uvedomujeme jednotu, ktorá nie je založená len na fyzickom zjednotení. Kristus je medzi nami a je s nami. Napríklad v domácej liturgii na Zelený štvrtok je vložený úkon, kedy všetci členovia rodiny zhromaždení doma na modlitbe sa v jednom okamihu obrátia smerom k ich farskému kostolu a pokľaknú si, aby si tak uctili Krista v Eucharistii. Je to veľmi pekné zjednotenie farského spoločenstva „na diaľku“. Na všetkých nás ťažko dolieha aktuálny stav v spoločnosti. Predovšetkým na tých zraniteľnejších, opustených, akýmkoľvek spôsobom trpiacich. Dalo by sa to prirovnať k tomu, keď povieme, že máme kameň na srdci. Chcel by som ale všetkým zaželať silnú veľkonočnú vieru, že kameň je odvalený," dodal biskup Forgáč.

( TK KBS, mfo; ml ) 20200406027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]