[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 01. 2022   Meniny má Miloš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Európske katolícke sociálne dni 2022
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Zenari: Zruinovaná Sýria má na boj s vírusom len torzo nemocníc
P:3, 05. 04. 2020 17:00, ZAH

Sýria 5. apríla (RV) V Sýrii vojna trvajúca už 9 rokov zabila 380 tisíc ľudí a spôsobila viac ako 12 miliónov utečencov. Situáciu, ktorú epidémia Covidu-19 môže tragicky zhoršiť, komentoval v rozhovore pre Vatican News apoštolský nuncius v Sýrii kardinál Mario Zenari.

Krajina, v ktorej je viac ako polovica nemocníc neschopných prevádzky, kde chýba voda, jedlo a lieky, sa teraz obáva šírenia koronavírusu. Blížia sa sviatky Veľkej noci a „po prvý krát sú kostoly v Sýrii zatvorené“ potvrdil kardinál Mario Zenari. Apoštolský nuncius sídliaci v hlavnom meste Damasku vyjadril patričné obavy Sýrčanov z tejto situácie:

„Medzi sýrskym obyvateľstvom je nový strach. Oficiálne štatistiky oznámili na konci marca, že desiatka ľudí je nakazených koronavírusom, a už ohlásili aj prvé obete. Ale je tu otázka, či toto nepredstavuje vrchol ľadovca.

Ak by sa mala pandémia rozšíriť, bola by to nepredstaviteľná katastrofa, pri zvážení skutočnosti, že viac ako polovica nemocníc nie je prevádzkyschopných kvôli poškodeniam spôsobeným vojnou, chýba lekársky a zdravotnícky personál a stovka tisícov evakuovaných ľudí žije v preľudnených utečeneckých táboroch, ktoré sú nedostatočne vybavené z hygienicko-zdravotníckeho pohľadu.

Niekto poznamená: „Ako si môžu často umývať ruky, ak majú ťažkosti zadovážiť si pitnú vodu?“

Cirkev samozrejme sleduje tieto veci, a snaží sa hľadať riešenia. Na otázku, čo robí v tejto dramatickej situácii, kardinál Zenari odpovedal:

„Kresťania sa predovšetkým riadia smernicami, i keď drastickými, vydanými autoritami v posledných týždňoch. V tomto dôsledku sú zatvorené všetky kostoly. Snažíme sa pokračovať v charitatívno-asistenčných programoch, i keď s veľkými ťažkosťami.

Niektoré z týchto humanitárnych iniciatív, podporované vďaka štedrosti mnohých kresťanov vo svete, museli byť žiaľ prerušené už pred nejakým mesiacom kvôli libanonskej kríze a bankových ťažkostiach tej krajiny. Tieto ťažkosti sa ešte pred nejakým týždňom zhoršili kvôli zatvoreniu hraníc.

Medzi početnými humanitárnymi programami je treba spomenúť bezplatnú lekársku pomoc ponúkanú bez rozdielu všetkým chorým chudobným v troch katolíckych nemocniciach, prostredníctvom mimoriadnej iniciatívy „Otvorené nemocnice“.

Rovnako tak činí grécko-ortodoxná nemocnica a nejaké malé zdravotnícke zariadenia. „Ale čo je to pre toľkých ľudí?“ (porov. Mt 14,17; Jn 6,9) prišlo by nám na um povedať s Ježišovými učeníkmi tvárou v tvár veľkému zástupu núdznych.“

( TK KBS, RV mh; ml ) 20200405003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]