[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň mladých pozývajú mladí zo Európy osláviť  modlitbou  
P:3, 03. 04. 2020 14:35, DOMBratislava 3. apríla (TK KBS) Posledná pôstna nedeľa je známa pod menom Kvetná nedeľa. Pripadá na ňu aj 35. svetový deň mladých. U nás je tento deň spojený so stretnutím biskupov s mladými v diecézach. Tentoraz boli však pre epidémiu koronavírusu zrušené (až na výnimky). Koordinátori pre pastoráciu mládeže zo strednej Európy sa preto rozhodli, že mladých spoja formou celosvetovej modlitby. Túto naplánovali na sobotu 4. apríla o 19:00 miestneho času. Pre túto príležitosť pripravili aj špeciálnu modlitbu, ktorú môžu mladí využiť.  


- - -


MODLITBA  

Dobrý Bože,

ďakujeme ti za to, že si s nami v utrpení, aj našich potrebách. Vďaka ti, že môžeme dôverovať v tvoju dobrotu a aj za to, že počas Svetového dňa mládeže môžeme byť vo svete znamením nádeje.

Ježišu, ľudia po celom svete teraz zakúšajú strach, zúfalstvo, smútok a chorobu, ale ty si svojím zmŕtvychvstaním zničil smrť a dal nám nový život. Podobne, ako si prehovoril k mŕtvemu synovi vdovy, hovoríš aj nám: „Vstaň!“ Prosíme ťa, posilni našu vieru a pomôž nám, aby sme, plní odvahy a nádeje, mohli hľadieť do budúcnosti.

Pomôž nám, aby sme venovali pozornosť tým, ktorí nás teraz potrebujú, a pomôž nám milovať blížnych konkrétnym spôsobom. Prosíme ťa za všetkých chorých, trpiacich, ich blízkych a všetkých, ktorí sa obetujú v službe pre dobro celej spoločnosti.

Otče, zmiluj sa nad svojou Cirkvou a všetkými národmi na zemi: osloboď  nás od pandémie, preukáž nám svoju vernosť a daruj nám vo všetkom pokoj.

Panna Mária, prosíme taktiež ťa o príhovor u svojho syna, aby nám jeho zmŕtvychvstanie prinieslo svetlo do našich životov. Amen.    

- - -

"Vieme, že nie je možné nahradiť skutočné stretnutie mladých, ale aspoň ich spájame a pozývame k modlitbe. Pretože Boh je naša dôvera, najmä v ťažkých časoch! A táto radosť sa nielen oslavuje vo veľkých medzinárodných Svetových dňoch mládeže, ale aj teraz." hovorí Eva-Maria Steinlein, národná koordinátorka pastoračnej siete mládeže Rakúska.

"Je to Boží Duch, ktorý nás spája. Hoci sa nevieme  stretnúť fyzicky, stále prežívame,že sme zjednotení v Kristovi, ktorý nás oživuje. Keď sa stretneme v rovnakom čase v modlitbe, pomôže nám to viac si uvedomiť toto prepojenie ale aj vyprosiť požehnanie pre mladých ľudí po celom svete, pre tých, ktorí sú chorí alebo umierajú, ako aj pre tých, ktorí sa o nich starajú," pridal sa tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Matúš Reiner.  "Ako sa zapojiť? Organizátori odporúčajú takýto postup. V sobotu 4. apríla o 19:00 si nachystajte sviečku. Ak ste boli na SDM, tak nejakú spomienku či suvenír zo SDM. Potom si prečítajte posolstvo
od Svätého Otca Františka na 35. deň svetového dňa mládeže, ktorý je aj na stránke KBS.
 Nasleduje modlitby Otče náš, Zdravas Mária a vyššie uvedenú modlitbu. Ak chcete, môžete sa aj odfotiť so suvenírom z SDM a prezdieľať foto s hastagom #wydathome," dodal Reiner.  Viac informácií

Tradíciu Svetových dní mládeže začal Svätý Ján Pavol II.  stretnutím mladých v Ríme v roku 1985. Tento pápež si taktiež želal, aby sa v okruhu týchto dní konali stretnutia biskupov s mladými. Aj naši otcovia biskupi zareagovali na túto výzvu a stretávajú sa s mladými na kvetných víkendoch alebo diecéznych stretnutiach. Spravidla raz dva alebo tri roky sa konajú aj medzinárodné Svetové dni mládeže.  Zástupcovia pastorácie mládeže zo stredoeurópskych krajín sastretávajú dvakrát do roka. Naposledy boli vlani v Bojničkách na Slovensku.   Ide o tzv. MEKT projekt - sú v ňom zástupcovia zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Bosny-Hercegoviny, Maďarska a Slovinska. MEKT znamená Mitteleuropäischer Katholikentag – Stredoeurópsky katolícky deň. Tento projekt vznikol z iniciatívy viedenského kardinála Christopha Schönborna v roku 2004, kedy sa uskutočnilo medzinárodné stretnutie mladých v Mariazelli, z ktorého sa vyvinula dlhodobá spolupráca národných koordinátorov pastorácie mládeže zúčastnených krajín.  

( TK KBS, rpm; ml ) 20200403028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]