[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 21. 04. 2021   Meniny má Ervín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán umožnil kňazom sláviť špeciálne omše za skončenie pandémie
P:3, 02. 04. 2020 14:00, DOMVatikán 2. apríla (TK KBS) Vatikán umožnil kňazom sláviť špeciálne omše za skončenie pandémie koronavírusu. Vyplýva to z dekrétu "O omši v čase pandémie", ktorý vydala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Kňazi ju môžu sláviť v ktorýkoľvek deň počas pandémie, s výnimkou definovaných slávností.

"V týchto dňoch, v ktorých je celý svet vážne zasiahnutý vírusom Covid-19, prišli na naše dikastérium mnohé žiadosti ohľadom možnosti sláviť špeciálnu omšu s úmyslom vyprosiť od Boha skončenie tejto pandémie. Preto táto kongregácia na základe právomocí udelených Najvyšším veľkňazom Františkom umožňuje sláviť túto omšu v čase pandémie v ktorýkoľvek deň, s výnimkou slávností, adventných, pôstnych aveľkonočných nedieľ, dní vo Veľkonočnej oktáve, Spomienky na všetkých verných zosnulých, Popolcovej stredy a dní Veľkého týždňa, po celý čas trvania pandémie," uvádza dekrét s podpisom prefekta Kongregácie Roberta Saraha a sekretára Arthura Rochea.

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí zároveň rozhodla o pridaní osobitného úmyslu do slávnostnej modlitby veriacich pri slávení utrpenia a smrti Pána na Veľký piatok. Táto zmena sa týka len roku 2020, vyplýva z ďalšieho dekrétu Kongregácie. Pripojený je k nej aj text úvodnej výzvy a samotnej modlitby.

Oba dokumenty je možné nájsť v preklade na stránke Konferencie biskupov Slovenska.

-

Dekrét o omši v čase pandémie

Dekrét o pridaní osobitného úmyslu do Slávnostnej modlitby veriacich

( TK KBS, kbs; ml ) 20200402021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]