[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pandémia zatvorila aj semináre, bohoslovci študujú individuálne doma
P:3, 02. 04. 2020 11:50, DOM

Bratislava 2. apríla (TK KBS) Pandémia ochorenia COVID-19 zatvorila na Slovensku aj kňazské semináre. Zo štyroch rímskokatolíckych seminárov momentálne bohoslovci obývajú len jeden. Budúci kňazi zo všetkých diecéz, okrem Spišskej, študujú individuálne doma.

Podľa rektora nitrianskeho seminára to vyzerá tak, že tento akademický rok ich bohoslovci do lavíc už nezasadnú a do seminára sa vrátia najskôr v septembri. Podľa Mariána Dragúňa, rektora Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre, kde študujú bohoslovci z Nitrianskej, Žilinskej, aj Banskobystrickej diecézy, je vysoko pravdepodobné, že bohoslovci sa vrátia až po letných prázdninách. „Predpokladá sa, že bohužiaľ v tomto semestri sa už riadnou formou nebude prednášať. Elektronickou formou komunikácie sa dokončí vlastne celý tento semester. Takáto je zatiaľ prognóza. My sme s nimi samozrejme v kontakte, aj individuálne, predstavení," povedal Rádiu LUMEN.


Doma sú aj bohoslovci Košickej arcidiecézy a Rožňavskej diecézy. Podobne, ako ich kolegovia z Nitry študujú dištančne. Hovorí rektor košického seminára svätého Karola Boromejského Štefan Novotný „Mali sme nádej, že to bude len na dva týždne, ale ako ukazuje situácia, je to troška na dlhšie, každopádne aj bohoslovci majú svoj režim, alebo teda je im odporúčaný taký denný režim ktorý si majú zachovávať. Ďalšia vec, ktorú zabezpečuje zase fakulta, majú k dispozícii materiály na štúdium, to je otázka vysviacok, duchovných cvičení, štátnych skúšok. Zatiaľ na to nemáme nejakú odpoveď, zatiaľ všetko platí, ako bolo," uviedol.


Jediný kňazský seminár, ktorý momentálne nezíva prázdnotou, je Seminár Jána Vojtaššáka v Spišskom Podhradí. Jeho rektor Peter Majda hovorí, že prijali viacero opatrení, aby sa nákaza za múry seminára nedostala. „Do kňazského seminára majú v súčasnej situácii cudzie osoby vstup zakázaný. Denne slávime komunitnú svätú omšu. V utorky slávime sväté omše aj pre Rádio LUMEN," povedal. Dokedy ostanú semináre a fakulty zatvorené, momentálne nevie povedať nikto, dodalo Rádio LUMEN.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák( TK KBS, rl, phu; ml ) 20200402016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]