[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nitriansky biskup Judák: Vo svetle veľkonočnej viery sa stávame inými
P:3, 02. 04. 2020 09:30, DOM

Nitra 2. apríla (TK KBS) Veľkú noc ako vojak dvakrát prežíval mimo kostola. Priznáva, že to boli neľahké dni. Počas nich viac ako inokedy cítil, ako mu chýba prežívanie Veľkej noci spôsobom, ktorý mu bol vlastný od malička. "Bola to však iná situácia, ktorú nechcem porovnávať s dnešnou," hovorí nitriansky biskup Mons. Viliam Judák v rozhovore s TK KBS. V tejto súvislosti pripomenul príklad apoštolov, ktorí ostali "za zatvorenými dverami" a "sklamaných emauzských učeníkov", ktorí sa museli zrieknuť svojich predstav o Božích zámeroch. "Veľká noc dnes napriek všetkým otázkam, neistotám i bolestiam má opäť odvahu ísť ďalej," povedal biskup Judák, ktorý veriacich uisťuje o svoje modlitbe a prosí ich o to isté.

"Žiaľ slávime tieto najväčšie sviatky v duchu ako to vyžaduje súčasná situácia. Aj keď bez fyzickej účasti veriacich, aj v našej diecéze budeme v katedrále a vo farských kostoloch sláviť liturgické tajomstvá Veľkonočného Trojdnia, s tým že sa budem usilovať oznámiť veriacim čas konania, aby sa mohli zjednotiť v modlitbe vo svojich príbytkoch. V tomto prípade budú nápomocné komunikačné prostriedky v priamom prenose," hovorí biskup Judák. Pripomenul, že svätá omša Missa chrismatis (svätenia olejov) bude slávená v Katedrále-Bazilike sv. Emeráma v Nitre na Zelený štvrtok - ale len v prítomnosti najnevyhnutejšej asistencie. LKňazi budú môcť svätú omšu sledovať prostredníctvom médií a takto budú môcť  obnoviť si kňazské sľuby. Kde to nie je možné, boli povzbudení k tomu, aby boli spojení duchovne. Posvätená krizma a ostatné požehnané oleje budú vo vhodnom čase doručené do sídla dekana, spolu tiež s novým schematizmom, ktorý práve vyšiel," povedal biskup Judák.

"Možno sa cítime ako apoštoli zatvorení za zatvorenými dverami, alebo ako sklamaní emauzskí učeníci, ktorí sa musia zrieknuť svojich predstáv o Božích zámeroch. Zaujatí vlastnou bolesťou, sú ich oči akoby upreté na jeden bod. Nevládzu už hľadieť do diaľky a šírky. Keď sa pozeráme na tých dvoch sklamaných mužov, pripomína nám to určite konkrétne situácie v našom živote: problémy, starosti rôzneho typu, bezradnosť, predovšetkým určite aj situáciu, ktorú práve prežívame – zaplavujú naše srdce a nejdú z hlavy. Stále okolo toho krúžia naše myšlienky – a nevidíme, čo leží v blízkosti. Preto zaujatí vlastnou bolesťou, slepí a bezradní majú chuť utiecť z tohto „nespravodlivého“ sveta: „ A my sme dúfali...“ (Lk 24, 21). Ale zaznieva aj: „Či nemal Mesiáš toto všetko vytrpieť?“ (Lk 24, 26). Aj keď sa zdá, že všetko nie je tak ako vždy, predsa stávame sa vo svetle veľkonočnej viery inými a to mení všetko. To dáva šancu nádeji, ktorá nesklame ako v Emauzách, kde prosili títo sklamaní: „Zostaň s nami!“ a to sa stalo heslom večera tohto prvého dňa týždňa, ktorý je zároveň ôsmym dňom – predobrazom večnosti" spomína biskup Judák.

"Dovoľme nášmu srdcu, aby vyslovilo slová tejto prvej veľkonočnej modlitby, zvlášť dnes, keď cítime, že sa zvečerieva, keď nám je už všetkého akosi primnoho, keď sa nám zdá, že niet nijakej nádeje, keď máme dojem, že niet nikoho, kto by s nami chcel kráčať životom, keď jediné východisko vidíme v úteku. On je ten, ktorý vidí ďalej a dáva silu aj svetlo.  On je ten, /ktorý „vstal z mŕtvych a už viac neumiera“.  On je zárukou novej duchovnej jari, a teda i našej budúcnosti. Veľká noc dnes napriek všetkým otázkam, neistotám i bolestiam má opäť odvahu ísť ďalej. Určite bude príležitosťou a časom stretnúť sa so Vzkrieseným Kristom, ktorý nás vo viere uisťuje aj slovami sv. Pavla: „Lebo ak sme s ním zrástli a stali sa mu podobnými v smrti, tak mu budeme podobní aj v zmŕtvychvstaní“ (Rim 6, 5). To vám drahí bratia a sestry všetkým, želám a vyprosujem.  Uisťujem Vás o modlitbe, o ktorú prosíme aj vás," ukončil rozhovor biskup Judák.

( TK KBS, vju; ml ) 20200402009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]