TK KBS

Dnes je sobota 04. 07. 2020   Meniny má Prokop       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 86 rokmi, 1. apríla na Veľkú Noc, Pius XI. svätorečil Jána Bosca
P:3, 01. 04. 2020 14:57, ZAHBratislava 1.apríla (TK KBS) Pred 86 rokmi, 1. apríla na Veľkú Noc, pápež Pius XI. svätorečil Jána Bosca (jediné sväterečenie v dejinách Cirkvi práve na Veľkú Noc). Ukončil sa tak dlhý proces blahorečenia a svätorečenia, ktorý začal 4. júna 1890 v Turíne. “Pápež don Bosca” ako mladý kňaz mal tú česť, že pobudol pár dní na Valdocu a jedával s don Boscom pri jednom stole. Detailne poznal veľkú prácu don Bosca, ktorú vykonal pre chudobnú a opustenú mládež. To je dôvod, prečo neváhal podporiť proces svätorečenia don Bosca a jeho duchovných synov.

Don Eugenio Ceria s nadšením spomínal na deň svätorečenia don Bosca: “Zriedkavo, a možno nikdy, sa v bazilike vo Vatikáne nekontemplovala taká nová veľkonočná radosť, taká svieža  a taká neočakávaná ako vtedy na Veľkú Noc v roku 1934. Touto Veľkou Nocou sa uzatváral svätý jubilejný rok Vykúpenia (1900 rokov od ukrižovania – teda prvej Veľkej Noci) a zároveň sa oslavovala svätosť jedného apoštola, ktorý priniesol zisky z Vykúpenia takému nesmiernemu počtu duší.”

„Od svitania obrovské množstvo ľudu, ktoré prichádzalo zo všetkých kútov mesta, sa hýbalo smerom ku Svätému Petrovi. Presne o šiestej sa otvoril prechod cez bariéry strážcov, ktorí bdeli nad vchodmi pri kontrole vstupeniek. O 6:45 už vošlo dovnútra 60 tisíc osôb, ktoré bola schopná bazilika pojať. Aspoň ďalších 100 tisíc zostalo vonku. Bolo to jedinečné divadlo pre svet! Ľudia rôznych stavov, pohlavia, veku, kňazi, klerici, rehoľníci, študenti, podnikatelia, robotníci, elegantné dámy aj jednoduché žienky z mesta úplne odlišných vzhľadov, spôsobov obliekania, rečí sa tlačili spolu pod jednou klenbou a na najväčšom námestí sveta a boli zjednotení s don Boscom a s Piom XI.,” opísal don Ceria atmosféru.

Následne don Ricaldone, vtedy hlavný predstavený saleziánskej spoločnosti, napísal: “Vatikán, 1. apríla, 10:15. Aleluja! Zástupca Krista práve vyhlásil don Bosca za svätého. Nech žehná Turín, Taliansko, svet”.

Svätorečenie don Bosca naznačuje nevyhnutne vychovávateľom dneška večnú platnosť preventívneho systému, ktorý je založený na rozume, náboženstve a láskavosti a je určený na výchovu ´čestných občanov a dobrých kresťanov´: ide o overený výchovný systém, ktorí potvrdzujú zástupy mládežníckej svätosti ako Dominik Savio, Laura Vicuňa, Zefirín Namuncurá, 5 mladých mučeníkov z Poznane, Albert Marvelli, mladí španielski mučeníci… a všetci ďalší mladí.

Zdroj: www.salezianipresov.sk( TK KBS, sdb; rp ) 20200401031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020