[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme otvorili štyri mimoriadne azylové domy pre bezdomovcov
P:3, 01. 04. 2020 12:55, ZAH

Rím 1. apríla (RV) Nepriaznivá situácia šírenia pandémie a prísne preventívne opatrenia sa hlboko odrazili aj na živote rímskych bezdomovcov, ktorí sú bez pulzujúceho turistického ruchu vystavení hladu. Starostlivosť Cirkvi o ľudí bez domova pokračuje aj v situácii zvýšeného zdravotného rizika, vysvetlil rímsky pomocný biskup Mons. Gianpiero Palmieri, ktorý je v rámci diecézy delegátom pre oblasť Charity.

Rímsky biskup pápež František sa pri ranných omšiach pravidelne modlí za najviac ohrozené skupiny ľudí. V utorok 31. marca obetoval svätú omšu vyslovene za bezdomovcov, aby si spoločnosť uvedomila ich situáciu a pomohla im, a aby v Cirkvi našli prijatie. Predtým, v pondelok 23. marca, sa modlil za všetkých, ktorí v súvislosti s pandémiou začínajú pociťovať ekonomické ťažkosti, zvlášť za „tých najposlednejších, ktorí majú ťažkosti zaobstarať si jedlo.“

Situáciu vo Večnom meste priblížil pre Vatikánsky rozhlas v rozhovore z 24. marca Mons. Gianpiero Palmieri, diecézny delegát Charity a pomocný biskup Ríma pre východnú časť mesta. V Ríme žije podľa jeho slov bez strechy nad hlavou asi 8 000 ľudí. Stále funguje okolo 30 charitatívnych centier, ktoré sa snažia v tejto naliehavej situácii pomáhať práve potravinami.

Problém sa vzťahuje nielen na bezdomovcov, ale aj na tých, čo stratili v tomto čase prácu, a teda Cirkev je povolaná konať rôzne formy solidarity a blízkosti, dodáva biskup Palmieri.

V súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu a potrebou zachovať preventívnu vzdialenosť medzi prijatými klientami v centrách pribudli v piatok 20. marca v rímskej diecéze štyri mimoriadne azylové domy pre bezdomovcov, a to vďaka príspevku diecézy a Talianskej biskupskej konferencie. Jedným z nich je zariadenie „Fraterna Domus“ v obci Sacrofano, niekoľko kilometrov východne od Ríma, vysvetľuje biskup Palmieri:

„S pomocou bratov minoritov, ktorí ho spravujú, sem bolo presunutých 90 hostí z ubytovne na Via Marsala (v centre Ríma pri železničnej stanici Termini), ktorá normálne pojme 180 osôb. Treba si uvedomiť, že v Ríme je päť charitných budov s asi 350 osobami a viac ako 90 ich je prijatých v prístreškoch roztrúsených vo dvoch desiatkach farností, pretože pri menších počtoch je menšie riziko nákazy.“

Pri otázke ako pokračuje v tejto núdzovej situácii činnosť diecéznych sociálnych jedální, odpovedal biskup Palmieri, že pri dodržiavaní opatrení je stále otvorená jedáleň sv. Jána Pavla II., a to pre obedy i večere, tiež jedáleň sv. Egídia tri krát do týždňa a fungujú aj rôzne farské jedálne. Tiež sa vytvorili služby donášky.

Keďže tímy dobrovoľníkov týchto jedální predtým tvorili väčšinou osoby nad 60 rokov, títo museli službu pre vlastné bezpečie opustiť. Na ich miesto však prichádzajú noví, mladí dobrovoľníci. Charita v súčasnej situácii musí pamätať aj na nich samotných, vysvetlil biskup Palmieri:

„Jedna z našich diecéznych budov, ktorá zvyčajne slúži ako dom pre pútnikov, bola daná k dispozícii pre tých dobrovoľníkov, ktorí prišli do kontaktu s infikovanými ľuďmi, a potrebujú preto preventívnu karanténu, ktorú z pochopiteľných dôvodov radšej absolvujú mimo vlastnej rodinnej domácnosti.“

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200401030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]