[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na koronavírus zomierajú saleziáni v Taliansku i v Španielsku
P:3, 31. 03. 2020 09:25, ZAH

Bratislava 31. marca (TK KBS) Koronavírusom Covid-19 je silne zasiahnutá saleziánska provincia so sídlom v Miláne, kde zomreli viacerí spolubratia. V komunite v Nave, kde je 24 spolubratov, zomrel 25. marca na Covid-19 vo veku 67 rokov života biskup Angelo Moreschi, apoštolský prefekt z Gambelly v Etiópii. Pochádzal z Nave, v roku 1991 ako salezián odišiel na misie do Etiópie, od roku 2000 bol apoštolským prefektom, na sviatok dona Bosca v roku 2010 bol vysvätený za biskupa.  Mons. Moreschi bol 46 rokov saleziánom, 38 rokov kňazom a 10 rokov biskupom.

V Nave zomreli aj ďalší dvaja spolubratia, obaja vo vysokom veku. V komunite v Chiari zomrel 95-ročný spolubrat. V komunite Sesto San Giovanni zomrel 66-ročný don Agostino Sosio, bývalý provinciál a momentálny tamojší direktor a farár. Provinciálny ekonóm tejto milánskej provincie je hospitalizovaný, tiež ďalší jeden spolubrat. Komunita v Nave a dve komunity v Miláne sú v karanténe. „Zjednocujeme sa s vami v modlitbe, aby ste pocítili našu blízkosť v tomto bolestivom momente pandémie. Buďme citliví a solidárny s tými, ktorí trpia,“ napísal do Milána krátky pozdrav hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernádez Artime.

Vážne zasiahnutá je aj španielska provincia svätého Jakuba so sídlom v Madride. Niektoré okolnosti, ktoré nebolo možné predvídať, spôsobili rozsiahle nakazenie sa saleziánov a aj smrť niekoľkých spolubratov. Na jednom pracovnom stretnutí saleziánov a laikov v meste León, na ktorom bol prítomný aj jeden účastník z talianskych Benátok, a toto stretnutie sa konalo v čase, keď ešte situácia v Španielsku vôbec nebola alarmujúca, došlo k rozsiahlej nákaze koronavírusom. Saleziáni, ktorí sa zo stretnutia vrátili do svojich komunít, následne infikovali ďalších spolubratov.

Nákaza zasiahla spolubratov v komunitách v Oviede, v Leóne, v Salamanke, v Madride, v Arevale. Na mnohých miestach boli nakazení prakticky všetci členovia komunity. Na koronavírus zomrelo (údaje sú z agentúry ANS k 26. marcu) sedem spolubratov, ďalší spolubrat zomrel bez toho, aby bol pozitívne testovaný, ale mal zodpovedajúce príznaky, ďalší spolubrat zomrel, bez toho, aby sa zisťovala príčina, traja bratia zomreli na kombináciu vírusu s inými chorobami. Viacerí saleziáni sú v kritickom stave, niektorí z nich sú v nemocniciach a potrebujú intenzívnu starostlivosť; ostatní nakazení bratia sa postupne zotavujú.

„Všetkým je jasné, že situácia nabrala od začiatku rýchly spád a stala sa kritickou v priebehu niekoľkých dní. Od prvého okamihu sa provincia pokúsila venovať osobitnú pozornosť ochrane najzraniteľnejších saleziánov, obmedziť kontakt so všetkými, u ktorých sa prejavili príznaky, dodržiavať karanténu v komunitách, pričom zachovala zodpovedajúce bezpečnostné opatrenia,“ uvádza Saleziánska informačná agentúra ANS. Aktuálna situácia je mimoriadna a vyžaduje si povedomie o jej vážnosti a tiež opustenie mnohých zvykov. Vedenie madridskej provincie tiež pripomína, že „všetci sme v rukách Boha Otca a sme jeho milovaní synovia v Ježišovi. Svedectvo bratov, ktorí sa už stali obeťami tejto pandémie, by nám malo pomôcť žiť túto situáciu vo viere“.

Zdroj: www.saleziani.sk

( TK KBS, sdb; rp ) 20200331016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]