[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na koronavírus zomierajú saleziáni v Taliansku i v Španielsku
P:3, 31. 03. 2020 09:25, ZAH

Bratislava 31. marca (TK KBS) Koronavírusom Covid-19 je silne zasiahnutá saleziánska provincia so sídlom v Miláne, kde zomreli viacerí spolubratia. V komunite v Nave, kde je 24 spolubratov, zomrel 25. marca na Covid-19 vo veku 67 rokov života biskup Angelo Moreschi, apoštolský prefekt z Gambelly v Etiópii. Pochádzal z Nave, v roku 1991 ako salezián odišiel na misie do Etiópie, od roku 2000 bol apoštolským prefektom, na sviatok dona Bosca v roku 2010 bol vysvätený za biskupa.  Mons. Moreschi bol 46 rokov saleziánom, 38 rokov kňazom a 10 rokov biskupom.

V Nave zomreli aj ďalší dvaja spolubratia, obaja vo vysokom veku. V komunite v Chiari zomrel 95-ročný spolubrat. V komunite Sesto San Giovanni zomrel 66-ročný don Agostino Sosio, bývalý provinciál a momentálny tamojší direktor a farár. Provinciálny ekonóm tejto milánskej provincie je hospitalizovaný, tiež ďalší jeden spolubrat. Komunita v Nave a dve komunity v Miláne sú v karanténe. „Zjednocujeme sa s vami v modlitbe, aby ste pocítili našu blízkosť v tomto bolestivom momente pandémie. Buďme citliví a solidárny s tými, ktorí trpia,“ napísal do Milána krátky pozdrav hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernádez Artime.

Vážne zasiahnutá je aj španielska provincia svätého Jakuba so sídlom v Madride. Niektoré okolnosti, ktoré nebolo možné predvídať, spôsobili rozsiahle nakazenie sa saleziánov a aj smrť niekoľkých spolubratov. Na jednom pracovnom stretnutí saleziánov a laikov v meste León, na ktorom bol prítomný aj jeden účastník z talianskych Benátok, a toto stretnutie sa konalo v čase, keď ešte situácia v Španielsku vôbec nebola alarmujúca, došlo k rozsiahlej nákaze koronavírusom. Saleziáni, ktorí sa zo stretnutia vrátili do svojich komunít, následne infikovali ďalších spolubratov.

Nákaza zasiahla spolubratov v komunitách v Oviede, v Leóne, v Salamanke, v Madride, v Arevale. Na mnohých miestach boli nakazení prakticky všetci členovia komunity. Na koronavírus zomrelo (údaje sú z agentúry ANS k 26. marcu) sedem spolubratov, ďalší spolubrat zomrel bez toho, aby bol pozitívne testovaný, ale mal zodpovedajúce príznaky, ďalší spolubrat zomrel, bez toho, aby sa zisťovala príčina, traja bratia zomreli na kombináciu vírusu s inými chorobami. Viacerí saleziáni sú v kritickom stave, niektorí z nich sú v nemocniciach a potrebujú intenzívnu starostlivosť; ostatní nakazení bratia sa postupne zotavujú.

„Všetkým je jasné, že situácia nabrala od začiatku rýchly spád a stala sa kritickou v priebehu niekoľkých dní. Od prvého okamihu sa provincia pokúsila venovať osobitnú pozornosť ochrane najzraniteľnejších saleziánov, obmedziť kontakt so všetkými, u ktorých sa prejavili príznaky, dodržiavať karanténu v komunitách, pričom zachovala zodpovedajúce bezpečnostné opatrenia,“ uvádza Saleziánska informačná agentúra ANS. Aktuálna situácia je mimoriadna a vyžaduje si povedomie o jej vážnosti a tiež opustenie mnohých zvykov. Vedenie madridskej provincie tiež pripomína, že „všetci sme v rukách Boha Otca a sme jeho milovaní synovia v Ježišovi. Svedectvo bratov, ktorí sa už stali obeťami tejto pandémie, by nám malo pomôcť žiť túto situáciu vo viere“.

Zdroj: www.saleziani.sk

( TK KBS, sdb; rp ) 20200331016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]